Kilka słów o Erasmusie

O programie Erasmus + słyszał chyba każdy, jednak czy wszyscy wiedzą co należy zrobić, aby wziąć w nim udział?

Odpowiedzią na to pytanie był wykład integracyjny „Przeżyj to sam: Erasmus survival kit”, który odbył się 27 lutego o godz. 17:00 na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Jego organizatorami byli przedstawiciele Erasmus Student Network UAM Poznań oraz Koordynator Erasmus + na WNPiD. Początek spotkania został w pełni poświęcony sprawom organizacyjnym związanym z wyjazdem, które przedstawiła wydziałowa koordynator Natalia Pastucha- Kalla. Opowiedziała o procesie rekrutacyjnym, a także potrzebnych na tym etapie dokumentach m.in zaświadczeniu o średniej ocen czy certyfikacie językowym. Następnie omówiła jakie są kryteria oceniania studentów, którzy chcą wziąć udział w Erasmusie, na jaką pomoc finansową mogą liczyć osoby, które zostały wybrane do programu oraz jakie kroki powinny podjąć przed samym wyjazdem.

Kilka słów odnośnie programu, a także działalności Erasmus Student Network, dodał także przedstawiciel tej organizacji. Opowiedział m.in. o tym jakie projekty realizuje ESN, w jaki sposób przedstawiciele ESN, wspierają studentów z Polski za granicą i Erasmusów z całego świata w Polsce oraz jak można do nich dołączyć i zostać ich wolontariuszem. Na zakończenie spotkania o swoich Erasmusowych doświadczeniach i przeżyciach opowiedzieli uczestnicy poprzednich edycji, m.in. Marta Abramczyk, która semestr spędziła w Turcji, czy Agata Zaremba, która w ramach programu Erasmus + wyjechała do Portugalii. Każda z nich z radością opowiadała o swoim wyjeździe i chętnie udzielała odpowiedzi na wszystkie pytania z sali dotyczące życia i studiowania w obcym państwie.

A osoby, które nie mogły wziąć udziału w spotkaniu, lub chcą dowiedzieć się jeszcze więcej na temat Erasmusa mogą odwiedzić stronę internetową naszego wydziału na której w zakładce dla studenta, zawarte są wszystkie przydatne informacje związane z programem Erasmus+: https://wnpid.amu.edu.pl/dla-studenta/program-erasmus

Zdjęcia: Sandra Wawrzyniak