Sesja zdana bez problemu. Jak to zrobić?

Dni stają się coraz dłuższe, za oknem świeci słońce, a na horyzoncie widać już letnią sesję. Myślisz sobie: tak mało czasu, a ja nadal nie zacząłem się uczyć? Zaczynasz się stresować i pisać w głowie czarne scenariusze. Niepotrzebnie. Jak zmobilizować się do nauki, aby zdać sesję bez problemu i zbędnych nerwów? Mamy dla ciebie kilka porad, które pomogą uporać się z negatywnymi emocjami i na spokojnie podjeść do tematu egzaminów.

Rozpisz terminy egzaminów

Zacznij od tego, aby rozpisać terminy egzaminów, które cię czekają. Wykorzystaj kalendarz czy planer lub po prostu zrób to na zwykłej kartce papieru. W ten sposób wizualnie zobaczysz, ile rzeczy masz do zrobienia. Może wcale nie jest ich aż tak dużo? Będziesz wiedział, kiedy trzeba przysiąść porządnie do nauki, żeby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę.

Zapisz sobie także inne ważne dla ciebie sprawy, które będą działy się w trakcie trwania sesji egzaminacyjnej np. wizyta u lekarza czy urodziny mamy. Nie zapominaj, że w trakcie sesji twoje życie nie powinno skupiać się wyłącznie na nauce. Musisz mieć też czas dla siebie, wyjść na spacer, do kawiarni, poćwiczyć albo poczytać książkę. Nauka przez 12 godzin dziennie jest po prostu niemożliwa i nieskuteczna. Przerwy między nauką są bardzo ważne.

Uporządkuj notatki

Masz chaos w plikach komputerowych, twoje papierowe zapiski leżą porozrzucane po całym pokoju? Uporządkuj notatki, podziel je na poszczególne przedmioty, a w razie braków, uzupełnij luki, aby mieć z czego przygotowywać się do egzaminów. Poczujesz spokój, kiedy będziesz miał porządnie opracowane materiały. Warto robić własne notatki, bo dzięki temu lepiej zapamiętujesz materiał. Chociaż korzystanie z już opracowanych notatek jest dużo wygodniejsze, to nie jest to samo, co samodzielna praca. Nasz mózg przyswaja lepiej materiał, który zapisujemy ręcznie, dlatego warto robić różnego rodzaju mapy myśli, wypisywać skrótowo najważniejsze informacje, aby uczyć się efektywniej, w krótszym czasie.

Zrób selekcję materiału

Dowiedz się również, jaka partia materiału obowiązuje do zdania przedmiotu. Naucz się dokonywać selekcji materiału. Ucz się tego, co najważniejsze. Może z jednego, porządnie opracowanego skryptu nauczysz się dużo więcej, niż czytając całą literaturę danego przedmiotu? Pamiętaj, że nawet najlepiej rozplanowana nauka z niewłaściwym materiałem, nie przyniesie żadnych rezultatów. To tylko strata czasu. Nie zapomnij też o tym, żeby najpierw przyswoić podstawy, a potem przejść do szczegółowych zagadnień. Próbując nauczyć się wszystkiego, możesz się zaplątać i pogubić. Możesz zapytać również osób ze starszych roczników, jakie zagadnienia pojawiały się na egzaminach w poprzednich latach. Zdarza się tak, że wykładowcy dają te same albo bardzo podobne pytania. Podpowiedzi starszych kolegów i koleżanek mogą okazać się bardzo cenne.

Zdrowo się odżywiaj

Przez natłok zadań do wykonania spora część studentów zapomina o tym, że trzeba także jeść, aby mieć energię do działania. Zadbaj o to, aby w tym czasie zdrowo się odżywiać. W czasie nauki organizm zużywa dużą ilość energii, którą musimy dostarczać, jedząc wartościowe posiłki. Unikaj śmieciowego jedzenia, tłustych czy bardzo słodkich przekąsek. Frytki, chipsy, batoniki zaspokajają głód tylko na chwilę, a po krótkim czasie od ich zjedzenia energia znacznie spada, przez co czujemy się po prostu zmęczeni. Jedz dużo owoców i warzyw, a na przekąskę wybierz garść orzechów albo kostkę gorzkiej czekolady, które dobrze wpływają na poprawę koncentracji. Dzięki temu szybciej zapamiętasz materiał, a resztę czasu będziesz mógł poświęcić na ciekawsze zajęcia niż nauka.

Wycisz telefon

Próbujesz zacząć się uczyć, lecz co 10 minut zerkasz w kierunku telefonu i sprawdzasz powiadomienia. Wiadomość na Messengerze, nowy post na Instagramie, nieodebranie połączenie od koleżanki, to wszystko utrudnia skupienie i koncentrację. Wycisz albo wyłącz telefon i na czas nauki odłóż go daleko od siebie. Kiedy nikt ani nic nie będzie ci przeszkadzać, w krótszym czasie przyswoisz materiał. Zadbaj też o porządek wokół siebie. Zanim zaczniesz się uczyć, posprzątaj biurko i przestrzeń wokół niego. W ten sposób będzie ci się milej pracowało, a nauka stanie się przyjemnością. Jeżeli nie możesz skupić się na nauce we własnym pokoju, warto zmienić otoczenie. Odwiedź miejską bibliotekę albo ulubioną kawiarnię, by tam na spokojnie się pouczyć.

Znajdź czas na odpoczynek

Nauka przez wiele godzin bez przerwy nie przyniesie nic dobrego. Pamiętaj, aby nie popełniać tego błędu i znaleźć czas na odpoczynek. Mózg człowieka nie jest w stanie pracować kilkanaście godzin na wysokich obrotach. Potrzebuje chwili przerwy i oddechu. Dlatego zaczynając naukę, podziel ją na części. Ucz się przez 40-50 minut i rób 10 minut przerwy. W tym czasie możesz porozciągać się i przewietrzyć pokój. Nauka etapowo jest dużo lepsza niż kilkanaście godzin ciągiem. Zrób także jedną dłuższą np. 2-godzinną przerwę. W tym czasie zjedz posiłek, idź na spacer albo porób coś, co sprawia ci przyjemność. Pamiętaj, aby po każdej serii nauki robić powtórki materiału. To bardzo ważne, jeżeli chcesz na dłużej zapamiętać dane zagadnienia. W przeciwnym razie trafią one do pamięci krótkotrwałej i szybko wyparują z twojej głowy.

Nie załamuj się niepowodzeniem

Każdy może mieć gorszy dzień i mniejszą koncentrację albo po prostu trafić na niewygodne pytania. Nie załamuj się, gdy nie uda ci się zdać egzaminu w pierwszym terminie. Zawsze istnieją jeszcze terminy poprawkowe. Niepowodzenia zdarzają się nawet najlepszym. Spokojnie powtórz jeszcze raz materiał, nie stresuj się, a w kolejnym podejściu z pewnością wszystko pójdzie po twojej myśli. Wystarczy nastawić się pozytywnie i uwierzyć we własne możliwości.

Sesja to niełatwy czas dla każdego studenta. Właściwa organizacja czasu i wdrożenie pewnych rutynowych nawyków może pomóc ci ułatwić naukę i skupienie. Jeśli zastosujesz się do wymienionych rad, z pewnością zdasz wszystko w terminie, a potem będziesz cieszyć się już wolnym czasem dla siebie!

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe