Pierwsze kroki na uczelni, czyli czym jest USOS i BOS

Pierwsze kroki

Redakcja Flesza ma zaszczyt pogratulować Tobie, drogi czytelniku, dostania się na studia i otrzymania statusu STUDENTKI/STUDENTA. Zapewne ogłoszeniu wyników towarzyszyły emocje, a teraz pojawia się coraz więcej pytań … Nic się nie bój! Nasza redakcja istniejąca już od 2011 roku i od tego czasu zajmuje się przekazywaniem informacji, popularyzowaniem wiedzy i szeroko rozumianą współpracą z wieloma osobami i instytucjami. Tym razem spieszymy do Ciebie z krótkim, acz treściwym poradnikiem jak odnaleźć się w uczelnianej dżungli, aby w pełni korzystać z jej bogactwa, ale równocześnie czerpać z tego radość.

Skupmy się więc na kwestiach podstawowych i omawianych już pewnie setki razy, ale zawsze warto zacząć od źródła. Nawet jeśli już wiecie czym jest USOS, BOS czy wykład, przed wami nauka takich pojęć jak sesja czy zerówka. Ich krótki opis znajdziecie poniżej. 

Nazewnictwo

Oto mały słownik, dzięki któremu wypowiedzi dziekana czy opiekuna roku nie będą już dla Ciebie zagadką godną Władcy Pierścieni.

Uczelnia – uczelnie w Polsce dzielą się na kilka kategorii. Mamy uczelnie zawodowe, które nie są uczelniami akademickimi i skupiają się na części praktycznej. Uczelnie akademickie poza częścią praktyczną dają szeroką bazę teoretyczną.

Wydział – Uczelnie podzielone są na wydziały specjalizujące się w danej dziedzinie naukowej.

Rektor – na czele uczelni stoi rektor, jest najważniejsza osobą na uniwersytecie i w czasie swojej kadencji wyznacza kierunek w jakim ma się rozwijać dana uczelnia.

Prorektor – osoba, która pomaga rektorowi w realizowaniu jego planu na dalsze funkcjonalnie uczelni, prorektorzy dbają o wyznaczone obszary działania uczelni.

Dziekan – na czele każdego wydziału stoi dziekan – analogia rektora. Pomagają mu prodziekani.

Prodziekan (do spraw studenckich), bo z pomocy tego najpewniej najczęściej przyjdzie wam korzystać, to pomocnik dziekana. Zajmuje się konkretnym obszarem działań wydziału i dba o jego sprawne funkcjonowanie.

Biuro Obsługi Studenta – BOS (kiedyś legendarny Dziekanat) – to biuro, w którym teoretycznie uda Ci się załatwić wszystkie sprawy związane ze studiowaniem.

Biblioteka – To miejsce, gdzie lepiej zaglądać częściej szczególnie w czasie sesji. Zazwyczaj biblioteki na początku roku akademickiego pobierają jednorazową opłatę w wysokości kilkunastu złotych (bardzo często jest to 12 PLN). Posiadając kartę biblioteczną do biblioteki uniwersyteckiej studenci mogą korzystać nie tylko z zasobów biblioteki wydziałowej, ale również uczelnianej, z zasobów tradycyjnych i zdygitalizownych. Szczegóły na stronach bibliotek wydziałowych!

Ćwiczenia – to rodzaj zajęć odbywających się na uczelni. Na nie przychodzić trzeba przygotowanym. Na jego zaliczenie może składać się przygotowanie projektu bądź kolokwium końcowe. Student tu ma wykazać się wiedzą i obeznaniem z tematem. Ćwiczenia odbywają się w mniejszych grupach.

Konwersatoria – Podobnie jak ćwiczenia, wymagają od studenta wiedzy i przede wszystkim rozmowy z prowadzącym czy pozostałą częścią grupy. Również odbywają się w mniejszych grupach.

Wykłady – to zajęcia, które zazwyczaj odbywają się całym rokiem. Mogą być fakultatywne lub obowiązkowe. Na wykładach obowiązkowych obecność zazwyczaj sprawdza się „listą” czyli mówiąc najprościej, każdy musi wpisać swoje imię i nazwisko na kartkę, bądź w wersji zdalnej wpisać „jestem” na czacie. Na wykładach prowadzący opowiada o wybranym temacie i wierzcie lub nie, warto robić z tego notatki.

Specjalizacja – student wybiera sobie jaki konkretny obszar badań w studiowanym kierunku go interesuje, a później dzięki temu ma możliwość uczestniczenia w zajęciach dedykowanych.

Fakultet (ścieżka) – do przedmioty, które wybiera się dodatkowo. Mogą stanowić uzupełnienie studiowanego kierunku lub być zupełnie nowym zainteresowaniem. Warto wybierać takie fakultety, które nie tylko są łatwe, bądź przyjemne do zaliczania, ale również pozytywnie wpłyną na dalszy rozwój w danej dziedzinie i poszerzą horyzonty.

Sesja – okres mniej więcej dwóch tygodni, w ciągu których każdy student i studentka mają obowiązek i szansę zaliczyć egzaminy z przedmiotów.

Skrypt – niektóre są gorsze, niektóre lepsze, ale wszystkie powinny być opracowaniem zagadnień omawianych w konkretnej książce lub podczas wykładów.

Kolokwium – to nazwa testu kończącego ćwiczenia.

Egzamin – do jego napisania konieczne jest uzyskanie zaliczenia z kolokwium.

Zaliczenie z notą – To nie egzamin, ale zazwyczaj jest testem kończącym wykłady, zresztą bardzo podobnym do egzaminu

Termin zerowy/ zerówka – to termin, który jest „bez zobowiązań” nawet jeśli nie uda Ci się go zdać w tym terminie, nie ma to dla ciebie konsekwencji, jednak jeśli otrzymasz ocenę pozytywną zostaje ona wpisana do USOSa – do elektronicznego indeksu

Pierwszy termin – to pierwszy termin, w którym można podejść do egzaminu

Poprawka – jeśli nie zdasz pierwszego terminu przysługuje ci jedna poprawka

Warunkowe zaliczenie semestru/ warunek – jeśli i poprawka nie poszła ci najlepiej, możesz ubiegać się o warunkowe zaliczanie semestru. Nie jest to sprawa przyjemna, ponieważ wiąże się z kosztami … Po uzyskaniu zgody na warunkowe zaliczanie semestru student jest zobligowany do wpłacenia wyznaczonej w cenniku kwoty i otrzymuje pozwolenie na uczestniczenie w zajęciach z przedmiotu w następnym roku oraz ponowne przystąpienie do egzaminu.

Egzamin Komisyjny/ Komis – jeśli nie udało ci się dobrze napisać pierwszego terminu, poprawki, waruna, poprawki waruna to … twoją ostatnią deską ratunku jest egzamin komisyjny. O niego również trzeba się ubiegać, wypełnić odpowiedni wniosek i czekać na decyzję władz wydziału.

ECTS – To system punktów. Każdy przedmiot ma przyznaną, określoną liczę punktów, dzięki czemu branie udziału w programach takich jak Most czy Erazmus jest zdecydowanie łatwiejsze! Zdobycie wyznaczonej ilość warunkuje zaliczenie kolejnego etapu studiów! Można je podglądać w USOSie.

USOS – To system, który upraszczając zastąpił indeks i dodatkowo dał możliwość wypełniania wielu wniosków, systematyzowania i komunikowania w obrębie całego uniwersytetu. Najczęściej powtarzane zdanie ze słowem USOS brzmi: To je USOS tego nie ogarniesz.

Platformy do nauki online​

Zoom – wchodząc do tego wirtualnego pokoju jesteś już na zajęciach, prowadzący często wysyłają link do konkretnego spotkania na pocztę studencką

MS Teams – Platforma, na której odbywają się zajęcia, można pobrać ją w formie aplikacji na telefon czy komputer.

Moodle – To platforma do nauki, nie odbędziesz na niej wykładu, za to napiszesz kolokwium czy egzamin.

Mamy nadzieję, że chociaż te kilka wyjaśnionych pojęć pomogą wam w lepszej orientacji w uczelnianym buszu. Trzymamy za Was kciuki, nie poddawajcie się! USOS wcale nie jest taki straszny 😉

Ekipa Flesza

Zdjęcia: Pixabay 

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe