Mapa „Wzywam Cię” – recenzja albumu

Mapa cztery lata po wydaniu EP1 powraca i wzywa do posłuchania pierwszego, pełnego albumu.

Me, Myself And I

Magda Pasierska dała się poznać słuchaczom jako wokalistka i współzałożycielka wrocławskiego zespołu Me, Myself And I, z którym w 2010 r. wystąpiła w programie Mam Talent. Zdobywając wiele pozytywnych opinii wraz z Michałem Majeranem i Piotrem Saulikiem, dostała się do finałowego odcinka. Zespół skończył telewizyjną przygodę na czwartym miejscu.

 

źródło: YouTube

W 2011 roku nakładem wydawnictwa Creative Music ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. Takadum.

Jeśli którakolwiek płyta wykonawcy z „Mam talent!” warta jest poważniejszej uwagi, to właśnie ta.

Pisał na łamach Polityki Bartek Chaciński

Mapa

W 2017 roku Pasierska rozpoczęła karierę solową.

Od kilku lat, pomimo grania w Me, Myself And I czułam niezwykle silną potrzebę powiedzenia, kim jestem i w jakim świecie żyję, z czym przychodzę do ludzi i co od nich otrzymuję.

 

 

Właśnie z tej potrzeby powstał projekt Mapa, a jego owocem był wydany w 2017 r. mini album EP1. Po 4 latach przyszedł czas na album. Zapowiadający go singiel Mów z gościnnym udziałem Swiernalis (Ogrodnik, Sierść, Blizny), Mapa wydała w lipcu 2021 r. Mów to mocno elektroniczny, mroczny kawałek z ciekawym teledyskiem w reżyserii Sebastiana Juszczyka. 

Oprócz wspomnianego wcześniej, pojawiły się jeszcze trzy inne single: Wzywam Cię (2020 r.), Przejdź do pozycji dziecka i No One (oba w 2021 r.).

 

Wzywam Cię

Jednak na debiutancki album trzeba było czekać do 27 listopada 2021 r. Płyta Mapy to szeroki przekrój gatunków. Oprócz oczywistej elektroniki, znajdą się również elementy jazzowe. Artystka, podobnie jak przy tworzeniu w Me, Myself & I, nie zamyka się w ramach, eksperymentuje.

Mapa sama w jednym z wywiadów przyznała, że ma dość duże rozwarstwienie jaźni muzycznej. To z pewnością widać na Wzywam Cię

 (źródło: YouTube)

 

Album otwiera IntroDowiedz się, co jest Twoją bestią, który rozpoczyna się tytułowym pytaniem zadanym przez mocno zniekształcony głos Mapy. Przez większość tej piosenki Pasierska melorecytuje.

Utwory Mapy to nie tylko dobra warstwa muzyczna, za która odpowiedzialny jest m.in. Marcin Bors (mix wokali i master płyty), ale i warstwa tekstowa przygotowana przez Pasierską.

Chcieliśmy stworzyć nową wypowiedź, powstały kolejne numery oraz pomysł, aby płyta była trochę jak jeden długi didżejski set, stąd interluda na płycie.

(źródło: Polska muzyka alternatywna)

 

Interlude 1 to zupełne szaleństwo, utwór przepełniony najróżniejszymi dźwiękami i odgłosami niczym plemienne śpiewy. W kontrze do niego i poprzednich Mapa stawia O wilku. Przedostatni kawałek na płycie, już mniej niepokojący, nie zaskakuje w trakcie tak mocno jak poprzednie. Co wcale nie jest zarzutem. Podobnie w najspokojniejszym pod względem muzycznym utworze Tam i Tu. 

Za to dużo dzieje się w jedynej na płycie anglojęzycznej piosence No One i teledysku do niej, gdzie Mapa udowadnia, że nie boi się głośno krzyczeć i eksperymentować. 

 

Więcej artykułów o tematyce muzycznej znajdziecie w zakładzie Kultura. 

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe