Sprawozdanie z wyjazdu do Sejmu studentów UAM

Polski Sejm ma długą historię sięgającą czasów I Rzeczypospolitej. Sejm Wielki, ustanowiony w 1493 roku w Piotrkowie Trybunalskim, był jednym z pierwszych parlamentów w Europie. To jedno z najstarszych ciał ustawodawczych na świecie. 6 grudnia 2023 roku, przedstawiciele kół naukowych: Koła Naukowego Historii Najnowszej, Koła Naukowego Politologów i Dziennikarzy oraz Koła Bezpieczeństwa i Obronności, wybrali się wraz z profesor Elżbietą Lesiewicz oraz doktorem Krzysztofem Dudą do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Odwiedzili oni izbę niższą parlamentu, gdzie posłowie podejmują decyzje dotyczące legislacji i spraw państwa.

Wyjazd rozpoczął się już o szóstej rano. Wynikało to z faktu, że zwiedzanie Sejmu odbywa się na ściśle określoną z góry godzinę, której przesunięcie jest niemożliwe. Przed planowaną wizytą w Sejmie należy skontaktować się z odpowiednim działem organizującym zwiedzanie. W wielu przypadkach istnieje konieczność wcześniejszej rezerwacji, a wizyty odbywają się pod okiem przewodnika. Zimowe warunki oraz wzmożony ruch drogowy w Warszawie spowodował nieprzewidziane opóźnienie. Zamiast spędzenia planowej godziny w Sejmie, do dyspozycji zostało zaledwie 40 minut. 

Nim jednak weszliśmy na teren kompleksu budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, każdy z uczestników był zobowiązany przejść obowiązkową kontrolę. Przy wejściu do Sejmu konieczne było okazanie ważnego dokumentu tożsamości. Następny krok — pobranie przepustek. 

Kontrola była szczegółowa i bardzo dokładna, ponieważ tego dnia w Sejmie odbywało się posiedzenie parlamentarzystów. Rozpoczęło się ono wcześnie, ponieważ już o godzinie 9:00. Sejm zajmował się dwoma projektami związanymi z zamrożeniem cen energii na przyszły rok. Posłowie odrzucili projekt rządowy, a poselski trafił do dalszych prac w komisjach. Obradowały nad nim wspólnie sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisja Finansów Publicznych. Tego dnia posłowie opowiedzieli się za przyjęciem zmian. 

Pierwszą rzeczą podczas zwiedzania było krótkie przedstawienie przez przewodnika historii Sejmu RP oraz przeanalizowanie jego makiety. Mieliśmy wtedy okazję zobaczyć posłankę Elżbietę Witek — Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej VIII i IX kadencji w latach 2019 — 2023 wraz z ochroną w postaci Straży Marszałkowskiej.

Dzięki znajomości doktora Krzysztofa Dudy z posłem Adamem Szłapką — obecnie Minister do Spraw Unii Europejskiej w trzecim rządzie Donalda Tuska, mieliśmy okazję wejść na Salę Posiedzeń Sejmu. Salę zaprojektował Kazimierz Skórewicz. Budowę gmachu rozpoczęto w maju 1925, zakończono w marcu 1928. Po raz pierwszy Sejm obradował w niej 27 marca 1928. 

Kiedy weszliśmy na Salę Posiedzeń, trwała burzliwa debata. Parlamentarzyści wymieniali się swoimi spostrzeżeniami. W pewnym momencie rozmowa przekształciła się w prawdziwą kłótnię. W tym momencie Marszałek Sejmu — Piotr Zgorzelski, który na co dzień pełni funkcję Wicemarszałka Sejmu, pouczył posłów i zobligował ich do przestrzegania kultury politycznej. Wspomniał również, że na sali znajdują się studenci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był to miły gest, który uchwyciła telewizja TVN24. 

W trakcie obrad mieliśmy możliwość zadawania pytań przewodnikowi, który wyjaśnił nam wiele aspektów pracy Sejmu oraz historii jego funkcjonowania. Następnie poseł Szłapka przedstawił nam krótki wykład, w czasie którego opowiadał o życiu i wyborze parlamentarzystów. Była to doskonała okazja do zadawania pytań, którą nasza grupa w pełni wykorzystała. Pytania miały szeroki kontekst problemowy, od tematów współpracy między różnymi frakcjami politycznymi aż po korelacje między posłami. Deputowany wskazał przy tym, że oprócz burzliwych rozmów oraz różnicy zdań, zawsze należy podchodzić do drugiego człowieka oraz jego poglądów z szacunkiem, nawet kiedy jego osobiste zdanie jest sprzeczne z wolą większości. Wykład zakończyliśmy wspólnym zdjęciem na schodach gmachu oraz pożegnaniem z posłem Szłapką. 

Następnie poszliśmy do sejmowej stołówki na posiłek. Przechodząc przez korytarz, mieliśmy okazję zobaczyć wielu znanych posłów, w tym między innymi Grzegorza Brauna (Konfederacja) czy Franciszka Wojciecha Sterczewskiego (Koalicja Obywatelska). Niedługo potem udaliśmy do szatni oraz opuściliśmy Sejm. 

W dalszej kolejności odwiedziliśmy Uniwersytet Warszawski, gdzie zobaczyliśmy Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem pod Belweder, gdzie przez okno dostrzegliśmy oryginalny Okrągły Stół z 1989 oraz doszliśmy pod Zamek Królewski, gdzie to zakończyliśmy nasz spacer.

Podczas wizyty w Sejmie miałem niezwykłą przyjemność uczestniczyć w fascynujących wydarzeniach, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie. To doświadczenie otworzyło mi oczy na skomplikowaną rzeczywistość polityki, jednocześnie wzbogacając moją wiedzę o funkcjonowaniu tej instytucji państwowej. Obserwacja debaty i dyskusji parlamentarnej była nie tylko edukacyjna, ale także inspirująca. Przyglądanie się posłom podejmującym decyzje związane z kluczowymi kwestiami dla kraju, wzbudziły we mnie głęboką refleksję nad istotą demokracji. 

Wszystko to ugruntowało moje przekonanie, że uczestnictwo obywatelskie i aktywne zaangażowanie społeczne są kluczowe dla zdrowego funkcjonowania państwa. Ponadto możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami władzy i zadawanie im pytań, dostarczyły mi pewności, że demokracja to nie tylko abstrakcyjne pojęcie, lecz rzeczywista siła kształtująca nasze społeczeństwo. 

W trakcie spotkań z parlamentarzystami zrozumiałem, jak istotną rolę pełnią w tworzeniu prawa, reprezentowaniu interesów obywateli oraz wpływaniu na losy państwa. Dodatkowo atmosfera Sejmu, z całą jego bogatą historią, sprawiła, że moje przeżycia były również emocjonujące. Było to dla mnie prawdziwe zanurzenie w tkankę polityczną kraju i mechanizmy rządzące społeczeństwem. 

W rezultacie wyjazdu do Sejmu zyskałem nie tylko wiedzę praktyczną, ale również motywację do bardziej aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. Jestem pełen wdzięczności za tę możliwość i mam nadzieję, że zdobyte doświadczenia przyczynią się do mojego osobistego rozwoju. Jaki i będą inspiracją dla innych do zaangażowania się w sprawy istotne dla naszego państwa.

Autor: Łukasz Brodowski

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe