Koła naukowe, redakcje i inne uczelniane atrakcje

Jeśli myśleliście, że wykłady i ćwiczenia zajmą wam cały czas, pozostawiając jedynie weekendowe dni wolne to jesteście w błędzie. Zajęć na uczelni jest sporo, ale czasu nie brakuje. Dlatego jednym z najlepszych pomysłów na jaki możecie wpaść, szczególnie na początku roku akademickiego, jest zrekrutowanie się do koła naukowego albo wydziałowej redakcji.

Czym jest koło naukowe?

Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, ale wszystkie można sprowadzić do jednego – mianowicie, koła naukowe to miejsce rozwoju naukowców. Będąc na pierwszym roku studiów wiele rzeczy, takich jak na przykład napisanie artykułu naukowego, może wydawać się awykonalne, nie mówiąc o zorganizowaniu konferencji naukowej lub braniu w niej czynnego udziału. Będąc w kole naukowym macie szanse zobaczyć od kuchni jak wygląda działalność naukowa. Oswajając się stopniowo z akademickim rygorem dobrze jest stawiać sobie cele. Zaczynając od współorganizowania konferencji naukowych po branie w nich czynnego udziału. Koła naukowe to też miejsce otwartych spotkań ludzi o podobnych zainteresowaniach. Warto czerpać nie tylko z doświadczenia i wiedzy prowadzących, ale również od innych studentów, którzy prawdopodobnie mają podobne problemy, a z niektórymi już nauczyli sobie radzić. Forma dołączenia jest różna – są koła, do których trzeba przejść rekrutacje, a niektóre otwarte są dla wszystkich chętnych. Szukajcie a znajdziecie, odwiedzając poszczególne strony czy szukając w wydziałowej zakładce zatytułowanej po prostu Koła Naukowe.

Studio-telewizyjne-WNPiD-FleszEdu

Redakcje

Telewizja Studencka Flesz jest świetnym przykładem działających na wydziałach redakcji. Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu wydziałem z największą ilością redakcji mediów studenckich jest oczywiście Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. WNPiD jest domem gazet studenckich (Fenestra, BUC), telewizji (Flesz, Kurier Akademicki), agencji fotograficznej (Studencka Agencja Fotograficzna), redakcji internetowej (SiC!) oraz radia (Radio Meteor), które swoje studio ulokowało na sąsiadującym Wydziale Fizyki. Rekrutacja do każdej z redakcji jest inna. Czasem odbywa się etapowo, a nie raz wystarczy jedno spotkanie. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na fanpagach lub stronach internetowych redakcji, a jeśli takich nie ma, polecam napisać do któregoś z członków zarządu redakcji.

Dlaczego warto się angażować?

Powodów jest wiele. Zaczynając chociażby od tego, że takie redakcje czy koła naukowe pozwalają odkryć i rozwijać talenty. Mogą wręcz zmienić plany waszej kariery o 180 stopni i już nie jeden taki przypadek znamy! Dodatkowo jest to dla was możliwość poznania świetnych ludzi – zaangażowanych, mądrych, ambitnych i otwartych. Gwarantuję, że wpis do CV oraz możliwość pochwalenia się pracą w kole naukowym czy redakcji studenckiej zdecydowanie korzystnie wpłynie na was wizerunek. Praca w takich miejscach wiąże się ze zdobywaniem umiejętności nie tylko z określonej dziedziny, ale też z udoskonalaniem swoich umiejętności miękkich takich jak praca w grupie, czy po prostu kontakt z drugim człowiekiem.

Warto podkreślić, że część wydziałów zgadza się na zaliczenia fakultetów lub części praktyk studenckich ze względu na pracę w redakcji. Warto pomyśleć o tym, szczególnie, jeśli nie lubicie siedzieć bezczynnie albo lubicie oderwać się od świata nauki i zaangażować w coś nieco innego.

Po spis kół naukowych udajcie się na wydziałowe bądź uczelniane strony, a szczegółów o redakcjach szukajcie na fanpagach. Jednym słowem – WARTO – być częścią społeczności nie tylko akademickiej, ale też koła czy telewizji.

Powodzenia!

Fot. Celina Sobków, Patrycja Piankowska, Sandra Wawrzyniak

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe