RSS – miejsce dla aktywnego studenta!

Czym jest Samorząd Studencki?

Samorząd Studentów UAM tworzą wszyscy studenci UAM, a w praktyce – osoby, które mają za dużo czasu wolnego i chcą robić coś więcej dla całego akademickiego środowiska. Może i nieco żartobliwie, ale prawdziwie! Bo w skład SS wchodzą osoby, które walczą o prawa studentów, a przez poświęcony czas na szkolenia, szperanie w przepisach prawnych i uregulowaniach zawsze służą dobrą radą.

Zakres obowiązków członków jest bardzo szeroki, bo obejmuje zarówno części formalne, prawne aż po organizację eventów i realizację różnych projektów. W praktyce oznacza między innymi kontrolę nad jakością kształcenia, sprawami stypendialnymi, a także działalność w organizacji wydarzeń kulturalnych.

Samorząd, tak jak każda organizacja, ma swój podział na pewne szczeble. Na każdym wydziale funkcjonuje Rada, która tak naprawdę jest najbliżej studentów swojej jednostki. To takie koło ratunkowe w kryzysowej sytuacji i pierwsza instancja we wszelkich sprawach.

Samorząd centralny składa się z dwóch części: organem wykonawczym jest Zarząd Samorządu Studentów (czyli Przewodniczący Samorządu z przewodniczącymi komisji), a organem ustawodawczym jest Parlament Samorządu Studentów (czyli delegaci z wszystkich wydziałów).

Obecnie funkcję Przewodniczącej pełni Joanna Maruszczak, ale już 28 listopada czekają nas wybory, o czym na pewno poinformujemy na naszej stronie!

Co robi Samorząd Studentów?

Samorząd Studentów prowadzi wiele projektów i realizuje mnóstwo sztandarowych dla społeczności akademickiej wydarzeń:

Juwenalia

Wielkie Grillowanie

Studenckie Forum Jakości

Kowadło 2.0

Obóz Zerowy UAM

Bitwa Akademików

A co dzieje się na naszym „podwórku”?

Rada Samorządu Studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa rozpoczęła kolejną kadencję, a Przewodniczącą została Anna Pieciul. Mimo że przyszło działać w trudnych czasach, kiedy kontakt twarzą w twarz jest prawie niemożliwy…

Jako członkini tej Rady mogę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, żeby mimo lockdownu ożywić i urozmaicić ten czas.

Teraz naszym głównym celem jest czujne przyglądanie się zdalnym zajęciom i pomoc, w razie potrzeby, studentom.

A jakie między innymi projekty RSS organizował w tych „normalnych” czasach?

Pierwszy Dzień Wiosny

Wielka Gala WNPiD

– Wspólne Kolędowanie

W działania Samorządu Studentów może włączyć się każdy student UAM i zdecydować o realizacji wielu projektów. Mimo że wybory do wydziałowych Rad Samorządu Studentów już się odbyły, zawsze można odezwać się do swojej jednostki i stać się osobą wspomagającą!

Żeby być na bieżąco z aktualnościami i wydarzeniami warto polubić facebookową stronę rady wydziału, a tutaj KLIK do samorządu głównego.

Zdjęcia: zdjęcie wyróżniające – Jagoda Haloszka, WNPiD, Samorząd Studentów UAM

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe