Skuteczne sposoby na radzenie sobie ze stresem

Stres towarzyszy nam na każdym kroku. Jest on nieodłącznym elementem współczesnego życia. Stresować może nas wiele rzeczy m.in. nadmiar obowiązków, presja w pracy czy egzaminy na studiach. Nie możemy jednak pozwolić, aby stres zawładnął naszym życiem. Skuteczne radzenie sobie ze stresem może znacznie poprawić nasze samopoczucie i jakość życia. Co zatem zrobić, aby myśli o zbliżającej się sesji czy czekającej nas ważnej decyzji nie były dla nas okropnym utrapieniem, spędzającym sen z powiek? Praktycznych sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele.

Właściwe oddychanie to klucz

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na natychmiastową redukcję stresu jest nauka techniki świadomego oddychania. Właściwe oddychanie stanowi klucz do opanowania nadmiernych emocji, Skupienie się na głębokim, spokojnym oddychaniu pomaga obniżyć poziom kortyzolu, który odpowiada za stres, i przywrócić równowagę w organizmie. Warto w codzienną rutynę włączyć także inne ćwiczenia jak medytacja czy joga. Osiągniemy wówczas podwójną korzyść. Uspokoimy nasze nerwy i zrelaksujemy nasze ciało. To szczególnie ważne, tym bardziej, że większość z nas żyje w szybkim tempie, próbując połączyć studia, naukę, pracę i rodzinę.

Produkcja endorfin pełną parą – aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna nie tylko korzystanie wpływa na nasze zdrowie fizyczne, jest też doskonałym narzędziem do walki ze stresem. Dlatego warto ćwiczyć, dużo ruszać się, chodzić na spacery lub biegać. Ważne jest, że znaleźć formę aktywności fizycznej, która sprawa nam przyjemność.  Regularne ćwiczenia stymulują produkcję endorfin, zwanych hormonami szczęścia, a po przyczynia się do lepszego samopoczucia i większej chęci do działania.

Planowanie bardzo pomaga

Często stres wynika z poczucia zagubienia i nadmiaru zadań. Dlatego właściwe planowanie dnia pomaga nam uniknąć sytuacji, w której musimy wykonać kilkanaście zadań na raz. Pomocne może okazać się kupno kalendarza, w którym będziemy zapisywać obowiązki na dany dzień. Warto sporządzić sobie również odręczną listę zadań dzień wcześniej, a następnego dnia punkt po punkcie skreślać realizowane cele. Istnieje też wiele aplikacji pomagających zaplanować pracę np. Clockify, Trello czy po prostu kalendarz Google. Wszystko po to, aby zminimalizować chaos i zwiększyć poczucie kontroli nad swoim życiem.

Staraj się myśleć pozytywnie

Nawet nie wiesz jak ważne jest pozytywne nastawienie podejmując nowe wyzwania lub ucząc się nowych rzeczy. Czasem niepotrzebnie piszemy czarne scenariusze w naszej głowie i nastawiamy się na najgorsze. Nie, na pewno nie dam rady tego zrobić – takiemu myśleniu mówimy stanowcze stop. Pomyślmy sobie raczej: Spróbuję to zrobić, uda mi się, wierzę w to! Wtedy automatycznie nasz organizm inaczej reaguje i z większą łatwością radzimy sobie z wieloma rzeczami.

Słyszeliście o mindfulness?

Praktyka mindfulness, czyli świadomego przeżywania chwili obecnej, jest doskonałym narzędziem na zredukowanie stresu. Nie martwym się na zapas tym co będzie jutro czy za tydzień. Przeżyjmy to co dzieje się tu i teraz. Ćwiczenia mindfulness pomagają w skoncentrowaniu się na teraźniejszości, zamiast martwić się przeszłością lub przewidywać przyszłość. Medytacja mindfulness może być krótka, ale regularna praktyka przynosi znaczną poprawę zdrowia psychicznego. Pomaga zredukować uczucie lęku, strachu i zaburzeń snu. Pomaga on również w rozpoznaniu i akceptacji własnych emocji, co może prowadzić do lepszego zarządzania nimi. Warto skorzystać z tej techniki i poczuć, że mamy swoje życie pod kontrolą.

Przechodząc do sedna zarządzanie stresem to proces, który wymaga odrobiny zaangażowania i praktyki. Wprowadzenie do swojej codziennej rutyny pomówionych wyżej metod sprawi, że znacząco poprawimy swoją zdolność radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Pamiętajcie, każdy musi odkryć swój najskuteczniejszy sposób na radzenie sobie ze stresem. Jeśli go odkryjemy, żadne nowe wyzwanie nie będzie nam straszne.

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe