Jak być dziennikarzem?

Praktycznie każdy z nas chociaż raz dziennie spotyka się z owocem pracy dziennikarza. W końcu informacje otaczają ludzi zawsze i wszędzie. Ba! Informacja właśnie tworzy naszą rzeczywistość. Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest być dziennikarzem? Może chcesz rozpocząć swoją przygodę z tym zawodem?

Zacznijmy od podstaw

Wcale nie musisz biec ze swoim CV do największej redakcji w Polsce żeby uczyć się warsztatu dziennikarza. Wręcz przeciwnie – chowaj na razie swoje CV – przyda się kiedy indziej. Na początku pomyśl o tym co najbardziej cię interesuje? Radio? Telewizja? Może dziennikarstwo prasowe? Wbrew pozorom rozeznanie tego w jakim dziale chcesz się rozwijać dalej jest najtrudniejszym i najważniejszym punktem przygotowań.

Oczywiście, nie musisz ograniczać się do jednej kategorii, ale powszechnie wiadomo, że o wiele lepiej jest skupić się na jednym celu. Kiedy wiesz już co chcesz robić pora na poszukiwania. Może w Twojej okolicy jest lokalna redakcja, która szuka wsparcia? Pomyśl o profitach: Ty możesz wesprzeć ich swoją aktywnością w zamian za co uczysz się warsztatu. Małymi krokami do celu.

Jest też druga ścieżka – nieco trudniejsza – internet. Sieć w XXI wieku jest kopalnią możliwości i niewykorzystanych szans. Chcesz poćwiczyć dziennikarstwo radiowe? Może pomyśl o utworzeniu podcastu? Wolisz pisać i komentować bieżące sprawy? Nic trudnego – możesz otworzyć stronę na WordPress albo bloga i tam publikować swoje treści. Każda forma praktyki jest dobra.

Być dziennikarzem – studia

Czy żeby zostać dziennikarzem musisz iść na studia w tym kierunku? Otóż nie. Na swojej drodze życiowej spotkasz pewnie osoby, które powiedzą ci „Dziennikarstwo? Możesz być dziennikarzem bez studiów.” – coś w tym jest, ale sama jestem na dziennikarstwie i nie żałuję.

Sam kierunek daje szerokie możliwości poznania tej pracy „od kuchni” bez konieczności ścisłej pracy w redakcji. Na przykład: na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM możecie brać udział w zajęciach z pracowni telewizyjnej i nauczyć się pełnej obsługi studia TV. Będąc na innym kierunku może być to utrudnione.

Nie mniej jednak studiując każdy kierunek (a tym bardziej każdy na WNPiD) możesz działać w dziennikarstwie. Warto wtedy przejrzeć ofertę mediów studenckich danego uniwersytetu. O redakcjach z WNPiD pisała Karolina tutaj. Nawet u nas – w Telewizji Studenckiej Flesz – działają osoby, które wcale nie studiują dziennikarstwa i bardzo dobrze radzą sobie w konstruowaniu materiałów i artykułów.

Tworzenie materiałów to również świetna zabawa!

Dodatek: zabłyśnij!

Jeżeli jednak wybierasz się na studia dziennikarskie i chcesz działać aktywnie w mediach warto znać podstawowe zagadnienia w tym temacie. Może wiesz co to off? Albo wiesz jak zareagować gdy ktoś mówi „Podaj mi białą?” Nie? Nic się nie stało! Na naszej stronie znajdziesz Słowniczek Pojęć Dziennikarskich.

Dzięki niemu o wiele lepiej odnajdziesz się w zagadkowych sformułowaniach redakcyjnych i szybciej wdrożysz się w pracę danego medium.

Praktyka to postawa

Reasumując ten mały poradnik – praktyka to podstawa. By być dziennikarzem nie potrzebujesz tak naprawdę nic więcej! Liczą się chęci. Chcesz nabywać doświadczenie? Chcesz ciągle udoskonalać swój warsztat? Chcesz działać na rzecz przekazywania informacji? Świetnie! W takim razie – witaj młody dziennikarzu – na właściwej ścieżce!

Zdjęcia: Sandra Wawrzyniak

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe