Kolejna udana misja kosmiczna

Firma SpaceX przeprowadziła w kwietniu drugi lot załogowy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (trzeci w tym roku!). 25 kwietnia na Ziemię wróciła turystyczna misja Axiom-1, a już 2 dni później rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę kolejną załogę.

Załogowa misja SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną z powodzeniem dotarła na ISS na pokładzie kapsuły „Freedom”. Jest to drugi załogowy start przeprowadzony przez firmę w ciągu niespełna trzech tygodni i czwarty lot, którego realizacją zajęła się komercyjna firma, założona przez Elona Muska.

NASA i SpaceX nieustannie ze sobą współpracują, aby pchnąć ludzkość dalej w postępie technologicznym i eksploracji kosmosu, a opracowywane przez amerykańską agencję kosmiczną rozwiązania mogą zaowocować wydajniejszymi źródłami energii czy zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

Czworo astronautów misji Crew-4 zostało wysłanych do ISS na półroczną misję

20 kwietnia w godzinach porannych przeprowadzono próbę generalną lotu, w której astronauci przeszli przez pełną procedurę dnia startowego. Po zakończeniu próby jeszcze tego samego dnia, odbył się udany test, podczas którego na siedem sekund uruchomiono dziewięć silników rakiety.

Start początkowo planowano na 23 kwietnia, jednak został przełożony ze względu na opóźniające się zakończenie prywatnej misji Axiom-1 (o której była mowa w poprzednim artykule) spowodowanej złymi prognozami pogody.

27 kwietnia 2022 r. o godzinie 9:52 czasu polskiego wystartowała rakieta Falcon 9 z misją Crew-4, w której bierze udział czwórka astronautów: Kjell Lindgren, Robert Hines, Jessica Watkins i Samantha Cristoforetti. Pojazd z astronautami pomyślnie zadokował do modułu Harmony ok. 16 godzin po starcie.

Sam lot i cumowanie rakiety do stacji odbyło się całkowicie automatycznie, bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Podczas półrocznego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci wykonają ponad 200 eksperymentów naukowych i przeprowadzą co najmniej dwa spacery kosmiczne. Według obecnych planów astronauci misji Crew-4 pozostaną na stacji do września tego roku.

Co oznacza nazwa kapsuły?

Kapsuła, w której znaleźli się astronauci, została nazwana Freedom. O jej nazwie zdecydowała załoga misji. Wyraża to szacunek dla podstawowych praw człowieka i innowacji oraz odnosi się do Freedom-7, czyli pierwszego lotu kosmicznego USA, który odbył się w 1961 r. W nadanej nazwie można też odczytać wsparcie dla Ukrainy i chęć zwrócenia uwagi na toczącą się wojnę.

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe