Czy ktoś jeszcze czyta? – (nie)statystycznie

Wielu Polaków odmawia sobie przyjemności związanej z czytaniem. Jest to niedoceniany, a przez niektórych zapomniany czasoumilacz. Skąd bierze się niechęć do literatury? I czy są wśród młodzieży osoby czytające?

Źródła problemu można doszukiwać się zarówno w polskich rodzinach jak i szkołach. Uboga biblioteczka domowa lub jej całkowity brak, nie daje młodemu człowiekowi możliwości poznania literatury. Sytuacji nie poprawia system polskiej edukacji. Kanon lektur, które są albo zbyt nudne, albo zbyt  niezrozumiałe, jedynie zniechęca. Obcowanie z literaturą szkolną stało się „przykrym obowiązkiem” i niekiedy młodzież nawet nie podejmuje próby przeczytania lektury. 

Czytanie jest trendy?

Jednak są wśród młodych ludzi osoby, które nie tylko po literaturę sięgają, ale też ją  promują. Na YouTube można znaleźć wiele kanałów o tematyce książkowej. Młodzi czytelnicy w swoich filmach wyrażają opinie dotyczące przeczytanych pozycji. Prezentują różnego rodzaju zabawy i challenge’e związane z tematyką okołoksiążkową. Największe polskie kanały mają kilkadziesiąt tysięcy subskrybentów. Podobną popularnością cieszą się czytelnicze konta na Instagramie. Ich działalność opiera się na publikowaniu zdjęć z załączoną opinią o danej książce. Tak zwany Bookstagram i Booktube są dowodem na to, że wśród młodzieży czytanie nie jest całkowicie zapomnianym zwyczajem. Jednak Polacy nie sięgają po książki, pomimo istnienia internetowych form promowania czytelnictwa. 

Wielbicieli literatury w Polsce jest niewielu. Według raportu Biblioteki Narodowej w 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Pocieszające jest zahamowanie spadku czytelnictwa w naszym kraju (w porównaniu z wcześniejszymi latami). Jednak na tle innych europejskich państw jesteśmy poniżej średniej. 

Istotnym wydarzeniem w książkowym świecie było pojawienie się ebooków oraz rozmaitych tytułów w formatach mobilnych. Możliwość posiadania lektury w telefonie lub na czytniku wiąże się z wygodą. Posiadanie wielu książek w jednym miejscu (czytniku) niweluje trudności związane z przemieszczaniem się. Jednak nowe formy czytelnicze mają nie tylko wielbicieli, ale i przeciwników. Oponenci nowatorskiego stylu książkowego zarzucają, że ebooki nie oddają klimatu i charakteru czytanej pozycji. Według miłośników tradycyjnej formy literatury – zapach i papierowa forma książki są jej nieodłącznymi elementami.

Niezależnie od preferowanej formy – czytać powinniśmy. Jest to aktywność wyjątkowo pożyteczna bowiem wypełnia czas, sprawia nam przyjemność oraz korzystnie wpływa na nasz mózg, a co za tym idzie, rozwija w nas kreatywność. Należy skupić się na promowaniu czytelnictwa przede wszystkim wśród najmłodszych. Funkcjonowanie booktube’a oraz bookstagrama daje  nadzieję, że coraz więcej młodych osób zdecyduje się na sięgnięcie po książkę. 

Czytanie daję ogromną radość, napełnia człowieka emocjami i pozwala mu na przeżywanie niesamowitych historii. Niezależnie od gatunku, po który sięgniemy znajdziemy w nim wartościowe treści. Każdy z nich ma w sobie coś wyjątkowego i pozwoli czytającemu na przeniesienie się do innej rzeczywistości. Aktywność ta może nas nawet zainspirować, aby samemu sięgnąć po pióro i stworzyć nowy, fascynujący świat. Rozpoczęcie przygody z książkami daje ogromną przyjemność, bowiem jak głosi Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”, a tak niesamowitej możliwości, nie warto sobie odmawiać. Dlatego, czytajmy!

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe