Czym jest Akademia Metodologiczna i kto może z niej skorzystać?
– Mamy taką teorię, że każda osoba studiująca prędzej czy później spotka się z problem, trudnością napisania pracy, czy to zwykłego eseju, referatu, zaliczenia czy w końcu pracy dyplomowej. Jest dużo źródeł na ten temat, ale niekoniecznie sami umiemy wyciągnąć odpowiednie wnioski i udoskonalić swój warsztat pisania. I właśnie po to jest to wydarzenie. Nieważne, czy zabierasz się za pierwszy projekt badawczy, czy ćwiczysz swój warsztat – to jest wydarzenie dla ciebie. Akademia Metodologiczna to przestrzeń, gdzie wyjaśniamy czym jest metodologia oraz przedstawiamy najbardziej podstawowe kwestie z nią związane. Są one niezbędne do napisania właśnie takich prac. Tłumaczymy również jak uniknąć błędów związanych z metodologią i selekcją źródeł. Ale przede wszystkim jest to wydarzenie, na którym nie tylko zdobywa się podstawy do napisania pracy, ale też zgłębia zagadnienia metodologiczne. Każdy, niezależnie od etapu studiowania odnajdzie w Akademii coś dla siebie.
– Myślę, że są to niezbędne rzeczy do odnalezienia się na ścieżce kariery naukowej, to dobry czas na oswojenie się ze środowiskiem naukowym, jak również z uczestnictwem w różnych konferencjach i z występowaniem na nich. Akademia to połączenie konferencji tematycznej z doskonaleniem swojego warsztatu pisania. Ma wymiar kameralny, więc jest to dobra okazja, by się przełamać i zacząć swoją przygodę z wystąpieniami publicznymi. Na pewno łatwiej jest to zrobić, kiedy widownia nie jest zbyt liczna.
Czy Akademia jest kierowana też do osób z innych wydziałów, uniwersytetów, czy grupę docelową stanowi nasze „poznańskie podwórko” ?
– Jest to wydarzenie ogólnopolskie, ogólnoakademickie. W tej edycji mamy nawet więcej osób spoza UAM, właściwie uczestnicy zgłaszają się z całej Polski. Cieszymy się, że tyle osób wyraża zainteresowanie naszym wydarzeniem.
W tym roku zapisało się około 40 osób, czy jest to więcej, niż przy pierwszej edycji?
– W tym roku zapisało się 2 razy więcej uczestników niż w zeszłym, mamy nawet listę rezerwową. Myślę, że duża zasługa w tym jest uczestników z poprzedniej edycji Akademii, którzy bardzo pozytywnie wypowiadali się o zeszłorocznym wydarzeniu. W tym roku też dużo szybciej udało nam się dotrzeć do studentów i już udało nam się przekroczyć pewne założenia, oczekiwania, które postawiliśmy przed sobą przy organizacji tej edycji Akademii. Myślę, że wydarzenie będzie należało do jak najbardziej udanych.
Skąd pomysł na takie wydarzenie i czy macie w planach dalszą kontynuację, skoro jest to już druga edycja?
– Głównym pomysłodawcą jest mgr Maciej Skrzypek. Od kilku lat brakowało mu takiej przestrzeni w standardowych programach nauczania. Takich zajęć, gdzie zrozumie się metodologię i będzie możliwość zgłębienia jej. Z tego zrodził się pomysł, który spotkał się z dobrym odbiorem wśród członków naszego koła. Tak właśnie powstało pierwsze wydarzenie, teraz mamy drugą edycję i jeżeli tylko członkowie Koła Naukowego Psychologii Polityki będą chcieli kontynuować cykl wydarzeń, to jak najbardziej Akademia stanie się wydarzeniem cyklicznym.
Jak wyglądają przygotowania, organizacja takiego wydarzenia?
– Zaczynamy od burzy mózgów, podczas której podejmujemy decyzje czy robimy, co robimy, kiedy i jak, czy utrzymujemy podobną formę. W tym roku ponownie zdecydowaliśmy się na tematykę podstawową metodologii, ale w trochę innym zakresie, niż poprzednio, aby uczestnicy poprzedniej edycji też mogli wziąć udział i znaleźć w niej coś odkrywczego. Następnie zastanawiamy się nad blokami zajęciowymi, tematami. Szukamy prelegentów i wysyłamy im zaproszenia. Otwieramy zapisy, załatwiamy zgody wydziałowe na organizację wydarzenia. Wstępnie szukamy sponsorów wydarzenia, osób, które chciałyby wesprzeć ten cykl spotkań. Przygotowania tak naprawdę zaczęliśmy już w październiku.
Czym wyróżnia się Wasze wydarzenie na tle innych takich konferencji?
– Szczerze to nie znam innego takiego wydarzenia, z zakresu metodologii, gdzie czynni uczestnicy są tak otoczeni opieką merytoryczną. Jesteśmy w stałym kontakcie z uczestnikiem zarówno przed, jak i po wydarzeniu. Tworzymy przestrzeń do wymiany doświadczeń i zadawania pytań. Jesteśmy otwarci na dyskusję i przede wszystkim zapewniamy przynajmniej dwóch recenzentów do projektu, którzy zostawiają feedback uczestnikowi. Więc nie jest to taka typowa konferencja, podczas której mamy tylko 10 minut na wygłoszenie swojego referatu, a później nie wiemy, czy poszło nam dobrze, albo czy coś warto poprawić. U nas każdy dostanie wiadomość zwrotną, ponieważ nam przede wszystkim chodzi o doskonalenie warsztatu pisania.
Czym są pre-warsztaty Akademii Metodologicznej? Dla kogo są, co będzie się na nich działo?
– Jest to cykl zajęć przygotowujących do czynnego wystąpienia na konferencji. Będą poruszane podstawy podstaw, jeśli chodzi o napisanie pracy badawczej czy wystąpienia. Skierowane jest do wszystkich, nie trzeba zapisywać się na Akademię, żeby wziąć udział w naszych warsztatach. Chcemy oswoić odbiorców z tematyką metodologii i pisania prac, a kto wie, może udział w takich warsztatach skłoni ich do zapisania się na kolejne edycje akademii. Część osób czeka, żeby się upewnić, czy ich projekt jest już wystarczająco dobry, albo czy są gotowi na wystąpienie publiczne. Pre-warsztaty mają pomóc w przygotowaniu szczegółów do konferencji, żeby podczas samego wydarzenia zmaksymalizować korzyści. Wydaje mi się, że skorzystanie z warsztatów pozytywnie wpłynie na odbiór uwag/feedbacku z konferencji, a uczestnicy dzięki nim będą bardziej otwarci na komentarze zwrotne i łatwiej je zrozumieją.
Czy Wasze Koło planuje jeszcze jakieś wydarzenie związane z metodologią w tym roku akademickim?
– Przygotowanie akademii pochłania mnóstwo energii, te warsztaty przed akademią są taką przestrzenią na wydziale, z której każdy może skorzystać – bo wstęp jest wolny. Więc zapraszamy wszystkich, którzy będą mogli przyjść, jeśli zabraknie miejsca to zmienimy salę, albo zrobimy transmisję online. Na razie musimy się zatrzymać na tych wydziałowych warsztatach. Może uda nam się zorganizować małe podsumowanie Akademii, ale o tym będziemy myśleć dopiero po wyjeździe.
Rozmawiałam z Nikolą Raczykowską, wiceprzewodniczącą Koła Naukowego Psychologii Polityki i koordynatorką ds. promocji i kontaktu Akademii Metodologicznej.
Zdjęcie: Pixabay
Grafika: Barbara Pisera