USUS IURIS - czyli prawo nie musi być nudne
Kinga Arend: Od kiedy funkcjonuje wasze koło?
Karolina Bykowicz: Koło Naukowe Prawa Cywilnego USUS IURIS działające przy Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstało w 2010 r., a zatem w tym roku obchodzimy dziesiątą rocznicę jego powstania.
KA: USUS IURIS, skąd pomysł na taką nazwę?
KB: Nazwa koła nie jest przypadkowa, ponieważ usus iuris oznacza korzystanie z prawa. Wzięła się ona z przekonania, iż koło naukowe ma na celu uzupełnienie wiedzy zdobywanej w toku studiów z niezbędnymi na rynku pracy umiejętnościami praktycznymi.
KA: Czym dokładnie zajmuje się koło Naukowe Prawa Cywilnego?
KB: Obecnie działalność koła skupiona jest wokół organizacji różnego rodzaju konferencji, jednak nie jest to jedyna inicjatywa, nad którą pracujemy. Przede wszystkim stawiamy na kontakt z praktykami i ekspertami z całego kraju. W ubiegłym roku akademickim zorganizowaliśmy szereg spotkań z przedstawicielami zawodów prawniczych (adwokat, notariusz, aplikant sędziowski, aplikant radcowski). Przygotowujemy także prelekcje w ramach Nocy Naukowców i Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W przyszłości planujemy również nawiązać kontakty ze szkołami średnimi z Poznania i okolic po to, aby móc dzielić się wiedzą prawniczą z naszymi młodszymi kolegami i koleżankami.
KA: Nawiązując do organizowanych przez Was konferencji, skąd czerpiecie pomysły na ich tematykę?
KB: Tematykę konferencji wymyślamy wspólnie, skupiając się na tym, co nas interesuje i zastanawiając się, co może zainteresować innych. Zdarza się również tak, że nasi opiekunowie wskazują na możliwość zorganizowania konferencji o danej tematyce. Korzystamy wówczas z ich wsparcia, m. in. w zakresie pozyskiwania kontaktów z ekspertami z danej dziedziny prawa cywilnego.
KA: Jak wygląda podział obowiązków w waszym kole, szczególnie w czasie, kiedy podejmujecie się zorganizowania jakiś większych wydarzeń?
KB: Podział zadań jest ściśle określony ze względu na istniejące w strukturze koła sekcje organizacyjne. Każda z sekcji ma dokładnie sprecyzowany zakres działania, co pozwala nam maksymalnie wykorzystać potencjał członków koła. Przydział danego członka do sekcji opiera się przede wszystkim na jego własnych preferencjach i talentach. Odpowiednie planowanie pracy pozwala nam przygotowywać wiele wydarzeń jednocześnie przy utrzymaniu wysokiego poziomu organizacyjnego.
KA: A jak pandemia koronawirusa wpłynęła na Waszą działalność? Jak radzicie sobie w obecnej sytuacji?
KB: Na początku nie było łatwo. Organizacja konferencji w formie zdalnej to był dla nas szereg nowych wyzwań z którymi nie mierzyliśmy się nigdy wcześniej. Musieliśmy znacznie zmienić sposób swojego działania i nauczyć się jeszcze bardziej ze sobą współpracować. Obecnie wszelkie zadania wykonujemy na odległość, przy pomocy mediów społecznościowych i platform do komunikacji zdalnej, które niestety także bywają zawodne.
KA: Jakie konferencje udało się Wam zorganizować w przeciągu tych kilku ostatnich miesięcy? Czy forma zdalna w jakiś sposób wpłynęła na ich odbiór?
KB: Jak do tej pory zorganizowaliśmy dwie konferencje. Pierwsza z nich dotyczyła ochrony praw konsumentów, zaś druga odpowiedzialności deliktowej. Pozytywny odbiór zdalnej formy wydarzeń bardzo nas zaskoczył. Osobiście nie spodziewałam się takiego wzrostu zainteresowania, a trzeba przyznać, że było ono dużo większe niż przy konferencjach odbywających się stacjonarnie. Zapewne wynika to z wygody, jaką zapewnia możliwość słuchania prelekcji przez Internet w zaciszu własnego domu. Nie ukrywamy jednak, że brakuje nam konferencji organizowanych w murach naszego wydziału oraz osobistego kontaktu z ich uczestnikami.
KA: Trwają wakacje. Jakie macie plany na najbliższe tygodnie? Odpoczywacie, czy działacie dalej?
KB: Pomimo wakacji nie zwalniamy tempa. Obecnie przygotowujemy się do konferencji, poruszającej problematykę prawa autorskiego, która jest zaplanowana na 22 sierpnia. Niedługo potem, bo już 5 września, odbędzie się konferencja związana z tematem ochrony dóbr osobistych, a zaraz po niej – 12 września – konferencja dotycząca prawa rzeczowego, więc sporo pracy przed nami. A jeszcze więcej informacji na temat wspomnianych wydarzeń i nie tylko można znaleźć na naszym Facebooku https://www.facebook.com/ususiuris/about/?ref=page_internal, oraz Instagramie https://www.instagram.com/usus_iuris/.
Wyświetl ten post na Instagramie.Post udostępniony przez USUS IURIS (@usus_iuris)