EnergaCAMERIMAGE – „polskie święto” operatorów filmowych

Gdy w dzień imienin ulicy Święty Marcin mieszkańcy Poznania zajadają się rogalami, to do Torunia zaczynają zjeżdżać członkowie środowiska filmowego i fani technicznej części kina. Wszystko to z okazji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

Historia i cel Camerimage

Pomysł na zorganizowanie wydarzenia narodził się w Toruniu w latach 90. XX wieku. W tym roku odbywa się już 32. edycja festiwalu, dzięki któremu to sztuka operatorów filmowych z całego świata staje w świetle fleszy. Najlepsi z najlepszych są nagradzani Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Żabami. Jury co roku przyznaję również Kijanki – nagrody dla etiud studenckich szkół filmowych i artystycznych, najlepszego kierownika zdjęć do wideoklipu, najlepszego debiutu operatorskiego, a także dla najlepszego reżysera.

Plakat promujący wydarzenie
Plakat promujący 32. Festiwal Camerimage; źródło: portal.camerimage.pl

W ramach samego festiwalu odwiedzający mogą nie tylko obejrzeć różnego rodzaju filmy. ale także uczestniczyć w sesjach Q&A z twórcami. Na odwiedzających czekają również seminaria z profesjonalistami, a także EnergaCAMERIMAGE Market, gdzie każdy ma szansę zobaczyć najnowszą technologię używaną w największych produkcjach filmowych.

Tegoroczne nominacje

W tym roku o Złotą Żabę powalczą:

  • Yorick Le Saux – za “Blitz”
  • Lol Crawley – za “The Brutalist”
  • Gorka Gómez Andreu – za “Cabrini”
  • Greig Fraser – za “Diuna: Część Druga”
  • Michał Dymek – za “Dziewczyna z Igłą”
  • Paul Guilhaume – za “Emilia Pérez”
  • Rina Yang – za “The Fire Inside”
  • John Mathieson – za “Gladiator II”
  • Martin Gschlacht – za “Kąpiel Diabła”
  • Stéphane Fontaine – za “Konklawe”
  • Frank van den Eeden – za “Small Things Like These”
  • Mikhail Krichman – za “Vermiglio”

Wydarzenie przyciąga gwiazdy

W tym roku do Torunia przyjedzie m.in. Cate Blanchett, która zasiądzie w jury Konkursu Głównego jako Przewodnicząca. Na gości tegorocznej edycji Camerimage czekają także zajęcia z Edwardem Lachmanem (trzykrotnie nominowanym do Oscara za najlepsze zdjęcia), Nikitą Kuzmenko (autorem zdjęć teledysków m.in. Harry’ego Stylesa i Cardi B) oraz Johnem Mathiesonem (nominowanym w Konkursie Głównym, autorem zdjęć do obu części “Gladiatora”).

Skandal z twórcą Camerimage w roli głównej

W Toruniu miał pojawić się również Steve McQueen, odpowiedzialny za dzieło “Blitz”. Reżyser na kilka dni przed rozpoczęciem wydarzenia, ogłosił, że zrezygnował ze swojej obecności w Polsce. Na jego decyzję wpłynęły ostatnie medialne wypowiedzi Marka Żydowicza, czyli organizatora Camerimage.

– Przemysł filmowy przechodzi gwałtowne zmiany, które wpływają na filmowy obraz, jego zawartość i estetykę. Jedną z tych zmian jest rosnące uznanie dla operatorek i reżyserek. Są one kluczowe, ponieważ naprawiają jedną z oczywistych niesprawiedliwości obecnych w społeczeństwie. Pojawia się jednak pytanie: Czy poświęcimy prace i artystów z wybitnymi osiągnięciami, by zrobić miejsca dla przeciętnych produkcji filmowych? – napisał Żydowicz dla „Cinematography World”, dodając też, że Camerimage pozostaje festiwalem, który nie podąża za “obecnymi trendami politycznymi i ideologicznymi”.

Dyrektor Energa Camerimage Marek Żydowicz.
Dyrektor Energa Camerimage Marek Żydowicz. Fot. PAP/T. Żmijewski

Na te wypowiedzi zareagowało Brytyjskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych (BSC), które uznało, że są one “głęboko mizoginistyczne”. Tą odpowiedź wsparła taka organizacja jak Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych.

Twórca festiwalu zareagował na tą krytykę własnych słów w formie listu otwartego na stronie internetowej Camerimage.

– Wypowiedź moja odnosiła się wyłącznie do wskazania nadrzędnego dla nas kryterium wyboru filmów do festiwalu, czyli wartości artystycznych. Nie ma w tym ani w moim mniemaniu, ani w mniemaniu całego naszego zespołu, składającego się w większości z kobiet nic, co mogłoby powodować negatywny odbiór tego przekazu. […] Szanuję prawa kobiet i jestem po ich stronie w walce o przywrócenie im należnego uznania i miejsca w branży filmowej – możemy przeczytać w oświadczeniu.

Również ta wypowiedź spotkała się z krytyką publiczną, co ostatecznie doprowadziło do publikacji przeprosin filmowca. Pomimo tego Steve McQueen wycofał się z prezentacji swojego nowego dzieła jako filmu otwierającego festiwal. Oznacza to, że nie odbierze osobiście Nagrody Specjalnej za Reżyserię.

Ile potrwa festiwal?

Festiwal EnergaCAMERIMAGE rozpocznie 16 listopada gala otwarcia i pokaz filmu “Blitz”, a zakończy go 23 listopada gala zamknięcia i pokaz filmu “Wicked” . To właśnie wtedy poznamy większość zwycięzców, w tym laureata Złotej Żaby.

Czytaj też: https://flesz.amu.edu.pl/aktualnosci/joker-folie-a-deux-taniec-nad-przepascia-ludzkiego-umyslu/

Obserwuj nas na YT! https://www.youtube.com/channel/UCmCT3CBMFfcRjxv5rQAtQRw

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe