Kopenhaga: czy warto odwiedzić stolicę Danii?

Jeśli miałabym opisać Kopenhagę jednym zdaniem, to powiedziałabym: Jest to miasto, w którym żaden człowiek na Ziemi nie poczuje się obco. Na myśl o rejonach skandynawskich w głowie pojawiają nam się duże, otwarte przestrzenie, górzyste tereny i rozległa woda otaczająca wyspy z każdej strony. Miejscowości wyobrażamy sobie raczej jako niewielkie wioski rybackie osadzone przy portach. A gdyby tak urocze, portowe miasteczko przemienić w wielką metropolię? W skrócie tak właśnie powstała Kopenhaga.

Powrót do początków

Pierwsze ślady funkcjonowania ludności na obszarze stolicy Danii wywodzą się jeszcze z epoki kamienia. Podwaliny dzisiejszej metropolii powstały jednak w średniowieczu, kiedy to funkcjonowała ona jako niewielka osada rybacka Havn. Przełomowym momentem dla rozwoju miasteczka było uzyskanie praw miejskich w 1254 roku. Dzięki dostępowi do morza, stale rozrastające się miasto zyskało ważną pozycję w handlu. Mimo wielu przeciwności losu, Kopenhaga przetrwała do II połowy XIX wieku. Od tej pory miasto prężnie rozkwita do dnia dzisiejszego.

Dom dla każdego

Obecnie Kopenhaga jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast na świecie. Charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością, która odnosi się zarówno do architektury miasta, jak i do ludzi w niej przebywających. Modernistyczne, szklane budynki mieszają się z klimatycznymi, kolorowymi domkami. Zawsze pełna tubylców i turystów, tętniąca życiem stolica wciągnie Cię w wir rozmaitości. Wszystko będzie zdawało się tak różne, że z pewnością odnajdziesz cząstkę idealnie oddającą Twoje „ja”. Tutaj nic nie będzie wydawało się dziwne czy wykraczające poza normy. Granica pojawia się tam, gdzie postawimy ją my.

Czy dobra kuchnia to gwarancja szczęścia?

W Kopenhadze nie brakuje szczęśliwych ludzi i dobrego jedzenia. Według raportu ONZ przeprowadzonego w 2013 roku duńscy obywatele należą do najszczęśliwszych ludzi na świecie. Nawet na ulicach metropolitarnej Kopenhagi można wyczuć beztroskę jej mieszkańców. Stolicę Danii możemy nazwać również skandynawską stolicą smaku. Szczyci się ona bowiem kilkunastoma gwiazdkami Michelin. Niektóre z najwybitniejszych restauracji mają rezerwacje zaplanowane na kilka lat do przodu. Warto o tym pamiętać, jeśli rozważamy wizytę w jednym z bardziej obleganych lokali gastronomicznych.

Ciekawostki o Kopenhadze

  • Otwarty w 1843 roku w centrum Kopenhagi i funkcjonujący do dziś park rozrywki Ogrody Tivoli był inspiracją dla stworzenia Disneylandu.
  • Rower to jeden z podstawowych środków transportu w Kopenhadze. Każdego dnia korzysta z niego prawie 50% mieszkańców, a czekające na swojego właściciela pojazdy można zauważyć niemal na każdym rogu.
  • W 1711 roku przez Kopenhagę przeszła epidemia dżumy, mimo wszelkich starań, aby nie wpuścić zarazy do miasta. W wyniku choroby zmarło 60 tysięcy ludzi, co stanowiło 1/3 mieszkańców miasta.
  • W Kopenhadze żył i tworzył znany na całym świecie pisarz Hans Christian Andersen. Jego ciało zostało pochowane na kopenhaskim cmentarzu.
  • Jednym z najsłynniejszych zabytków miasta jest kopenhaska syrenka. Carl Jacobson przekazał ją w ręce Kopenhagi zainspirowany historią Hansa Christiana Andersena.
  • W Kopenhadze znajduje się muzeum szczęścia.
Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe