Oficjalnie: Euro 2020 przełożone! I co dalej? #zostańwdomu

A jednak to już pewne, że Mistrzostwa Europy nie zostaną rozegrane w 2020 a dopiero w 2021 roku. To wielki cios dla fanów piłki nożnej. Taką decyzję podjęła UEFA podczas telekonferencji z federacjami 55 krajów.

Decyzja UEFA jest jednomyślna i zrozumiała. Ze względu na rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa w Europie, zawieszone zostały niemal wszystkie ligi europejskie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Europę za centrum pandemii. Wzrost liczby zachorowań sprawił, że europejska federacja podjęła decyzję o przełożeniu Euro 2020. Rozmowy z europejskimi związkami piłki nożnej toczyły się we wtorek (17 marca) w kilku turach. W przekazaniu oficjalnej informacji działaczy UEFA uprzedził Norweski Związek Piłki Nożnej, który za pośrednictwem Twittera przekazał, że mistrzostwa Europy mają rozpocząć się 11 czerwca 2021 roku i potrwać do 11 lipca.

Na decyzje strony polskiej nie musieliśmy długo czekać. PZPN potwierdził doniesienia.

– UEFA na specjalnej wideokonferencji z udziałem przedstawicieli 55 krajowych związków piłkarskich, będących członkami Europejskiej Unii Piłkarskiej, stowarzyszeniami klubów europejskich i lig europejskich oraz przedstawicieli FIFPro, podjęła kluczowe decyzje dotyczące europejskiego futbolu reprezentacyjnego, a także klubowego w nadchodzących miesiącach. Turniej EURO 2020 został przeniesiony na rok 2021 (11 czerwca – 11 lipca 2021)” – przekazał związek.

Euro 2020 przeniesione i co dalej?

Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa – powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek.

UEFA zapewnia również, że bilety zakupione przez kibiców na tegoroczne rozgrywki Mistrzostw Europy będą ważne również za rok. Dla tych, którzy chcieliby zrezygnować z wejściówek czeka pełny zwrot poniesionych kosztów. Właściciele biletów będą informowani drogą elektroniczną oraz mogą śledzić doniesienia na stronie internetowej przeznaczonej turniejowi.

Z początku UEFA przekonywała, że mimo wszystko, Euro 2020 odbędzie się. Jednak sytuacja na kontynencie jest bardzo dynamiczna. Władze rozgrywek w trosce o dobro kibiców, zawodników i trenerów zdecydowały się podjąć tę trudną, ale jakże ważną decyzje o przesunięciu turnieju na rok 2021. W międzyczasie pojawiły się plotki o tym, że UEFA będzie domagać się od 55 federacji po 300 milionów euro odszkodowania za przesunięcie rozgrywek. Jenak te doniesienia okazały się fałszywe.

Przypomnimy, że Euro 2020 miało rozegrać się aż w dwunastu państwach starego kontynentu, mianowicie:

Państwo: Azerbejdżan

Miasto: Bilbao
Stadion: San Mamés
Pojemność: 53 332

W obecnej sytuacji nie ma takiej możliwości, by rozegrać mecze aż w dwunastu państwach. Sprawcą paraliżu logistycznego jest oczywiście wirus z Wuhan. Przy zamkniętych granicach oraz wstrzymanych lotach ciężko mówić o mobilności rozgrywek. Co więcej, ogromne pojemności stadionów, zatłoczone miejsca oraz komunikacja miejska to idealne środowisko dla rozwoju wirusa COVID-19. Nie jest wykluczone, że format turnieju się zmieni. Wszystko zależy od tego, jak w najbliższych miesiącach europejskie kraje poradzą sobie z walką przeciwko epidemii koronawirusa.

Co z innymi rozgrywkami?

Marcowe mecze towarzyskie polskiej reprezentacji z Ukrainą oraz Finlandią również zostały anulowane. Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji UEFA dotyczącej czerwcowych meczy z Rosją oraz Islandią. Najprawdopodobniej zostaną one odwołane. W ramach turnieju polska reprezentacja miała rozegrać swój pierwszy mecz 15 czerwca w Dublinie ze zwycięzcą baraży ścieżki B (czyli, Bośnią i Hercegowiną, Irlandią, Irlandią Północną lub Słowenią). Następnie 20 czerwca w Bilbao z Hiszpanią i ponownie w Dublinie 24 czerwca ze Szwecją.

A nam, drodzy studenci i studentki, pozostaje czekać na rozwój wypadków. Dbajmy o siebie oraz o naszych najbliższych. O ile to możliwe i niekolidujące z naszą pracą pozostańmy w domach. Siądźmy przed telewizorem i odpalmy FIFĘ 20, gdzie mamy możliwość gry online z przyjaciółmi. Zachęcamy również do aktywności fizycznej w zaciszu domowym oraz do podjęcia challenge prezesa PZPN – Zbigniewa Bońka tzw. żonglerki #poodbijajmyrazem.