Ambasador USA na UAM

1 grudnia, w Sali Lubrańskiego w Poznaniu odbyło się wydarzenie, na które przybyli nie tylko studenci, ale także przedstawiciele ciała akademickiego, rektoratu oraz prasy. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski, pojawił się w Collegium Minus, aby wygłosić wykład na temat współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską. Spotkanie otworzyła JM Rektor UAM prof. dr. hab. Bogumiła Kaniewska, podkreślając jego wagę dla całego Uniwersytetu oraz jego społeczności.

Kto dokładnie nas zaszczycił?

Mark Brzezinski to amerykański prawnik oraz dyplomata, który objął stanowisko ambasadora w grudniu 2021 roku, zajmując tym samym miejsce swojej poprzedniczki – Georgette Mosbacher. Wcześniej był już ambasadorem USA w Szwecji, a za jego kadencji odbyła się pierwsza, historyczna wizyta prezydenta USA w Sztokholmie. W latach 1991-93 był stypendystą Komisji Fulbrighta w Polsce, gdzie napisał książkę pt. „Walka o konstytucjonalizm w Polsce”. Mark Brzezinski ma polskie korzenie. Jego ojciec Zbigniew wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, co według jego słów było jedynie wisienką na torcie kwalifikacji i dokonań, które wziął pod uwagę prezydent Joe Biden, wybierając go na to stanowisko.

Fot. Kacper Bekisz

Mowa pełna werwy

Ambasador rozpoczął swoje wystąpienie przytaczając historię człowieka, którego uważał za swojego przyrodniego ojca oraz wzór polsko-amerykańskiej współpracy – Jana Nowaka Jeziorańskiego. Opisał go jako cudownego człowieka, który zawsze dbał o swoich najbliższych.

Zakończywszy historię Jeziorańskiego, ambasador Brzezinski rozpoczął główną część swojego wystąpienia, w której wielokrotnie podkreślał wielką wagę współpracy pomiędzy USA a Polską  oraz niesamowitą zdolność Polaków do wprowadzania zmian i improwizacji, dzięki którym przez ostatnie 30 lat nasz kraj znacząco się rozwinął.

Gość był pełen optymizmu i nie szczędził ciepłych słów mówiąc o polskiej gospodarce , wyraził także swoje przekonanie o istotności inwestowania przez Polskę w energię atomową, która jest według niego kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Wspomniał też o polsko-amerykańskiej współpracy militarnej która jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa naszego kraju.

Poland is safe and secure. Polska jest bezpieczna i zabezpieczona.” – powiedział ambasador Brzezinski.

Fot, Kacper Bekisz

Najważniejsi we wszystkim

Podczas całego wykładu, ambasador wielokrotnie wracał do tematu ludzi młodych, których uważa za motor napędowy zmian, potrzebnych do dalszego rozwoju świata. Wyraził to przekonanie nazywając ich nadzieją na lepsze jutro, którą dostrzega w walce ze zmianami klimatycznymi, walką o równość i tolerancję. Wspomniał też, że w naszych codziennych trudach musimy pamiętać również o nas samych, a w szczególności naszym zdrowiu psychicznym. Brzezinski był bardzo zadowolony odpowiadając na zadawane przez studentów pytania i podkreślił, że od polskiej młodzieży uczy się najwięcej nowych rzeczy. Zaznaczył też, że bardzo cieszy go możliwość obcowania z młodymi ludźmi oraz, że pracę w Polsce uważa za szczytowe osiągnięcie w swojej karierze.