Różne wydziały, różne zasady
Pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na to, jaki dress code obowiązuje na twojej uczelni. Niektóre uczelnie mają bardziej formalne wymagania, inne pozwalają na większą swobodę. Studenci Wydziału Prawa z pewnością stawiają na bardziej elegancki wygląd niż studenci innych kierunków. W każdym przypadku jednak warto zadbać o schludny i estetyczny wygląd, niezależnie od tego, co studiujesz. Nie ma nic bardziej nieodpowiedniego niż ubrania, które są brudne lub zmechacone. Przed wyjściem z domu warto sprawdzić, czy nie ma na nich żadnych plam lub zagnieceń, a także czy są one odpowiednio wyprasowane.
Czego nie zakładać na uczelnie?
Na uczelnianych korytarzach dostrzec można wiele stylów i ubiorów. Możesz ubrać, co tylko Ci się podoba, przestrzegając kilku zasad. Istnieją jednak takie połączenia modowe, z których lepiej zrezygnować. O czym mowa? Przede wszystkim strój nie powinien być zbyt wyzywający. Unikaj krótkich spódnic i szortów oraz głębokich dekoltów. Taki wygląd może być odebrany przez innych jako wulgarny i niestosowny. Nie zakładaj również zbyt krzykliwych ubrań, nadmiernie błyszczących lub przesadnie wzorzystych. Pamiętaj – wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Do studenckich stylizacji, mimo wszystko warto dodać odrobinę szyku i elegancji.
Wygoda przede wszystkim
Kolejnym ważnym czynnikiem jest wygoda. Na uczelni spędzamy czasem większą część dnia. Ważne jest, żeby ubrać się tak, by czuć się komfortowo. Ubranie, w którym czujesz się źle, nie tylko będzie cię rozpraszać, ale również będzie cię krępować w ruchach. Zbyt obcisłe lub zbyt krótkie ubrania mogą powodować, że zamiast skupić się na zajęciach, będziesz niepotrzebnie się rozpraszać, myśląc o tym, jak wyglądasz i co powiedzą inni. Dlatego wybierając ubiór na uczelnie, upewnij się, że będziesz czuł się w nim dobrze i wygodnie.
Nie bój się wyrażać siebie
Istotną kwestią jest styl. Na uczelni z pewnością spotkasz wiele osób o różnych stylach ubierania się. Warto jednak pamiętać, żeby nie kopiować bezmyślnie trendów, tylko wybrać coś, co odpowiada twojemu stylowi i charakterowi. Nie musisz wydawać fortuny na ubrania, aby wyglądać dobrze. Kluczem jest umiejętność łączenia i dobierania elementów garderoby. Jeśli chodzi o konkretne propozycje, na uczelnie zawsze sprawdzą się klasyczne połączenia takie jak m.in. jeansy i koszula lub bluzka. W chłodniejsze dni lepiej postawić na ciepły sweter. Modnym i stylowym połączeniem są trampki, gładka koszulka i ciemna marynarka. Innym pomysłem może być stonowana sukienka, ciemnie rajstopy i botki na lekkim podwyższeniu. To propozycje, które są pewniakami i będą wyglądać dobrze na uczelnianych korytarzach. Pamiętajmy, że uczelnia różni się zasadami od szkoły średniej. Tutaj nikt nie może zabronić farbowania włosów, tatuaży czy piercingu i nie wpisze za to uwagi do dziennika. Chodzi o to, aby czuć się dobrze samym ze sobą.
Ubiór na codzienne zajęcia a egzamin
Codzienny ubiór na zajęcia powinien być przede wszystkim wygodny. Istnieje duża dowolność w tymc co zakładasz idąc na uczelnie. Najczęściej studenci i studentki stawiają na casualową, klasyczną odzież. Ważne jest także dostosowanie stroju do pory roku. W okresie letnim warto postawić na lekkie tkaniny, takie jak bawełna czy len. Na zimę z kolei wybierzmy ciepłe swetry i kurtki.
Natomiast strój na egzamin musi różnić się od tego codziennego. Tutaj ważne jest, by był to ubiór elegancki, bardziej formalny. W ten sposób wyrażamy szacunek do wykładowcy i prowadzonych przez niego zajęć. Warto pamiętać, że niektórzy wykładowcy przykładają dużą uwagę do tego, w jaki sposób student przyjdzie ubrany na zaliczenie. W takim momencie ubiór to jego wizytówka. Dobrze przyjść w białej koszuli i marynarce. Kobiety mogą postawić na sukienkę i buty na wysokim obcasie.
Ile osób, tyle stylów i to jest piękne, że jesteśmy różnorodni w tym, co zakładamy i jak wyglądamy. Świat byłby nudny, gdyby wszyscy ubierali się tak samo. Na uczelni możemy spotkać studentów różnych narodowości, pochodzących z odmiennych kultur, którzy będą wyglądać inaczej niż my i inaczej się ubierać. Mimo to, w pewnych sytuacjach, jak egzaminy, warto stosować się do określonych reguł, aby zachować nutę elegancji i szyku. W końcu stare, polskie przysłowie mówi: „Jak cię widzą, tak cię piszą”.
Zdjęcie: iStock