Sporządź swoją historię zawodową
Unieść w CV historię zawodową, która opisuje Twoje doświadczenie i umiejętności w sposób zwięzły i konkretny. Zastanów się, jakie projekty lub zadania wykonywałeś w poprzednich miejscach pracy, jakie osiągnięcia uzyskałeś i jakie umiejętności zdobyłeś. Staraj się skoncentrować na tych doświadczeniach, które są najbardziej związane z wymaganiami na stanowisku, na które aplikujesz. Jeśli masz duże doświadczenie zawodowe, ponieważ w wieku nastoletnim dorabiałeś sobie, wykonując rozmaite zawody, nie umieszczaj wszystkich tych informacji. Zastanów się i wybierz te, które będą przydatne i powiązane z potencjalnym miejscem nowej pracy.
Jeżeli nie posiadasz żadnego doświadczenia zawodowego, nie martw się. Każdy kiedyś zaczynał pierwszą pracę. Ważne są chęci do działania i zaangażowanie. Możesz powołać się na pracę w wolontariacie, działalność w kołach naukowych czy innych organizacjach studenckich, których byłeś uczestnikiem. Pracodawca na pewno spojrzy przychylnym okiem na to, że angażowałeś się w takie inicjatywy.
Przygotuj się na pytania
Bądź przygotowany na pytania, które mogą zostać zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej, związane z twoim doświadczeniem, umiejętnościami, motywacją do pracy na tym stanowisku. Pracodawca potrafi czasem zadać trudne, niewygodne pytania i sprawdzić, czy potencjalny pracownik potrafi sobie z nimi poradzić. Może zapytać cię o różne aspekty Twojego życia, także te prywatne. Ważne jest, abyś odpowiadał zgodnie z prawdą. Pamiętaj, każe kłamstwo prędzej, czy później wyjdzie na jaw. Staraj się zachować naturalny ton głosu i unikaj zbytniej sztuczności. Bądź pewny siebie i odpowiadaj z uśmiechem na twarzy, wyraźnie i pełnymi zdaniami. Nie mów zbyt szybko ani nie przeciągaj swojej wypowiedzi. Pracodawcy najczęściej zależy na osobie zdecydowanej, pewniej siebie, energicznej, która z uśmiechem na twarzy będzie przychodzić do pracy.
Znajdź informacje o firmie
Znajdź informacje o firmie, w której chcesz pracować. Przeczytaj o jej misji, wartościach, historii i kierunkach rozwoju. Odszukaj ile lat działa na rynku oraz jakie ma osiągnięcia. Możesz te informacje wplatać do swoich odpowiedzi na pytania. W ten sposób pracodawca zobaczy, że jesteś realnie zainteresowany pracą w tej konkretnej firmie. Zastanów się, jak Twoje umiejętności i doświadczenie mogą pomóc firmie osiągnąć cele biznesowe oraz co nowego możesz wnieść do firmy.
Zadbaj o wygląd i wizerunek
Zadbaj o swój wygląd i wizerunek. Wybierz odpowiednie ubranie, które pasuje do charakteru firmy i stanowiska, na które aplikujesz. Przed wyborem odpowiedniego stroju, warto dowiedzieć się, jaka jest polityka ubioru firmy, do której aplikujesz. W niektórych firmach obowiązuje określony dress code, w innych jest większa swoboda. Niezależnie od tego, do jakiego rodzaju firmy aplikujesz, ubierz się elegancko i z klasą. Pod żadnym pozorem nie przychodź w wygniecionym czy zabrudzonym ubraniu. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Postaw na stonowane kolory, unikaj wyrazistych wzorów i krzyczących barw. Najważniejsze jest to, aby czuć się dobrze we własnej skórze i wygodnie w wybranym stroju. Dlatego warto postawić na ubrania, które są zgodne z twoim stylem i charakterem. Możesz dodać stylowe dodatki jak zegarek czy elegancka biżuteria. Staraj się zachować czystość i schludność, ponieważ pierwsze wrażenie jest bardzo ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. A pierwsze wrażenie jest tylko jedno!
Przyjdź wcześniej
Rozmowa kwalifikacyjna wiążę się przeważnie z dużym stresem, szczególnie jeśli to nasza pierwsza tego typu rozmowa w życiu. Najczęściej odbywa się ona osobiście w miejscu pracy, choć rozmowy kwalifikacyjne przez komunikaty internetowe nie są już rzadkością. Jeśli twoja rozmowa obywa się online, pamiętaj, żeby odpowiednio wcześnie połączyć się przez platformę oraz mieć sprawny mikrofon i kamerę. Kiedy natomiast musisz dojechać na rozmowę kwalifikacyjną w konkretne miejsce, nie zapomnij o tym, żeby odpowiednio wcześnie wyjechać z mieszkania, gdyż czasem na drodze zdarzają się niemiłe niespodzianki np. korki czy wypadek samochodowy. Spóźnienie na rozmowę może być odebrane przez pracodawcę jako wyraz braku szacunku do czasu, który chce Ci poświęcić. Przyjdź wcześniej na spotkanie, aby mieć czas na przygotowanie się i uspokojenie. Sprawdź, czy masz ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty i narzędzia. Nie stresuj się zbyt mocno, gdyż może Ci to bardziej zaszkodzić niż pomóc. Staraj się zrobić jak najlepsze wrażenie, pokaż swoje mocne strony. Staraj się zaprezentować najlepszą wersję samego siebie, a dzięki temu będziesz miał szansę wyeliminować konkurencję i zdobyć wymarzoną pracę.
Nastaw się pozytywnie
Przygotowując się na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj, aby stres i emocje nie wzięły góry nad twoimi kompetencjami. Pracodawca z pewnością zwróci uwagę na twoje nastawienie i to jak radzisz sobie w sytuacjach stresowych. Dlatego pamiętaj o uśmiechu i pozytywnym nastawieniu. Nie możesz iść na rozmowę kwalifikacyjną z myślą, że pewnie ci się nie uda, więc po co się starać. Potraktuj ją poważnie, ale podczas rozmowy zachowuj się naturalnie, nie napinaj ciała, nie wykonuj nerwowych ruchów. Usiądź wygodnie, wyprostuj się i staraj się mówić zdecydowanym tonem. Uwierz we własne możliwości i w to, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko!