W wakacje z plecakiem przez Polskę

Jeden z najbardziej niesamowitych semestrów akademickich jest już za nami! Zaczęły się nasze wymarzone i upragnione wakacje. Czas ruszyć z plecakiem w Polskę, ale musimy nadal pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa.

W tym roku, wybierając się na wakacje, oprócz niezbędnego kremu do opalania czy okularów przeciwsłonecznych, musimy zapakować również maseczki i żele antybakteryjne. Wszystkie większe festiwale muzyczne czy filmowe zostały odwołane, ale czy to oznacza, że musimy przekreślić nasze wakacyjne plany?  Zamiast wyjeżdżać na  długie podróże, sprawdźmy, co nas otacza. Przedstawiamy Wam listę atrakcji i zabytków w kilku większych miastach Polski!

Wakacje w Poznaniu

Zacznijmy od miasta naszego Uniwersytetu! Czy są tu może studenci, którzy nie wrócili do swoich rodzinnych rejonów i mają zamiar spędzić wakacje w Poznaniu? Oczywiście, na Waszej trasie po stolicy Wielkopolski nie może zabraknąć Starego Rynku (o godzinie 12 w południe możecie nawet zobaczyć trykające się koziołki!) i Nowego ZOO, ale sprawdźmy, jakie cuda możemy jeszcze znaleźć!

  • Park Cytadela – największy park w Poznaniu i idealne miejsce do wypoczynku! Został zbudowany na terenie dawnego Fortu Winiary (największego fortu artyleryjskiego w Europie), a na jego terenie znajdziemy także Pomnik Bohaterów, dwa muzea, Amfiteatr, Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami (trzeci dzwon pokoju na świecie!), a także rzeźby i zabytkowe cmentarze.
  • Katedra – Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu – najstarsza katedra w Polsce i miejsce pochówku pierwszych władców Polski! Jest to obowiązkowy punkt wycieczki dla wszystkich fanatyków historii, ale piękno Bazyliki przyciągnie uwagę wszystkich turystów. Wewnątrz znajdują się rzeźby ukazujące między innymi św. Piotra i Pawła, płaskorzeźby ukazujące sceny z życia Chrystusa, a także witraże w prezbiterium.
  • Kościół bernardynów – Kościół św. Franciszka Serafickiego – zbudowany w XV wieku w klimacie baroku, a oprócz witraży i płaskorzeźb, uwagę przyciąga bogato zdobiony ołtarz główny.
  • Zamek Królewski – wielokrotnie niszczony i odbudowywany, znajduje się w zachodniej części Starego Miasta. Obecnie nie mieszka tam rodzina królewska, ale i tak warto go zobaczyć – chociażby dla wieży widokowej.
  • Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki – już na samym wejściu zobaczymy charakterystyczne rzeźby – kobietę na lwie i mężczyznę z panterą. Na dachu Teatru stoi monument Pegaza, a na szczycie schodów: sześć jońskich kolumn. Przed samym budynkiem znajdziemy charakterystyczną fontannę, przy której można odpocząć w upalnym dniu.
  • Zamek Cesarski – zbudowana specjalnie dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. Obecnie na jego terenie odbywa się dużo kulturalnych imprez, a także znajdziemy tam Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

Wizyta w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie…. chociaż w stolicy łatwo się zgubić, znajdziecie tam naprawdę dużo ciekawych zabytków. Tramwajem, autobusami czy metrem dojedziecie do praktycznie każdej ważniejszej budowli w Warszawie, ale co dokładnie warto zobaczyć w wakacje?

  • Zamek Królewski – podobnie jak w Poznaniu, Zamek ulegał wielokrotnym zniszczeniom, a w 1944 roku został praktycznie całkowicie zdewastowany. W latach 70 dokonano rekonstrukcji budowli, a obecnie przechowywane tam są np. insygnia królewskie Stanisława Poniatowskiego.
  • Ogród Saski – pierwszy publiczny ogród miejski w Polsce. W Ogrodzie można zobaczyć między innymi Zegar Słoneczny, Pałac Błękitny, a w bezpośrednim sąsiedztwie: Grób Nieznanego Żołnierza.
  • Katedra św. Floriana – Bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika – bogato zdobiona świątynia w gotyckim stylu. Na placu przed Kościołem można zobaczyć Kamień, poświęcony ofiarom rzezi Pragi z 1794 roku.
  • Pomnik Bohaterów Getta – wzniesiony na cześć wszystkich walczących w getcie warszawskim. Monument składa się z dwóch części, a całość nawiązuje między innymi do Ściany Płaczu w Jerozolimie.
  • Muzeum Karykatury – znajduje się na warszawskiej starówce (którą również warto zobaczyć!) i możemy w nim zobaczyć grafiki różnego rodzaju o tematyce satyrycznej. W 2015 roku ,,The Guardian” umieścił tą placówkę na liście 10 najbardziej unikatowych muzeów w Europie.
  • Multimedialny Park Fontann – kompleks fontann, które wieczorami są głównymi postaciami w pokazach multimedialnych (uwaga: pokazy nie są wykonywane każdego dnia, warto zaplanować sobie wycieczkę tak, żeby akurat zostać świadkami spektaklu).

Wakacje u Neptuna

Skoro wakacje to przenosimy się nad morze! Gdańsk jest jednym z miast Trójmiasta i należy do najstarszych polskich miejscowości. To właśnie w bogatej historii Gdańska znajdziemy na przykład symboliczne miejsce wybuchu II Wojny Światowej. Oprócz zwiedzenia Westerplatte, co jeszcze możemy zobaczyć w tym mieście?

  • Brama Wyżynna – zbudowana w XVI wieku, znana kiedyś jako Brama Wysoka. Warto zacząć w niej swoją podróż po mieście, bo od 2012 roku otworzono tam Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej.
  • Archikatedra Oliwska – trzynawowa bazylika z charakterystycznym, barokowym portalem. Wewnątrz znajdują się rokokowe kaplice, grobowiec książąt pomorskich, a także 23 ołtarze. Duże wrażenie robią także kościele organy (wielkie i chórowe), które również są bogato zdobione.
  • Bazylika Konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Bazylika Mariacka – znana również jako Korona Gdańska. Jest to trzecia pod względem objętości świątynia z cegły na świecie. Do jej charakterystycznych elementów zdecydowanie należy masywna wieża dzwonna, a w środku znajdziecie mnóstwo ciekawych zabytków, a także takie dzieła, jak Piękna Madonna Gdańska i Ołtarz Koronacji Marii.
  • Wieża Więzienna – jej budowę ukończono w XIV wieku. Początkowo należała do elementów fortyfikacji Gdańska, a w jej historii znajdziecie także epizod z pręgierzem, gdzie dokonywano wiele egzekucji.
  • Europejskie Centrum Solidarności – jest poświęcone historii Solidarności i wszystkim ważnym ruchom opozycyjnym, które przyczyniły się do istotnych zmian w Polsce.
  • Długie Pobrzeże – idealne miejsce na odpoczynek, jest to deptak nadwodny, na którym znajdziecie mnóstwo kawiarni czy innych restauracji.

Co tam w Szczecinie?

Zostajemy na północy Polski, ale uciekamy trochę na zachód! Szczecin to trzecie pod względem wielkości miasto w kraju. Znajduje się na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, który obejmuje miejscowości głównie z Niemiec, Danii i Polski. Na szlaku znajdują się głównie gotyckie kościoły, ale sam Szczecin ma zdecydowanie więcej do zaoferowania!

  • Brama Portowa – zbudowana w XVIII wieku, jedna z głównych bram miejskich Szczecina. Jest pozostałością dawnych pruskich fortyfikacji, a jej ściany są ozdobione licznymi płaskorzeźbami.
  • Wały Chrobrego – najpopularniejszy w mieście taras widokowy, który powinien być najważnieszym punktem zwiedzania Szczecina w te wakacje. Znajdziecie tam nie tylko miejsce na chwilę odpoczynku, ale także ciekawe rzeźby i fontanny. Wały charakteryzują się specyficzną kompozycją.
  • Muzeum Szczęścia – Be Happy Sweet Art & Illusion Museum – iluzja, kolory, pianki, bananowa huśtawka… Zdecydowanie ciężko jest opuścić to miejsce z ponurą miną! W tym nietypowym muzeum znajdziecie również krzywy pokój i przerośnięte…. słodycze.
  • Zamek Książąt Pomorskich – renesansowa budowla umiejscowiona na Wzgórzu Zamkowym, tuż w sąsiedztwie Odry. Była to historyczna siedziba rodu Gryfitów, którzy byli władcami Księstwa Pomorskiego. Obecnie znajdują się tam instytucje kulturalne, ale budowla robi niesamowite wrażenie.
  • Jezioro Szmaragdowe – sztuczny zbiornik wodny, utworzony na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa. Swoją nazwę zawdzięcza właśnie dzięki charakterystycznemu zabarwieniu wody.

Jak pierniki to Toruń!

Pierwsze skojarzenia z tym miastem to oczywiście pierniki i Mikołaj Kopernik. Faktycznie, warto zobaczyć Muzeum Piernika czy Planetarium, ale czy Toruń nie skrywa jeszcze kilku ciekawych rzeczy?

  • Krzywa Wieża w Toruniu – może i różni się od Wieży w Pizie, ale również robi wrażenie! Jest odchylona od pionu o prawie półtora metra i została zbudowana w gotyckim stylu. Wiążą się z nią ciekawe legendy, także ta o powstaniu nazwy miasta. Początkowo pełniła funkcje obronne, ale w dzisiejszych czasach mieści się tam Toruńska Agenda Kulturalna.
  • Central Coffee Perks – kawiarnia odwzorowana na podstawie tej, którą znacie z serialu ,,Przyjaciele”! W środku znajdziecie nie tylko pyszne kawy i shake, ale także możecie obejrzeć ulubione odcinki przygód Chandlera czy Joeya. Miejsce idealne na wakacje z przyjaciółmi 😉
  • Dom Legend Toruńskich – połączenie teatru i muzeum. Możecie tam poznać najciekawsze legendy i historie Torunia, a także zobaczyć niesamowite spektakle.
  • Średniowieczne Mury Miasta – pozostałości dawnych obwarowań Torunia z XIII wieku. W XIX wieku zostały w większości rozbudowane, ale do dzisiaj zachowały się niektóre odcinki, np. trzy bramy od strony Wisły i osiem baszt.
  • Niewidzialny Dom – jedna z najrzadszych atrakcji na świecie (według ich strony, takich znanych miejsc jest tylko pięć!). Dom pokazuje nam świat, wyłączając zmysł wzroku i skupia się na bezpośrednim przekazywaniu informacji.

Nie zapomnijmy o Bydgoszczy!

Duży garnizon wojskowy, instytucje NATO… Bydgoszcz należy również do jednych z najliczniejszych pod względem ludności miast Polski. W wakacje, obowiązkowo musicie zobaczyć Katedrę Bydgoską (Farę), ale co jeszcze powinno znaleźć się na Waszej liście?

  • Wyspa Młyńska – jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Jest to zabytkowa wyspa rzeczna, na której znajdziecie obiekty kulturalne i rekreacyjne, co stanowi świetne miejsce na wypoczynek. Oprócz tego, możecie zobaczyć tam Wenecję Bydgoską (malownicze kamieniczki, zbudowane nad rzeką Młynówką), punkty widokowe, Galerię Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza, Biały Spichlerz a także liczne mosty, w tym Most Miłości.
  • Fontanna Potop – powstała w 1904 roku, ale musiała zostać poddana kilku renowacjom. Jest połączeniem efektywnej rzeźby i fontanny. Pomnik przedstawia moment biblijnego potopu – a dokładniej scenę, gdy giną zwierzęta i ludzie, którzy nie znaleźli się na Arce. Cała fontanna składa się z trzech niezależnie stojących części, a kompozycja ma łącznie wysokość około 6 metrów.
  • Opera Nova – teatr operowo-muzyczny, jedna z dziesięciu tego typu scen operowych w Polsce. Możecie tam obejrzeć widowiska, ale także treści edukacyjne. Szczególne wrażenie na zewnątrz robi także nocą, gdy jest specjalnie podświetlana.
  • Ulica Długa – stylowe kamieniczki i Bydgoskie Autografy to jedne z kilku atrakcji, które można znaleźć na tej ulicy. Wspomniane Autografy są przedstawione w formie płaskorzeźb, a wśród podpisanych osób są Irena Szewińska, Tomasz Gollob, Lech Wałęsa czy Zbigniew Boniek.

Miasto mostów - Wrocław

Czas na południową część Polski! Wrocław również należy do najstarszych miast Polski, a także znajduje się w czołówkach, jeżeli chodzi o powierzchnię i liczbę ludności. Oczywiście, na naszej liście już powinny znaleźć się obowiązkowe miejsca, takie jak Rynek czy Panorama Racławicka. Co jeszcze warto zobaczyć w wakacje?

  • Hydropolis – multimedialne centrum wiedzy o wodzie. Niesamowita kompozycja i przestrzeń sprawia, że miejsce ma niesamowity klimat, a dodatkowo można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Omawia procesy związane z ciałem człowieka, ale także porusza tematy oceanów i klimatu Ziemi.
  • Hala Stulecia – miejsce spotkań sportowych i koncertów. Charakteryzuje się oryginalną konstrukcją i należy do jednej z ważniejszych wizytówek Wrocławia.
  • Dzielnica Czterech Wyznań – miejsce dialogu, szacunku, a także miejsce odpoczynku i licznych restauracji. Znajdziecie tam w bliskiej odległości od siebie prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy (świątynię rzymskokatolicką), synagoge Pod Białym Bocianem oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej.
  • Wieża Widokowa Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela – wieża o wysokości prawie 100 metrów. Została zniszczona podczas II Wojny Światowej, ale została odbudowana w latach 60. Niewątpliwie warto ją odwiedzić, głównie dla pięknych widoków ze szczytu Wieży!
  • ZOO Wrocław – jest najstarsze w Polsce. Znajdziecie tam ponad 1100 gatunków zwierząt, a także liczne tematyczne pawilony. Największą atrakcją jest jednak Afrykanarium – wyjątkowe na całym świecie oceanarium poświęcone gatunkom zwierząt z Afryki.

Wakacje ze smokiem!

Kto nie słyszał legendy o Smoku Wawelskim? Właśnie to Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny i Bazylika Mariacka są najbardziej charakterystycznymi zabytkami Krakowa. Co jeszcze skrywa przed nami stolica Małopolski?

  • Historyland – wystawa z klocków Lego. Znajdziecie tam ekspozycje i galerie o historii Polski. Są też tam sceny pojedynków, makiety i filmy, a także wizualizacje. Zdecydowanie, jest to nietypowy sposób na przedstawienie historii.
  • Pomnik Psa Dżoka – upamiętnia psa o tym samym imieniu, który po śmierci swojego pana, wiernie czekał za nim w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Początkowo władze nie wyrażały zgodę na powstanie pomnika, ale opowiedziały się za nią różne organizacje, a także sławne osobistości.
  • Dom Strachu – Lost Souls Alley – miejsce strachu, do którego nie poleca się iść samemu! Przejście takiego Domu wymaga współpracy i kompromisu, ale efekt końcowy jest nieporównywalny!
  • Muzeum Rynku Podziemnego – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – znajduje się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego. Można tam zobaczyć multimedialne ekspozycje, hologramy, a także około 700 eksponatów dotyczących historii Krakowa.
  • Pomnik Grunwaldzki – pomnik konny króla Władysława II Jagiełły, wzniesiony w 500 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Zniszczony podczas II Wojny, zrekonstruowany w latach 70.

Oczywiście, miejsc, których warto zwiedzić jest dużo, dużo więcej. Ciężko ująć to wszystko w jednej liście, szczególnie, że Polska jest naprawdę ciekawym krajem! A może Wy macie jakieś ulubione miejsca na wakacje w kraju? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu!

 

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe