Czy możecie się przedstawić?
Laura: Cześć wszystkim! Nazywam się Laura Żary i jestem studentką naszej uczelni na kierunku Turystyka i Rekreacja, a także Culture Studies. Razem z Pawłem pełnię w tym roku funkcję Studenckiego Ambasadora Karier UAM! Na co dzień, gdy uda mi się znaleźć wolny czas pomiędzy zajęciami, staram się dużo czytać. Pasjonuję się japońską literaturą współczesną, ale lubię też spędzić wieczór nad starannie przygotowanym reportażem. Czy jest coś, co nas łączy Paweł? Bo w sumie dwie zupełnie różne osoby na tym samym stanowisku…
Paweł: Hejka! Mam na imię Paweł i jestem studentem Stosunków Międzynarodowych w języku angielskim. Uwielbiam pić kawę, nosić koszule i denerwować wykładowców głupimi pytaniami. Jeżeli jest coś, co nas łączy z Laurą, to bez dwóch zdań jest to ambicja, pomysłowość i zamiłowanie do poznawania nowych osób! Tak jak już Laura wspomniała, jesteśmy Ambasadorami Karier UAM w Unii Europejskiej, gdzie będziemy próbowali zorganizować pracę dla studentów z naszego uniwersytetu.
Jak wygląda Wasza praca w Burze Karier UE?
L: Nasza praca polega na promowaniu ofert pracy dla młodych ludzi w instytucjach Unii Europejskiej. Aby dotrzeć do jak największej ilości studentów naszej uczelni, aktywnie działamy na naszym Facebooku i Instagramie. Staramy się też wypromować naszą działalność w uczelnianych mediach tak, jak robimy to dzisiaj. Oprócz wyszukiwania ofert na stronie internetowej EPSO, przygotowywania starannych grafik i kontaktowania się z zainteresowanymi osobami organizujemy własne wydarzenia. Pierwsze będziemy mieli przyjemność ogłosić już niedługo.
Co udało wam się zrobić?
L: Udało nam się rozbujać nasze konto na Instagramie i zainteresować wiele osób swoją działalnością. Zarówno ja, jak i Paweł posiadamy już pewne doświadczenie w pracy z social mediami, które chętnie wykorzystujemy żeby jak najciekawiej wypromować oferty pracy w instytucjach Unii Europejskiej. Wspomniałam też o wydarzeniu, które będziemy mieli przyjemność współorganizować z Instytutem Dyplomacji Gospodarczej w Warszawie. Zamierzamy porozmawiać o tym, jak nie bać się zagranicy. Studentów na pewno zainteresują wymiany zagraniczne, programy Erasmus+ a także staże w instytucjach europejskich. Porozmawiamy także o programach programy EOG i funduszach norweskich. Chcemy pokazać możliwości płynące z wzajemnego uczenia się i poznawania nowych kultur oraz narzędzi. W planach mamy też kilka innych wydarzeń, jednak nie będę jeszcze nic spojlerować (śmiech).
P: To ja zaspojleruję że będą naprawdę ciekawe, ale musimy trochę je dopracować zanim ujrzą światło dzienne.
Ilu chętnych odpowiada na Wasze ogłoszenia?
L: Trudno to zliczyć. Dużo osób odzywa się do nas mailowo, ale również za pomocą Facebooka i Instagrama. Niektórzy piszą też na nasze prywatne konta. Często są to też znajomi, którzy usłyszeli o naszej inicjatywie i pomyśle. Niedawno zaprojektowaliśmy również fajną instrukcję, która ułatwia zainteresowanym samodzielne wyszukiwanie ofert.
Z iloma studentami już rozmawialiście?
L: Na ten moment na indywidualne rozmowy i konsultacje umówiło się dwóch studentów.
Jakie spotkania przeprowadziliście?
P: Jak na razie nasze spotkania to głównie indywidualne konsultacje on-line, jako że studenci zazwyczaj piszą do nas w czasie wykładów lub późnych godzinach. Planujemy też zorganizować parę wydarzeń na żywo, jednakże to dopiero odbędzie się w następnym roku kalendarzowym.
Czy możesz opisać procedurę zatrudniania w UE?
L: Procedura zatrudnienia w UE jest dość skomplikowana, ale nie niemożliwa do wykonania. Warto na samym wstępie powiedzieć, że Unia Europejska poszukuje osób, które posiadają obywatelstwo UE i znają minimum 2 języki europejskie. Szukają też osób, które są gotowe do pracy w wielokulturowych zespołach. Szukają zarówno absolwentów uczelni, jak i osoby, które nie podjęły edukacji na tym szczeblu. Każde stanowisko, o które można się ubiegać w Unii Europejskiej, wymaga napisania egzaminu w dwóch jezykach z dwóch dziedzin, które są powiązane z samą pracą. Czasami są to wywiady, prezentacje lub egzaminy pisemne. Wszystko jest zależne od rodzaju pracy. Po pomyślnym przejściu kilku egzaminów EPSO zamieszcza listę szczęśliwców, którzy podejmą pracę w instytucjach Uni. Pamiętajmy, że czasami są to rekrutacje tylko dla dwóch-trzech osób, a czasami Unia rekrutuje nawet dwustu kandydatów!
P: Na szkoleniu w KPRM w Warszawie przedstawiciele Unii Europejskiej wspomnieli, że na rynku pracy Unii Europejskiej brakuje polskich obywateli, przez co są pewne nierówności zatrudnieniowe. Unia chce je z różnych powodów rozwiązać, dlatego jeżeli jesteś studentem, zwłaszcza z dyplomem, skontaktuj się z nami i śledź nasze oferty!
Dodam tylko że Unia głównie szuka obywateli Unii Europejskiej na stanowiska, także uchodźcy bez obywatelstwa polskiego będą mieli mniej możliwości zatrudnienia, aczkolwiek i takie też się pojawią.
Jakie są aktualne oferty?
P: Jest dosyć sporo ofert związanych z administracją, np. Administracja w dziedzinie klimatu, czy chociażby energii. Są miejsca dla pracowników zainteresowanych bezpieczeństwem, jako Assistant of Security and Safety, między innymi w dziedzinach operational security, technical security. Więcej szczegółów jest podanych w naszych mediach.
Co takiego wyróżnia zatrudnienie w UE na tle innych ofert?
P: Przede wszystkim jest to niecodzienna możliwość pracy w środowisku międzynarodowym, innym, świeżym otoczeniu w którym można nabyć wiele ciekawych znajomości i bezcennego doświadczenia. No, zarobki w Euro oczywiście lepiej wyglądają w przeliczeniu na złotówki… (śmiech) A poza tym praca w instytucjach Unii Europejskiej to bardzo atrakcyjna wizytówka widniejąca w CV.
L: Nie wiem jak Ty Paweł, ale ja tu przyszłam ratować świat…
Jak można się z Wami skontaktować?
Paweł: Poprzez Facebook, Instagram, czy nawet maila amu.eucareers@gmail.com. Bardzo chętnie udzielimy pomocy zainteresowanym studentom, oraz pomożemy jak tylko umiemy, żeby udało im się zdobyć wymarzone stanowiska. Uczyńmy Europę wspólnotą szczęśliwych i ambitnych młodych umysłów!
K: Dziękuję za rozmowę!
Więcej informacji na stronie:
https://epso.europa.eu/pl/eu-careers/eu_careers_student_ambassadors.