,,Biało-Czerwoni” pokazali charakter. Polska 3:3 Chorwacja

Tyle bramek oraz zwrotów akcji w spotkaniu polskiej kadry nie mieliśmy od bardzo dawna. ,,Biało-Czerwoni” wrócili ze stanu 1:3 i ostatecznie zremisowali z reprezentacją Chorwacji w kolejnym meczu Ligi Narodów UEFA. Po brutalnym faulu na Robercie Lewandowskim boisko w drugiej połowie musiał opuścić Dominik Livaković.

Mocny początek i szybki powrót do rzeczywistości

Michał Probierz względem sobotniego spotkania z Portugalią dokonał w wyjściowym składzie aż pięciu zmian. Największą niespodzianką była nieobecność Roberta Lewandowskiego, który po ostatnim meczu nabawił się lekkiego urazu i rozpoczął rywalizację z Chorwatami na ławce rezerwowych.

Brak kapitana nie przeszkodził ,,Biało-Czerwonym” w znakomitym rozpoczęciu spotkania. Drużyna prowadzona przez Zlatko Dalicia została zmuszona do głębokiej defensywy i nie radziła sobie ze świetnym pressingiem Polaków. Strzelanie rozpoczęło się już w 5. minucie meczu, a na listę strzelców trafił Piotr Zieliński, który wykorzystał kapitalne podanie od Kacpra Urbańskiego.

Po fenomenalnym kwadransie Polacy postanowili wrócić do ustawień fabrycznych. Chorwaci w zaledwie siedem minut znaleźli drogę do bramki Marcina Bułki aż trzy razy. Wszystko rozpoczął widowiskowym uderzeniem zza pola karnego Borna Sosa, a chwilę później gości na prowadzenie wyprowadził Petar Susic. W 26. minucie spotkania karygodną stratę pod własnym polem karnym zaliczył Paweł Dawidowicz, dzięki któremu Martin Baturina podwyższył wynik na 1:3.

Kiedy wydawało się, że mecz można spisać na straty, do części kibiców powróciła nadzieja oraz optymizm. Boisko z powodu kontuzji opuścił Dawidowicz, a jego miejsce zajął Kamil Piątkowski. Od tego momentu gra ,,Biało-Czerwonych” wyglądała wyraźnie lepiej, a nagrodą za tworzone szanse było trafienie kontaktowe Nicoli Zalewskiego.

Jak trwoga to do… Robercika!

Początek drugiej połowy to popis Marcina Bułki, dzięki któremu reprezentacja Polski dalej pozostawała w grze o końcowe zwycięstwo. W 62. minucie spotkania na boisku pojawił się Robert Lewandowski, który zastąpił bezbarwnego Karola Świderskiego. Zaledwie kilka minut później napastnik FC Barcelony opanował dalekie podanie od Piątkowskiego i dograł piłkę do Sebastiana Szymańskiego, który mocnym uderzeniem zza pola karnego doprowadził do remisu.

Emocje wśród zawodników gości były coraz większe. Chwilę po wyrównującym trafieniu Polaków Dominik Livaković brutalnie sfaulował Lewandowskiego i osłabił swoją drużynę. Bramkarz Fenerbahce próbował podważać decyzję arbitra, jednak sędzia Hernandez swojego zdania nie zmienił. Powtórki pokazały, że kapitan ,,Biało-Czerwonych” miał w tej sytuacji sporo szczęścia. Ostatecznie skończyło się tylko na mocnym stłuczeniu.

Końcowe minuty nie przyniosły nam większych emocji, a całe spotkanie zakończyło się sprawiedliwym remisem 3:3.

Podsumowanie występu Polaków

Kolejne dobre spotkanie w ,,Biało-Czerwonych” barwach zaliczyli Piotr Zieliński, a także Nicola Zalewski. To na nich w dużej mierze opierała się gra ofensywna polskiej kadry i to właśnie oni sprawiali najwięcej problemów chorwackiej defensywie. Nie można nie wspomnieć o dobrych występach Kacpra Urbańskiego i Sebastiana Szymańskiego, a także zmianie Kamila Piątkowskiego.

Ponownie słabo zaprezentowała się nasza linia defensywna, na czele z Pawłem Dawidowiczem, który rozegrał karygodne zawody. Październikowe spotkania dobitnie pokazały, że granie trzema obrońcami na drużyny z europejskiej czołówki kończy się katastrofalnymi pomyłkami. Czy Michał Probierz posłucha rad kibiców i ekspertów o zmianie formacji i przejdzie do gry na czterech obrońców? Czy Matty Cash poświęci trochę czasu na naukę języka polskiego i wróci do reprezentacji?

Odpowiedzi na te pytania poznamy już za niecały miesiąc. Wówczas polską kadrę czeka wyjazdowe starcie z reprezentacją Portugalii, a także domowy mecz ze Szkotami. Stawką obu spotkań będzie pozostanie w najwyższej grupie Ligi Narodów, a także walka o jak najlepsze rozstawienie przed zbliżającym się losowaniem eliminacji MŚ 2026.