Podcast polityczny – top 10 podcastów o polityce

Natłok informacji powoduje, że czasem, mimo szczerej chęci śledzenia polityki, czytelnik gubi się i ma problem ze zrozumieniem tematu. Z pomocą przychodzą wyspecjalizowani dziennikarze, którzy teraz przenieśli swoją pracę do nowego wymiaru.

Podcast podbija serca

Nie zawsze można znaleźć czas na lekturę długiego, specjalistycznego artykułu. Zresztą mało kto dzisiaj decyduje się na zakup papierowej wersji prasy. Po kilku godzinach pracy przy ekranie komputera, poświęcenie kolejnej godziny na dodatkowe zajęcie nie brzmi atrakcyjnie. Łatwiej jest założyć słuchawki w autobusie czy posłuchać audycji „w tle”, przy wykonywaniu prac domowych czy jazdy na rowerze. I właśnie dlatego twórcy i dziennikarze, nie tylko ci radiowi, coraz częściej decydują się na własny podcast. 

Dzisiaj przedstawimy Wam nasz subiektywny ranking podcastów, które wyróżniają się na tle innych. Wszystkie swoją tematyką ogarniają zagadnienia polityki i obronności Polski, relacji międzynarodowych, społeczeństwa globalnego i fenomenów społecznych, jakich jesteśmy świadkami. Zapraszamy do czytania i posłuchania! 

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych to organizacja sprawnie działających badaczy i analityków. Ich artykuły można przeczytać na stronie internetowej (link), jak i w wersji papierowej – kwartalnik „Przegląd Dyplomatyczny”. Tematyka podcastu to zazwyczaj analiza spraw międzynarodowych z uwzględnieniem polskiej perspektywy. 

Od kiedy: Podcast działa od 2019 roku i do tej pory ukazało się 558 odcinków. 

Ile trwa odcinek: Średni czas trwania jednego to od 10 do 15 minut. 

Model programu: To zazwyczaj krótka rozmowa między prowadzącym a ekspertem. 

Jak często się ukazuje: Średnio co 2 dni pojawia się nowy odcinek. PISM z dużą częstotliwością udostępnia nagrania, czasem zdarza się, że codziennie przez dwa tygodnie pojawiają się nowe odcinki, a po tym następuje 3-dniowa przerwa. 

Ogromnym plusem podcastu jest ich wyszukiwarka. Po wejściu na stronę Instytutu, w zakładce Podcast otwiera się wyszukiwarka, która pozwala użytkownikowi na sprecyzowanie poszukiwanego odcinka przez wybranie kraju, regionu, tematu, autora, a nawet roku i miesiąca publikacji. 

Teraz czas na coś z naszego wydziałowego podwórka, a mówiąc wprost podcast stworzony przez dwóch wykładowców Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa WNPiD dr. Rafała Wiśniewskiego i dr. Jakuba Jakubowskiego. Jak piszą sami autorzy: „Wbrew temu, co sądzą niektórzy, uważamy, że historia wciąż kołem się toczy i warto rozmawiać o otaczającym nas świecie”. Prowadzący w swoich odcinkach biorą na tapet bieżące sytuacje, problemy społeczne i wydarzenia ze świata szeroko pojętej polityki. Opowiadają o faktach i dzielą się swoimi opiniami, przeprowadzając słuchacza przez nie tylko meandry nauki, ale logicznego formułowania myśli. 

Od kiedy: Podcast działa od listopada 2021 roku.

Ile trwa odcinek: Średni czas trwania jednego to około 30-40 minut. 

Model programu: Często jest to rozmowa między prowadzącymi, ale co jakiś czas pojawia się ekspert z danego tematu. 

Jak często się ukazuje: Średnio co miesiąc pojawia się nowy odcinek. 

Program prowadzony przez Jakuba Katulskiego, politologa, kulturoznawcę Bliskiego Wschodu i publicystę. Stosunkowo Bliski Wschód to nie tylko podcast, ale też strona internetowa z aktualnymi informacjami z Bliskiego, a czasem i Dalekiego Wschodu. Zainteresowania Jakuba to w szczególności Izrael i jego relacje z sąsiadami, ale w podcasie nie zabraknie informacji o kulturze arabskiej, sytuacji politycznej i ekonomicznej państw MENA czy (sic!) przepisów na tradycyjne, bliskowschodnie przysmaki!

Zresztą po więcej przepisów na smakołyki z regionu zapraszamy Was do lektury książki „Stosunkowo Bliski Wschód”

Od kiedy: Podcast działa od 2019 roku.

Ile trwa odcinek: Początkowe odcinki trwają od kilku do kilkunastu minut, a te nowsze od 30 minut do 1,5 godziny.  

Model programu: Prowadzący Jakub Katulski samodzielnie lub przy udziale eksperta opowiada o danym temacie, wcześniejsze odcinki współprowadziła także Dominika Zębala. 

Jak często się ukazuje: Na serwisach strimingowych (tak jak i na stronie www) nowego odcinka można spodziewać się raz na tydzień lub co dwa tygodnie. 

Warto również śledzić stronę internetową SBW, na której pojawiają się teksty autorstwa kilku ekspertów stosunków bliskowschodnich oraz Instagram. Tam poza informacjami o nowościach w podcaście pojawia się seria „Wielbłąd prasowy”, gdzie w skondensowany sposób prowadzący przedstawia najnowsze wydarzenia z BW opisywane w polskiej prasie. Warto dodać, że teksty Kuby możecie znaleźć w Krytyce Politycznej i Przeglądzie. 

Może „The Economist” nie przychodzi na myśl pierwszy, kiedy chodzi o politykę, ale program The Intelligance zdecydowanie zasługuje na uwagę. Poza „The world in brief”, którego podstawową wersją czytaną przez lektora można słuchać codziennie (trwa 3-6 min), The Economist prowadzi także inne programy podcastowe. Jednym z nich jest „The Intelligance”. Program ukazujący się prawie codziennie i omawiający sprawy z całego świata, które czasem może luźno, ale powiązane są z polityką, sytuacją społeczną i nowymi technologiami. Jest tym bardziej społecznym i kulturalnym ujęciem bieżących sytuacji. 

Od kiedy: od stycznia 2019 roku program pojawia się na

Ile trwa odcinek: zazwyczaj jest to 25-40 minut. 

Model programu: Prowadzący wyjaśniają i opisują bieżące problemy świata

Jak często się ukazuje: Nowe odcinki pojawiają się prawie codziennie, a słuchać ich można także na stronie The Economist.

Program przygotowywany przez BBC jest rozbudowanym wydaniem codziennych informacji. Odcinki pojawiają się 7 dni w tygodniu, czasem nawet 2 razy dziennie. Ich zadaniem jest streszczenie odbiorcy najważniejszych wydarzeń ze świata z danego dnia. Omawiana jest polityka każdego z regionów, opisuje się przebieg konfliktów oraz ważne tematy społeczne, włączając w to rozwój technologii i przemysłu. Jednym słowem, Global news podcast to wszystko, co musisz wiedzieć. 

Od kiedy: wielu lat

Ile trwa odcinek: Każdy odcinek to około 30 minut. 

Model programu: Prowadzący opowiada o najważniejszych wydarzeniach ze świata, a odcinki urozmaicone są wywiadami lub mini reportażami z różnych zakątków świata. 

Jak często się ukazuje: Każdego dnia możecie znaleźć nowy odcinek! Czasem pojawiają się dwa wydania dziennie. 

Podcast tworzony przez Piotra Pogorzelskiego jest poświęcony krajom z byłego Związku Radzieckiego. Dzisiaj, w tych trudnych czasach, tematyka dotyczy nie tylko polityki, ale także kultury i społeczeństwa. W każdym odcinku autor rozmawia z wyjątkowymi ekspertami, którzy dzielą się opiniami. 

Od kiedy: Podcast działa od lipca 2020 roku. 

Ile trwa odcinek: Obecnie, średni czas trwania jednego to około 15-20 minut. 

Model programu: To dyskusja pomiędzy prowadzącym a zaproszonym ekspertem. 

Jak często się ukazuje: Odcinki wychodzą regularnie, co tydzień we wtorek.

Dużym plusem podcastu jest wygoda z ich korzystania – możemy słuchać Po Prostu Wschód na Spotify, a dzięki temu włączyć sobie odcinek, a następnie zostawić go w tle i wykonywać inne czynności na telefonie. Tematy poruszane są bardzo ciekawie. Piotr Pogorzelski często wyrusza w przeszłość, próbując wytłumaczyć i zrozumieć obecny stan rzeczy. Nie znając historii, nie zrozumiemy teraźniejszości, prawda?

Dlaczego jest taki ważny? Jak twórcy sami piszą na głównej stronie, jest to serwis, który głośno mówi o wydarzeniach na świecie. Szczególnie o tych, o których nie słychać wiele w polskich mediach. W każdym odcinku twórcy omawiają bieżący problem lub sytuację, a następnie powiązany z tym problem. Mowa tu o bardzo szerokim zakresie. Każdy odcinek jest odpowiednio opisany. Dotyczy konkretnego regionu na świecie i występującego tam zagadnienia politycznego, kulturalnego lub społecznego. 

Od kiedy: Pierwszy odcinek został opublikowany 3 lipca 2019 roku. Obecnie na stronie można znaleźć 146 stałych odcinków, a także materiały bonusowe.

Ile trwa odcinek: Odcinki trwają około 40 minut/godzinę.

Model programu: Reportaże/wywiady ze specjalistami i specjalistkami.

Jak często się ukazuje: Odcinki pojawiają się regularnie, co tydzień w czwartek. 

Zdecydowanie godny uwagi jest cały portal. Znajdziemy tam nie tylko podcasty, ale także artykuły dotyczące bieżących spraw. Wszystkie informacje, które są ważne w kontekście światowym, ale nie zostały do końca opisane przez polskie media, można znaleźć właśnie w Dziale Zagranicznym. Dzieje się tak dlatego, że portal tworzą dziennikarze-freelancerzy, którzy nie są powiązani z żadnym państwowym medium. 

3. Polityka Insight

To kolejny podcast na naszej liście, który porusza kwestię najważniejszych wydarzeń politycznych i gospodarczych na całym świecie. Zespół Polityki Insight jest tworzony przez znakomitych ekspertów, na czele z Andrzejem Bobińskim. Jako dyrektor zarządzający sprawuje pieczę nad twórcami, analitykami i dziennikarzami. 

Od kiedy: Pierwsze odcinki pojawiły się w marcu 2019 roku.

Ile trwa odcinek: Od około pół godziny do godziny.

Model programu: Wywiad/rozmowa pomiędzy prowadzącymi/gośćmi. 

Jak często się ukazuje: Odcinki pojawiają się co kilka dni na Spotify. 

To nie tylko podcast, ale także cały serwis poświęcony ważnym wydarzeniom. Każdy artykuł lub wypowiedź jest starannie przygotowywana przez grono ekspertów, którzy czerpią informacje ze sprawdzonych źródeł. Co znajdziemy oprócz klasycznych informacji? Analitycy Polityki Insight badają także globalne trendy, pomagając nam zrozumieć dzisiejsze czasy. 

Kolejny ciekawy program, który można znaleźć w formie podcastu! Jest tworzony przez grono dziennikarzy na czele z Dariuszem Rosiakiem. Oprócz Raportu o stanie świata można też sprawdzić przygotowany dzienny spis aktualności. Jaka jest tematyka? Wszystko to, co dzieje się teraz na świecie – polityka, kultura. 

Od kiedy: Raport ruszył w 2020 roku. 

Ile trwa odcinek: Uwaga, długie odcinki. Trwają od około dwóch do trzech godzin. 

Model programu: Audycje prowadzone przez twórców, przypomina trochę formę radiowego programu. 

Jak często się ukazuje: Równiutko co tydzień, w sobotę. 

Podobnie jak PISM, dużym plusem Raportu jest wyszukiwarka. Jeśli chcemy znaleźć informacje o jakimś konkretnym temacie, możemy je wyszukać. To nie tylko zwykły podcast, ale także reportaże, fotorelacje i bonusy. Każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Dla fanów kultury świata wschodu mamy ten wyjątkowy podcast! Jak piszą sami twórcy, interesują się wydarzeniami od Berlina po sam Władywostok. To przecież zależy, jak patrzymy na mapę. W odcinkach goście i prowadzący w bardzo luźny sposób opisują to, co się dzieje na świecie. Polityczne aspekty próbują zrozumieć przy pomocy społecznych czynników, a także doszukują się głębi w każdym poruszanym problemie. 

Od kiedy: Pierwszy odcinek na Spotify ukazał się w czerwcu 2019 roku. 

Ile trwa odcinek: Obecnie czas trwania odcinka mieści się w 20-50 minutach.

Model programu: Rozmowa/wywiad z gościem/ekspertem.

Jak często się ukazuje: Odcinki pojawiają się co kilka dni. 

Na co warto zwrócić uwagę? Ten podcast wyróżnia się językiem i podejściem. Jest bardzo przystosowany do Genu Z, ale z drugiej strony nadal zachowuje odpowiednie schematy. Nie jest to próba zrobienia ,,luzackiego” podcastu o ważnych sprawach, ale po prostu przyjemny w odbiorze materiał. 

Jak widać, wielu twórców-freelancerów rozpoczęła swoją działalność także w formie podcastów, szczególnie w okresie pandemii. Nic dziwnego. Od kilku lat świat mierzy się z kryzysami, które wręcz gonią się nawzajem lub nachodzą na siebie. Zmiany polityczne i społeczne są szeroko komentowane także przez pseudoanalityków. Dlatego dzisiaj tak ważne jest, aby dobierać rzetelne źródła. Nie chcemy przecież być wprowadzani w błąd lub być narażeni na panikę, prawda? 

 

Autorki: Karolina Grzelska i Agnieszka Markocka

Zdjęcia: pixabay

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe