O przedsięwzięciu porozmawiałam z Mateuszem Kałkiem, przedstawicielem MyWay.
Skąd pomysł na projekt MyWay?
– Nasz projekt jest projektem społecznym, mającym na celu przedstawienie problemu społecznego jakim jest wybór własnej ścieżki kariery oraz braku świadomości możliwych wariantów nauczania i pracy. Pomysł na projekt wziął się z zauważenia problemu przez nas samych. Niektórzy z nas nie wiedzieli, co chcą robić po ukończeniu szkoły, dlatego postanowiliśmy rozwinąć możliwe warianty przyszłego życia.
Kto tworzy Wasz zespół?
– Nasza drużyna składa się z ośmiu osób uczących się w szkołach średnich, zarówno w liceum, jak i technikum. Każdy z nas jest na odmiennym kierunku kształcenia, w swoim zespole mamy uczniów na profilach rachunkowości, ekonomii, turystyki oraz uczennice biol-chemu. Dzięki temu mamy różny pogląd na sprawy projektowe i wiele perspektyw patrzenia na problem. Obowiązki dzielimy według preferencji oraz umiejętności.
Jaki jest Wasz cel?
– Chcielibyśmy, aby skutkiem pracy włożonej w nasz projekt była rozwinięta świadomość młodych osób oraz ich dojrzałe podejście do koordynowania swojej przyszłości w obszarze nauczania i pracy. Dzięki projektowi uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych będą mogli doskonalić swoje umiejętności organizacji i logicznego myślenia, aby jak najlepiej wykształcić siebie i dążyć do wyznaczonych celów.
Jakie są obszary Waszego działania w ramach projektu?
– Nasze działania opieramy głównie na pracy w naszych social mediach. Tiktok, Facebook i Instagram to kanały, na których w sposób zabawny i przystępny dla młodego pokolenia przekazujemy informacje na temat poszczególnych kierunków nauki oraz zawodów.
– Naszą największa dumą jest gra edukacyjna “MyWay+”, którą sami wymyśliliśmy i stworzyliśmy od podstaw. Zmusza ona uczestników do myślenia i “kombinowania”, aby jak najlepiej się wykształcić. Do gry stworzyliśmy instrukcję-animację z myślą o młodszych rocznikach, aby jej zasady były jak najbardziej zrozumiałe. Ciężka praca włożona w tę grę karcianą odzwierciedla się na pokazaniu możliwych kierunków kształcenia oraz wymagań, jakie trzeba spełnić by dostać się na wymarzone studia czy do szkoły policealnej. Obrazuje ona przychody z pracy, aktualną sytuację życiową poprzez karty losu, które zdarzają się w codziennym życiu w czasie szkolnym, jak i kariery zawodowej.
Gra przeszła już testy w naszej szkole, gdzie uczniowie bardzo sobie ją chwalili. Na ten moment proponujemy już grę do pobliskim szkołom podstawowym i ponadpodstawowym, a w planie jest rozprowadzenie gry po całej Polsce, jako dodatkowego materiału edukacyjnego czy też formy rozrywki.
Jakie są Wasze zamiary co do projektu? Po jego zakończeniu planujecie dalej działać jako zespół?
– Chcielibyśmy, aby młodzież doceniła nasz trud i starania, które wkładamy w to, aby jak najbardziej ułatwić im życiowe decyzje. Pragniemy, aby każdy kto chce, mógł skorzystać z naszych materiałów edukacyjnych bez jakiegokolwiek skrępowania.
Z naszej strony chcemy się sprawdzić w prowadzeniu projektu, ponieważ dla niektórych to pierwsze takie doświadczenie. Naszą intencją również jest zdobycie umiejętności: pracy w grupie, komunikacji między sobą, zarządzania czasem oraz rozwijania kontaktów z współdziałającymi z nami grupami mentoringowymi czy patronami.
Po zakończeniu tegorocznej edycji projektu oczywiście rozważamy kontynuację w przyszłym roku. Myślę, że zespół jaki stworzyliśmy i sposób, w jaki udało nam się porozumieć i organizować pracę, na pewno przyniesie owocne współprace w przyszłości.
Co Wasz projekt wnosi do życia innych i do Waszego?
– Myślimy, że ten projekt odkryje nasze mocne i słabe strony, które z pewnością w mądry sposób wykorzystamy w przyszłości lub będziemy nad nimi pracować.
Jest to również odskocznia od szkolnych obowiązków (których oczywiście nie zaniedbujemy) w dobrej wierze, z myślą o lepszym i rozsądnym życiu naszych odbiorców.
Projekt MyWay z pewnością wnosi do życia innych trochę śmiechu i radości przy jednoczesnym zdobywaniu wiedzy i spoglądaniu na świat z nieco innej perspektywy, niż robią to na co dzień.
Zdjęcia: archiwum prywatne członka „MyWay”