Organizacja powstała w 2019 roku. Cel jest jeden chcą aby każda osoba, która zmaga się z problemem zdrowia psychicznego dostała odpowiednie wsparcie. Dzięki nim każdy, kto kiedykolwiek czuł się odizolowany, niezrozumiany, napiętnowany chorobą może czuć się dobrze. Może jest tak, że boisz się zasięgnąć porady specjalisty? Nie ma problemu! Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego organizuje szkolenia dla osób, które chciałby być opiekunem dla osoby zmagającej się z chorobą.
Opiekun to osoba, która nie prowadzi terapii – to rola specjalisty. Opiekun przechodzi specjalne szkolenie i ma za zadanie wspierać osobę w jej codziennym funkcjonowaniu np. pomóc w umówieniu wizyty u psychologa czy przy formalnościach związanych z życiem uniwersyteckim. Taka osoba ma być również wsparciem mentalnym przez prowadzenie przyjacielskich rozmów, które podnoszą na duchu.
W doborze opiekuna do podopiecznego pomagają psychologowie, aby dla obu osób była to dobra relacja. Cały sens akcji opiera się nie na profesjonalnej pomocy, ale na zbudowaniu silnej przyjacielskiej więzi, która będzie dodatkową siecią wsparcia przy pracy z terapeutą.
Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego otrzymała kilka mini grantów między innymi od Humanity in Action Polska, Samorządu Studentów UAM oraz Fundacji UAM.
W ramach swojej działalności organizują także dodatkowe szkolenia, które są prowadzone przez pedagogów i psychologów. Obejmują one tematy: podstaw pomagania, podstaw w interwencji kryzysowej, wspierania osób, które doświadczyły przemocy, rozmowy z osobą z chorobą dwubiegunową.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o akcji zajrzyjcie na ich stronę na Facebook’u, gdzie znajdziecie najświeższe informacje oraz formularz zgłoszeniowy.
Pamiętajcie zdrowie psychiczne jest bardzo ważne – zwłaszcza w tym czasie.
Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł sprawdź również tekst Julii Przybyłowskiej nt. balansu pomiędzy samodoskonaleniem a czasem wolnym - kliknij tutaj.