Globalna wioska – czyli nie ja, a my!

Dla serwisów informacyjnych pod pojęciem „świat” rozumiane jest kontrolowanie sytuacji w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. Od niepamiętnych czasów nie mówi się o problemach politycznych Afryki, Azji, Ameryki Południowej czy Oceanii. I właśnie dlatego powstała Globalna wioska – żeby przerwać bańkę informacyjną i dostrzec każde zakątki, nie tylko te najbardziej medialne.

Marshall Mc Luhan po raz pierwszy użył terminu „globalnej wioski”. Tymi dwoma słowami opisał proces przekształcania się świata w jedną wielką wioskę. Szybki rozwój technologii, mediów zatarł ramy czasowe i geograficzne. Każde pojedyncze miejsce uczynił jednym puzzlem układanki na skalę światową.

Jakub Rösler

Student I roku Stosunków Międzynarodowych, lider projektu.

W dobie globalizacji wszystko jest na wyciągnięcie ręki, możemy doświadczać otaczającego nas świata na niespotykaną skalę, a pomimo licznych różnic kulturowo-historycznych, wiele mechanizmów działa tak samo w oddalonych od siebie państwach. Uważamy, że hasło to dobrze oddaje ducha naszego projektu.

„Globalną wioskę” tworzy grupa studentów, której przyświeca wspólny cel – uświadamianie społeczeństwa obywatelskiego o randze stosunków międzynarodowych oraz działających mechanizmach i procesach, które warunkują życie o wiele większej grupy ludzi niż tylko obywateli danego państwa. Jak więc obiektywnie patrzeć na otaczający świat, nie mając dostępu do wszystkich informacji? Dla grupy projektu „Globalnej wioski” nie ma miejsc na świecie, które nie są ważne, bo tak naprawdę każdy zakątek ma wpływ na charakter prowadzonej polityki w wielu innych miejscach. Roli nie grają dzielące kilometry, stopnie na równiku czy język, pochodzenie, różnice kulturowe. Dzisiejszy świat skupia się na pokazaniu różnic, defektów innych, ustaleniu hierarchii gorszy – lepszy. W obliczu postępującej globalizacji na wiele czynników ludzkość nie ma wpływu, bo są to niezależne procesy, które kształtują świat od lat. Grupa studentów skupia się na podobieństwach zupełnie różnych, na pierwszy rzut oka, społeczeństw, bo tylko one mogą być clou współpracy międzynarodowej.

Wyświetl ten post na Instagramie.

[POL] Codziennie w obozach dla uchodźców w Afganistanie wiele rodzin stoi przed wyborem czy kupić jednorazową maseczkę i parę rękawiczek, czy nie jeść przez kilka dni. Na drugim końcu świata, w Stanach Zjednoczonych, coraz częściej wybuchają protesty przeciwko restrykcjom wprowadzonym z powodu koronawirusa, wzniecane pod zarzutem ograniczania wolności obywatelskich. Koronawirus jest wyzwaniem dla rządów wielu państw dookoła świata, ale przede wszystkim jest wyzwaniem dla każdego z nas. Dlatego jako Globalna Wioska chcielibyśmy w tych trudnych czasach życzyć Wam wszystkiego dobrego. Każdy z nas zasługuje na wsparcie i zrozumienie. Dbajcie w tym czasie przede wszystkim o siebie i o swoich bliskich. Jeżeli Wasze problemy się nawarstwiają lub potrzebujecie wsparcia lub opieki psychologicznej, możecie się skontaktować z @siec.przyjaciol.2019 lub skorzystać z „telefonu zaufania”. Przesyłamy Wam dużo ciepła, trzymajcie się. 🌍 [ENG] Every day in refugee camps such as those in Afghanistan, many families have to choose between buying a disposable mask and a pair of gloves or eating. At the other end of the world, in the United States, there are increasing protests against the restrictions introduced due to the coronavirus and its broad range of effects, which partake in restricting civil liberties. The coronavirus is a challenge for the governments of many countries around the world, but above all it is a challenge for each of us. Therefore, as a Global Village, we would like to wish you all the best in these difficult times. Each of us deserves support and understanding. We encourage you to take special care of yourself and your loved ones during this time. If your problems accumulate and you need support of a psychological manner, we recommend you contact the @siec.przyjaciol.2019 or use the “helpline". We thus send our warmest greetings. Take care and stay safe. 🌍 #globalnawioska #globalvillage #supporteachother

Post udostępniony przez Globalna Wioska (@globalna.wioska)

 Żeby dostrzec świat z innej perspektywy, szerzej niż przedstawiają go media, zawężając samo znaczenie pojęcia, potrzeba nie tylko silnej woli w szukaniu informacji, ale i świadomości politycznej. Jest to wiedza, zdobywana latami. Umiejętność postrzegania ponad podziałami. Rzetelna i obiektywna analiza wszystkich dostępnych źródeł. Wyłączając emocje i porywczość. To nie tylko jednorazowa myśl, a bardziej ukierunkowanie percepcji, styl myślenia i przyjmowania wydarzeń, a głównie – samodzielność w wydawaniu sądów i opinii. Dopiero politycznie świadomy obywatel tworzy aktywne społeczeństwo. A co więcej – nie jest częścią bydła, które nie potrafi racjonalnie i samodzielnie myśleć, a jedynie podąża za ideą, która nie wpisuje się w demokrację na miarę XXI wieku.

To właśnie świadomi obywatele reagują w sytuacji, gdy podstawowe prawa i wolności są nam odbierana, ponieważ są w stanie wystarczająco wcześnie się temu sprzeciwić i zaprotestować.  Wiąże się to także ze świadomym wybieraniem swoich przedstawicieli do strukturach lokalnych i państwowych, które bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie naszego kraju.

Projekty studenckie bardzo często niosą wyższą wartość niż samo zaliczenie przedmiotu. Tak samo jest z „Globalną wioską”. Rzeczywistość w dobie pandemii koronawirusa zweryfikowała plany działalności tylko do kontaktu online, ale po powrocie na Wydział możemy się spodziewać o wiele szerszej oferty z ich strony.

 

Zdjęcia:
Globalna Wioska
Archiwum prywatne – Jakub Rösler
Pexels

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe