Premierowa wygrana Jacka Holdera. Polacy poza podium na starcie sezonu żużlowego

Bardzo interesujące zawody odbyły się na rozpoczęcie sezonu w chorwackim Gorican. Jack Holder po raz pierwszy wygrał podczas cyklu Grand Prix. Niestety, żaden z Polaków nie stanął na podium. Najlepszym z polskich zawodników był Bartosz Zmarzlik, który zajął czwarte miejsce w finale.

Pierwsza seria przebiegła dość sprawnie a swoje biegi wygrali odpowiednio: Robert Lambert, mistrz świata – Bartosz Zmarzlik, Kai Huckenbeck oraz Jack Holder. W 5. biegu Mikkel Michelsen pokonał Bartosza Zmarzlika. W 7. biegu byliśmy świadkami upadku Jasona Doyle’a, którego podniosło i zahaczył o niego jadący z tyłu Tai Woffinden. Z powtórki został wykluczony Australijczyk. W niej ponownie nastąpił upadek. Tym razem z torem zapoznał się Łotysz, Andrzej Lebiediew, który został wykluczony 3. podejścia do biegu 7. Za trzecim podejściem 7. bieg został dokończony, gdzie Tai Woffinden pokonał z łatwością Mateja Zagara, który jechał w tych zawodach jako „dzika karta”.

W następnej gonitwie na ostatniej prostej, upadek zaliczył Daniel Bewley, który po krótkiej chwili, utykając wrócił do parku maszyn. W biegu 11. emocjonujący pojedynek o wygraną toczyli Jason Doyle oraz Leon Madsen. Ostatecznie lepszy okazał się Duńczyk urodzony w Vejle. W następnym biegu bardzo ciekawym atakiem popisał się brązowy medalista z poprzedniego sezonu, czyli Martin Vaculik który po zewnętrznej wyprzedził Szweda Fredrika Lindgrena. W biegu 15. po zaciętej rywalizacji wygrał Jack Holder, drugi był Doyle a trzecie miejsce zajął Lindgren który o włos przegrał ze starszym z Australijczyków. Ostatni w tym biegu był Polak, Bartosz Zmarzlik.

Jack Holder wygrał rundę zasadniczą. Z Polaków do półfinałów awansowali Bartosz Zmarzlik oraz Dominik Kubera. Niespodzianką jest „awans” do półfinału Niemca Kaia Huckenbecka oraz brak promocji Brytyjczyka Daniela Bewleya. Z pierwszego półfinału awans uzyskały „Kangury” z Australii, czyli Jack Holder oraz Jason Doyle. Natomiast z drugiego półfinału awans uzyskali Bartosz Zmarzlik oraz Fredrik Lindgren. W finale po bardzo dobrym starcie Australijczyk z Appin pomknął po pierwszą wygraną w 1. rundzie cyklu Grand Prix w Gorican. Na 2. miejscu wylądował solidny tego dnia Jason Doyle, a trzecie miejsce na pudle zajął Szwed Fredrik Lindgren. Niestety, Bartosz Zmarzlik po słabym starcie nic na trasie nie wskórał i zajął czwarte miejsce w finale.

Następna runda Mistrzostw Świata odbędzie się 11 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Wyniki:

1. Jack Holder – Australia (3,2,3,3,1,3,3) – 20 punktów do klasyfikacji SGP

2. Jason Doyle – Australia (2,W,2,2,2,2,2) – 18 punktów do klasyfikacji SGP

3. Fredrik Lindgren – Szwecja (2,2,2,1,1,2,1) – 16 punktów do klasyfikacji SGP

4. Bartosz Zmarzlik – Polska (3,2,3,0,3,3,0) – 14 punktów do klasyfikacji SGP

5. Robert Lambert – Wielka Brytania (3,3,2,3,0,1) – 12 punktów do klasyfikacji SGP