Feminatywy – język równości czy wymysł feministek?

Kiedy w 2012 r. min. Mucha poprosiła Tomasza Lisa, aby ten zwracał się do niej ministra, w sieci nie zabrakło złośliwych komentarzy. Mimo że od wywiadu minęło kilka lat, to nadal takie formy jak doktorka czy gościni wywołują zdziwienie i śmiech. Na ten problem zwrócili uwagę organizatorzy i organizatorki kampanii studenckiej Tip-top. Krok w stronę feminatywów.

Małymi krokami w stronę równości

Na kampanię Tip-top. Krok w stronę feminatywów składał się cykl trzech spotkań zorganizowanych pod matronatem i we współpracy z zespołem badawczym Gdy Nauka Jest Kobietą oraz film interaktywny.

Studentki, studenci, doktorantki i doktoranci przez pół roku pracowali nad tym, aby w każdą środę czerwca internauci mogli wysłuchać rozmów z ekspertkami i ekspertami w zakresie języka równościowego. Dzięki temu w fotelach Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa zasiedli: prof. UAM dr hab. Agnieszka Kiełkiewicz-Janowiak, Maja Staśko, Sybil Grzybowskie, dr Marta Mazurek, dr Paulina Zagórska oraz prof. Błażej Warkocki.

Cykl spotkań

Podczas trzech spotkań wielokrotnie podkreślano, że to od nas zależy, czy feminatywy staną się tak popularne jak formy męskie. Zwracano uwagę, że mówiąc filolożka, magistra czy doktorka, wcale nie popełniamy błędów językowych, a co więcej – dokładamy cegiełkę do tego, aby język nikogo nie wykluczał. Uczestniczki i uczestnicy debat niejednokrotnie podkreślali, że feminatywy nie są współczesnym wymysłem czy nowomową, ale zjawiskiem obecnym w języku już od dawna.

Ostatnie spotkanie dało możliwość rozwiania wszelkich wątpliwości. Sesja pytań i odpowiedzi z prof. Błażejem Warkockim pozwoliła oglądającym dowiedzieć się tego, o czym nie wspomniały wcześniej zaproszone osoby. 

Nie tylko feminatywy

Jednak żeńskie końcówki nie były jedynym zagadnieniem, nad którym debatowano. Uczestniczki i uczestnicy zwracali uwagę na język inkluzywny. Wśród zaproszonych gości pojawiły się osoby współtworzące Pojęciownik równościowy (Marta Mazur) i Zaimki.pl (Sybil Grzybowskie). Co dało okazję do zastanowienia się nad tym jak mówić, aby nie urazić współrozmówcy oraz jak, w kulturalny sposób, zwrócić uwagę, kiedy nie zgadzamy się z formą, którą ktoś się do nas zwraca.

Wybór należy do Ciebie

Współpraca studentów, studentek, doktorantek, uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej nr 83, Teatru Granda UAM oraz mediów studenckich WNPiD zaowocowała filmem interaktywnym. Widz niczym w Black Mirror może sam dokonywać wyborów, kreujący tym samym fabułę. To od naszych kilku kliknięć zależy, jakie zakończenie czeka bohaterkę. Wolisz, żeby zagrała w piłkę, czy poszła do sali lekcyjnej? Kliknij tu: www.tip-top.amu.edu.pl i sam_a dokonaj wyboru.

Jeśli przegapiliście debaty, nic straconego, nadal dostępne są one na fanpage’u Gdy Nauka jest Kobietą UAM oraz na koncie Uniwersytetu na YouTube. 

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe