Dzień matki

Kwiaty, czekoladki oraz wiele uśmiechu kojarzą się z wyjątkowym majowym dniem, a mianowicie z Dniem Matki. To właśnie co roku, 26 maja, Polacy obchodzą to niezwykłe święto. W zapamiętaniu daty pomagają nam pojawiające się kilka tygodni wcześniej wystawy czy reklamy, m.in. biżuterii bądź ubrań, z wyrazistym szyldem ,,DZIEŃ MATKI”.

Święto to wywołuje uśmiech u większości ludzi. Jednak czy ktoś z Was zastanawiał się, skąd się ono w ogóle wzięło? Jeżeli nie, to dobrze trafiliście, bowiem w tym artykule dowiecie się nie tylko o pomysłach na prezent, ale także jak wygląda świętowanie w innych krajach czy również o samych początkach święta

Dzień Matki w starożytności

Jest wiele źródeł, które przedstawiają początek tego święta, jednak najbardziej popularna jest kultura, która mówi o starożytnym Egipcie. To właśnie tam czczono boginię Izydę – ucieleśnienie doskonałej matki i żony. Dla dawnych Egipcjan była ona również boginią płodności i opiekunką rodziny. W tamtym okresie bardzo szanowano matki m.in. dlatego, że bogini Izyda, była matką samego króla.

Więcej o Izydzie: https://mitologia.fandom.com/pl/wiki/Izydie

W starożytnej Grecji czczono natomiast Gaję, czyli Matkę Ziemię. Była ona uosobieniem przyrody i opiekunką ludzi. Z czasem kult przejęła córka Gai – Reja. To właśnie ona, bogini macierzyństwa, płodności oraz kobiet, według mitologii greckiej jako pierwsza nakarmiła dzieci matczynym mlekiem i obdarowała tą zdolnością ludzi. Demeter natomiast, będącą córką Rei, nazywana była boginią płodności i urodzaju. Grecy tymi wierzeniami celebrowali nadejście wiosny, przyrządzając barwne festyny.

Więcej o Rei: https://mitologia.fandom.com/pl/wiki/Rea

 

Natomiast w starożytnym Rzymie za dzień poświęcony matce, uważana była Matronalia, czyli rzymskie święto obchodzone 1 marca przez zamężne kobiety, zwane matronami. Dziś można rzec, że spotkanie to wyglądało bardziej jak celebrowanie naszego Dnia Kobiet. Wśród Rzymian nie brakowało jednak świąt, które przypominały obecny Dzień Matki, m.in. święto bogini Bona Dea, przypadające na początek grudnia, które oznacza ,,Dobra Bogini Matka” oraz święto Paganalia na cześć bogini Ceres.

Więcej o Bona Dea: https://imperiumromanum.pl/religia/swieta-rzymskie/swieto-bona-dea/

Tradycja Dnia Matki niestety ,,zniknęła” na bardzo długi czas. Dopiero w XVII wieku pojawiła się tzw. ,,Niedziela u Matki”, którą obchodzono w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dzień ten był wolny od pracy.

Dzień Matki w Polsce

Dzień Matki w Polsce ma już ponad 100 lat. Pierwszy raz celebrowano go bowiem 26 maja 1914r. w Krakowie. Polska to jedyny kraj na świecie, w którym jest ono obchodzone właśnie tego dnia. Święto ma na celu okazanie matkom miłości i szacunku oraz podziękowania za trud włożony w nasze wychowanie. W Polsce niestety nie jest to dzień wolny od pracy ani święto narodowe, jednak warto znaleźć czas i odwiedzić swoją mamę z bukietem kwiatów, czekoladkami czy własnoręcznie zrobioną laurką.

Dzień Matki w innych krajach

Jak już wspomniałam, Dzień Matki jest świętem, które nie ma stałej daty w każdym kraju. Święto to jest obchodzone w 14 datach na całym świecie. Najwcześniej, bo 2 lutego, obchodzą je Norwegowie, a najpóźniej – 22 grudnia – święto to jest celebrowane w Indonezji.  Warto zaznaczyć, że dla wielu krajów Dzień Matki jest świętem ruchomym i przypada np. w czwartą niedzielę Wielkiego Postu (dla Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Nigerii) lub w pierwszą (m.in. Węgry, Litwa, Hiszpania) i drugą (np. Chile, Kolumbia, Dominikana) niedzielę maja. Dla wielu krajów rolę Dnia Matki pełni Dzień Kobiet – dzieje się tak m.in. w Rosji, Macedonii, Wietnamie czy Bośni i Hercegowinie.

Prezent na Dzień Matki

Oprócz przypomnienia, że to właśnie dziś obchodzimy Dzień Matki, krótkiej dawki historii tego ważnego święta oraz wielu ciekawostek, przychodzę do Was również z drobnymi pomysłami dotyczącymi prezentów. Wspomniane wcześniej czekoladki, kwiaty czy biżuteria, prawie zawsze się sprawdzają, jednak największą wartość mają prezenty robione własnoręcznie (takie jak: laurka czy chociażby upieczenie ciasta), bądź te, które wartości materialnej nie mają w ogóle. Wspólne spędzenie czasu oraz poświęcenie uwagi to jedne z najpiękniejszych prezentów jakie można ofiarować drugiej osobie. Jeśli jednak dodacie do tego słodycze bądź kwiaty to gwarantuję, że żadna mama się nie obrazi :).

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe