Eksperyment reżysera
Bryan Fogel – reżyser filmu i amator kolarstwa przeprowadza dziennikarstwo wcieleniowe – chce sprawdzić, czy doping u sportowców rzeczywiście działa i jak go skutecznie zamaskować. W ramach eksperymentu decyduje się na stosowanie zakazanych substancji pod nadzorem specjalistów. Pomoc oferuje mu Grigorij Rodczenkow, szef rosyjskiego laboratorium antydopingowego.
Początkowo ich współpraca jest próbą ukazania niedoskonałości systemu antydopingowego. Jednak w miarę postępów eksperymentu na jaw wychodzą szokujące fakty o wzmożonym unikaniu dopingu w Rosji. Informacja ta zmienia dynamikę filmu z osobistego projektu w globalną historię o oszustwach i polityce antydopingowej na wschodzie.
Zmiana głównego bohatera
Film płynnie przechodzi od zwykłego dokumentu do wciągającej historii jednej z największych afer w międzynarodowym sporcie. Tajemnice wyjawione przez Grigorija rzucają nowe światło na proceder, który przez lata zapewniał Rosji dominację w zawodach sportowych na różnym szczeblu (w szczególności na igrzyskach olimpijskich). Rodczenkow, który jest kluczowym świadkiem, został głównym bohaterem filmu. Jego szczerość, przemyślenia, rozterki i strach o życie wprowadzają napięcie i dodają „Ikarowi” ludzkiego wymiaru.
Czym zachwycił film?
“Ikar” zachwyca przede wszystkim rozbudowaną dynamiką, precyzyjnym montażem ukazującym ważne szczegóły i reakcją na sytuację. Obraz skutecznie przedstawia skomplikowane procesy związane z dopingiem w przystępny sposób dzięki dostosowanym obrazom i wyjaśnieniom. Sytuacja ukazana jest w filmie bez niedociągnięć i niedomówień, a relacja między reżyserem a Grigorijem buduje emocjonalność. Fogel doskonale przeplata historię bohatera z aferą na skalę światową.
Podsumowanie
Dokument jest niezwykle poruszający. Ukazuje złą stronę sportowej rywalizacji, o której do pewnego momentu mało kto wiedział. Oprócz tego widzimy odwagę Grigorija, który pozwolił nam dowiedzieć się więcej o dopingu, przez co jego życie zmieniło się o 180 stopni. “Ikar” jest warty obejrzenia, o czym też świadczą nagrody, które film otrzymał. Na jego konto trafił m.in. Oscar, za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny oraz nagroda Critics’ Choice Documentary za najlepszy sportowy film dokumentalny. W dodatku udało mu się zdobyć wiele nominacji m.in. do nagród Emmy i BAFTA.
Czytaj też: https://flesz.amu.edu.pl/aktualnosci/bayern-monachium-podsumowanie-pierwszej-polowy-sezonu/
Obserwuj nas na YT! https://www.youtube.com/@makingofFlesz