Jagiellonia Białystok w fazie ligowej Ligi Konferencji Europy zmierzy się z FC Kopenhagą, Molde FK, Olimpiją Ljubljana, Mladą Boleslav, Petrocubem Hincesti oraz NK Celje. Kim są ci rywale i kogo należy się obawiać? Tego dowiesz się z naszego tekstu.
OLIMPIJA Ljubljana
7-krotny mistrz Słowenii do europejskich pucharów przystępuje po raz 13. w swojej historii. Do fazy grupowej pierwszy raz udało im się awansować jednak dopiero w zeszłym sezonie, gdzie zmierzyli się z OSC Lille, Slovanem Bratysława oraz KI Klaksvik. Zajęli wówczas 3. miejsce w grupie z dwoma zwycięstwami i czterema porażkami. Poza Jagiellonią rywalami słoweńskiego zespołu w Lidze Konferencji będą 1. FC Heidenheim, LASK Linz, HJK Helsinki, Larne FC oraz Cercle Brugge.
🗓️ Označite svoje koledarje! #UECL 🐉 pic.twitter.com/ExJNrAO9hY
— NK Olimpija Ljubljana (@nkolimpija) September 2, 2024
W tegorocznych eliminacjach pokonali Polissię Żytomierz, Sheriff Tiraspol oraz HNK Rijeka. W pierwszym meczu ostatniej rundy rozgromili chorwacki zespół wynikiem 5:0, choć w tym starciu nie byli nawet faworytem. Spotkanie z Jagiellonią będzie dla klubu ze stolicy Słowenii pierwszym oficjalnym starciem z polskim rywalem w historii.
Temu Panu warto się przyjrzeć:
Raul Florucz to 23-letni austriacki skrzydłowy, który do Olimpiji trafił dwa lata temu z chorwackiej Lokomotivy Zagrzeb za 100 tys. €. W zeszłym sezonie sezon zakończył z dziewięcioma bramkami oraz pięcioma asystami. W eliminacjach zanotował trzy trafienia. Raul dysponuje bardzo silną i dobrze ułożoną lewą nogą. Lubi schodzić do środka i szukać w ten sposób okazji do oddania strzału. W sierpniu pojawiały się plotki o zainteresowaniu Hellasu Verona. Na ten moment jednak zawodnik pozostaje w klubie i jest gotowy na rywalizację w rozgrywkach Ligi Konferencji.
53’ GOOOL! 0-1! RAUL! 💥 pic.twitter.com/p2YLieArxh
— NK Olimpija Ljubljana (@nkolimpija) September 14, 2024
Trener:
Víctor Sánchez ma bardzo bogate piłkarskie CV. Zaczynał jako wychowanek Realu Madryt, gdzie zanotował 309 występów w LaLiga, w których zdobył 49 bramek oraz 16 asyst. Ma również doświadczenie w Lidze Mistrzów, w której zagrał w 48 meczach, w większości z nich w barwach Deportivo La Coruna.
Przygodę trenerską zaczął jako asystent Michela (obecnie trener Al-Quadsiah). Z hiszpańskim szkoleniowcem Sánchez współpracował w Getafe, Sevilli oraz w Olympiakosie Pireus. Następnie poszedł na swoje. W końcówce sezonu 2014/2015 został trenerem Deportivo La Coruna, z którym utrzymał się w LaLiga. Kolejną kampanię prowadzona przez niego drużyna zakończyła na 15. miejscu w tabeli. Co ciekawe, Deportivo w całym sezonie zanotowało wówczas aż 20(!) remisów. Następnym epizodem w jego trenerskiej ścieżce był Real Betis. W trakcie pracy w tym klubie punktował na poziomie 1,07 pkt. na mecz. Kolejnym przystankiem była Malaga. Tam również nie przepracował pełnego sezonu. Po trzech latach przerwy powrócił jako trener drugoligowego FC Cartagena, gdzie na siedem spotkań wygrał tylko jedno i pożegnał się z klubem ze średnią 0,43 pkt. na mecz. Trenerem „Zielonych Smoków” jest od lipca tego roku. Będzie to dla niego pierwsza przygoda z europejskimi pucharami w roli szkoleniowca.
PETROCUB Hîncești
Petrocub w zeszłym sezonie dokonał prawdziwej sensacji i przerwał 7-letnią hegemonię Sheriffa Tiraspol w lidze mołdawskiej. Teraz poszli o krok dalej i pierwszy raz w swojej historii zagrają w europejskich pucharach. Ich droga eliminacyjna nie była jednak usłana różami. W I rundzie el. do Ligi Mistrzów pokonali kazachski Ordabasy Szymkent, by w drugiej rundzie odpaść po wyrównanym pojedynku z cypryjskim APOELem Nikozja. Z kolei w eliminacjach do Ligi Europy pokonali walijskie The New Saints FC, a w ostatniej rundzie przegrali dwumecz z Łudogorcem Razgrad wynikiem 1:6 w dwumeczu. W swoim debiutanckim sezonie w Lidze Konferencji poza Jagiellonią zmierzą się z Realem Betis, Istanbul Basaksehirem, Rapidem Wiedeń, Hearts of Midlothian oraz Pafos FC.
🇲🇩 Petrocub – Pafos 🇨🇾 (3.10.2024, Chișinău)
🇵🇱 Jagiellonia – Petrocub 🇲🇩 (24.10, Bialystok)
🇲🇩 Petrocub – Rapid Viena 🇦🇹 (7.11, Chișinău)
🇹🇷 Basaksehir – Petrocub 🇲🇩 (27.11, Istanbul)
🇲🇩 Petrocub – Real Betis 🇪🇸 (12.12, Chișinău)
🏴 Hearts – Petrocub 🇲🇩 (19.12, Edinburgh) pic.twitter.com/3ZPhMCprPp— FC Petrocub (@FC_Petrocub) August 31, 2024
Temu Panu warto się przyjrzeć:
Vladimir Ambros to 30-letni napastnik Petrocubu i kapitan zespołu. Ma on w klubie status legendy. Gra w klubie od 2014 roku. W 2017 roku spędził 3 miesiące na wypożyczeniu w Sheriffie Tiraspol i jest to jego jedyny epizod poza klubem. Zagrał również w 12 meczach reprezentacji Mołdawii, gdzie zdobył jedną bramkę – w meczu przeciwko Francji. W zeszłym sezonie dla swojego zespołu zdobył 10 bramek oraz zaliczył 10 asyst. Jest on kluczowym elementem ofensywy mistrza Mołdawii. Łącznie dla Petrocubu rozegrał 230 spotkań, zdobył 89 bramek i zaliczył 58 asyst.
Trener:
Trenerem zespołu jest 50-letni Andrei Martin. Dla mołdawskiego szkoleniowca jest to druga praca w roli pierwszego trenera. Petrocub przejął w sierpniu 2023 roku. Zaczynał jako asystent rosyjskiego szkoleniowca Igora Dobrowolskiego w Dacii Buiucani. Następnie współpracował z rumuńskim szkoleniowcem – Dorinelem Munteanu, dzięki czemu pracował choćby w Kubanie Krasnodar. Swój pierwszy raz jako menedżer zaliczył w dobrze mu znanej Dacii Buiucanu, gdzie przepracował prawie 5 lat. W międzyczasie był asystentem dwóch selekcjonerów reprezentacji Mołdawii – Engina Firata oraz Semina Altmana. Jako trener szczególną uwagę skupia na dyscyplinie taktycznej oraz odpowiedniej organizacji gry w defensywie. Oczekuje od zespołu gry na dużej intensywności i szybkiego przechodzenia z linii obrony do ataku.
NK Celje
Drużyna z miasteczka mającego niespełna 40 tysięcy mieszkańców po pięciu latach przerwy została mistrzem Słowenii. W eliminacjach mieli sporo przebojów – pierwszej rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów pewnie wyeliminowali Florę Tallinn, a w drugiej odpadli ze Slovanem Bratysława. W eliminacjach do Ligi Europy odpadli z Shamrock Rovers. O grę w pucharach musieli więc zawalczyć z Pjunikiem Erywań. Pewnie wygrali pierwsze spotkanie wynikiem 4:1. Ostatecznie dwumecz skończył się wynikiem 4:2, dzięki czemu NK Celje pierwszy raz w historii zagra w fazie zasadniczej europejskich pucharów. Poza Jagiellonią zmierzą się z Realem Betis, Istanbul Basaksehirem, Vitorią Guimaraes, The New Saints FC oraz Pafos FC.
Nasprotniki v naši prvi evropski jeseni! 👀#gremocele #mojemestomojklub pic.twitter.com/YLTszB8KRZ
— NK Celje (@NKCelje) August 30, 2024
Temu Panu warto się przyjrzeć:
Svit Seslar to 22-letni ofensywny pomocnik, który jeszcze 2 lata temu był uznawany za duży talent. Wychowanek Olimpiji Ljubljana zdobył w swoim ostatnim sezonie na Słowenii 9 bramek i zaliczył 4 asysty. Zaskoczył wiele osób decydując się na transfer do drugiej ligi tureckiej, a konkretnie do Eyusporu. Był tam tylko zmiennikiem. Po awansie do Super Lig został odsunięty od pierwszego składu. Wraca na Słowenię na zasadzie wypożyczenia i na pewno będzie chciał udowodnić, że wciąż jest zdolnym i utalentowanym zawodnikiem, którego nie należy lekceważyć. Jest ofensywnym pomocnikiem, który angażuje się również w grę defensywną i dobrze czyta grę. Jeśli dołoży do tego liczby, będzie naprawdę groźnym zawodnikiem.
🚀 Svit Sešlar joins Celje on loan from Eyupspor! Is it time for Albert Riera and Sešlar to replicate the season from Olimpija in Celje? ⚽️🇸🇮 https://t.co/8xTCkx3mGt#Loan #Celje #SvitSeslar #AlbertRiera@NKCelje @11RIERA11 pic.twitter.com/Amm4fWmoKF
— ⚽️ Football Planet 🌍 (@footballplnt_si) September 12, 2024
Trener:
Kolejny słoweński klub, więc tak jak w Olimpiji – hiszpański trener z bogatym piłkarskim CV. Albert Riera to 42-letni hiszpański szkoleniowiec, który jako piłkarz rozegrał ponad 100 spotkań w LaLiga, a w swoim CV ma również występy w barwach Liverpoolu i Manchesteru City. Rozegrał również ponad 50 spotkań w europejskich pucharach.
Thankful to previous staff for the work these months, which continued what we started one year ago.
Now time to raise the level of everything around the club, improve players, play better as a team & fans make them feel proud that CELJE is Slovenian reference club in Europe 🔵🟡 pic.twitter.com/VVBaVbzeuL— Albert Riera (@11RIERA11) July 29, 2024
Karierę trenerską rozpoczął jako asystent Fatiha Terima w Galatasaray, następnie asystował Domenecowi Torrentowi. Swoją pierwszą pracę jako pierwszy trener otrzymał w Olimpiji Ljubljana, gdzie został mistrzem Słowenii. Następnie został trenerem Celje, z którego po 17 spotkaniach wyciągnęło Girondins Bordeaux. Pracował tam od października 2023 do końca lipca tego roku. W wyniku bankructwa legendarnego francuskiego klubu, znów był wolnym trenerem co wykorzystało Celje i zatrudniło go ponownie. Jego zespół ma za zadanie kontrolować posiadanie piłki, narzucać tempo gry oraz dominować nad przeciwnikami. Riera stawia na szybkie, kombinacyjne ataki oraz wysoki pressing, co ma na celu przyspieszenie przejęcia piłki i zdominowanie przeciwnika.
FC Kopenhaga
15-krotny mistrz Danii to zdecydowanie najpoważniejszy na papierze rywal „Jagi”. Kopenhaga regularnie występuje w europejskich pucharach, a w ubiegłym sezonie z Kamilem Grabarą między słupkami dotarła do 1/8 finału Ligi Mistrzów. Największym sukcesem „Lwów” na arenie międzynarodowej jest ćwierćfinał Ligi Europy z sezonu 2019/2020. W fazie grupowej Ligi Konferencji Kopenhaga znalazła się po wygranych z Bruno’s Magpies, Banikiem Ostrawa i Kilmanrock FC.
Z Jagiellonią „Lwy” zmierzą się już na inaugurację fazy ligowej, 3 października na Parken. Będzie to siódme spotkanie duńskiego potentata z polskim zespołem w europejskich pucharach – wcześniej Kopenhaga mierzyła się z Pogonią Szczecin, Polonią Warszawa (dwumecz), Piastem Gliwice i Rakowem Częstochowa (dwumecz). Oprócz zespołu mistrza Polski Duńczycy w Lidze Konferencji zagrają z Realem Betis, Basaksehirem, Dinamem Mińsk, Heart of Midlothian FC i Rapidem Wiedeń.
European nights 🌎🌌
Billetinfo på https://t.co/kityMrXWhz #fcklive pic.twitter.com/RifzOswLmi
— F.C. København (@FCKobenhavn) August 30, 2024
Temu Panu warto się przyjrzeć:
Cóż, gdyby nie kontuzja, to Dominik Stachowiak z całą pewnością napisałby tu o 18-letnim Roonym Bardghjim. Młodzieżowy reprezentant Szwecji do gry wróci jednak dopiero w przyszłym roku. Komu zatem warto przyjrzeć się w zespole Kopenhagi?
Wybór padł na 30-letniego reprezentanta Norwegii, Mohameda Elyounoussiego. Były skrzydłowy FC Basel, Celtiku czy Southampton w tym sezonie (po odejściu Orriego Óskarssona do Realu Sociedad) jest najlepszym strzelcem zespołu, licząc wszystkie rozgrywki. Elyounoussi trafiał do siatki 4 razy w duńskiej Superlidze i raz w eliminacjach Ligi Konferencji. Do tego dorzucił 5 asyst. Norweg marokańskiego pochodzenia najlepiej czuje się z lewej strony boiska, jednak zdarza mu się zagrać w środku. Jest to piłkarz świetny technicznie, doskonale dryblujący. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli z „Jagą” zagra na prawym skrzydle, na kiepsko broniącego Joao Moutinho.
Performancecenter: F.C. Københavns Mohamed Elyounoussi har været direkte involveret i en scoring i samtlige syv spillerunder i 2024-25 sæsonen 🔥🇳🇴#sldk | #performancecenter pic.twitter.com/jDWG8BPntr
— 3F Superliga (@Superligaen) September 14, 2024
Trener:
Szkoleniowcem Kopenhagi od 2022 roku jest 36-letni Duńczyk, Jacob Neestrup. To właśnie on stoi za mistrzostwem oraz pucharem kraju wywalczonym przez „Lwy” w 2023 roku oraz za sukcesami w fazie grupowej Ligi Mistrzów. 23 września w spotkaniu ligowym z Aalborgiem, Neestrup poprowadzi Kopenhagę po raz 100.
Su última liga, en 2023, les valió para disputar la pasada #UCL. Llegaron hasta ⅛, dejando fuera al United.
Poco pudieron hacer después contra el City. Todo de la mano de Jacob Neestrup quien, con apenas 36 años, está a punto de cumplir 100 partidos al frente de los daneses. pic.twitter.com/nB71E704K4
— Conference League en Español (@ConferenceESP) September 13, 2024
Młody wiek Neestrupa jasno wskazuje, że nie miał on barwnej kariery jako piłkarz – w duńskiej Superlidze zagrał tylko 2 spotkania, a zawodowe granie w piłkę zakończył mając 23 lata. Przyznać trzeba jednak, że jako szkoleniowiec odnajduje się naprawdę bardzo dobrze. Trener Kopenhagi doświadczenie zbierał u boku między innymi obecnego selekcjonera reprezentacji Norwegii, Stale Solbakkena.
– Neestrup stawia głównie na ofensywę. Koniecznie chce, by Kopenhaga miała piłkę i szukała okazji bramkowych, nawet kosztem narażenia się na kontratak. 36-latek oczekuje gry efektownej, w oparciu prostsze i szybsze środki. Zwykle trzyma się ustawienia 4-3-3. Jego mocną stroną jest budowanie relacji z piłkarzami, dzięki czemu mogą nieustannie czuć się potrzebni drużynie. Nie ma też żadnych oporów przed stawianiem na młodych, perspektywicznych graczy – mówił w rozmowie dla Weszło Wiktor Morawski.
Molde FK
Pięciokrotny mistrz Norwegii, sześciokrotny zdobywca krajowego pucharu. Molde to zespół w dużej mierze opierający się na krajowych piłkarzach – obcokrajowcy stanowią zaledwie 24,1% całej kadry.
Do fazy ligowej Ligi Konferencji zdobywca pucharu kraju z poprzedniego sezonu trafił po porażce w play-offach o Ligę Europy ze szwedzkim Elfsborgiem. Wcześniej Molde w pokonanym polu pozostawiło duński Silkeborg oraz pogromcę Wisły Kraków, Cercle Brugge.
W ubiegłym sezonie Norwegowie mierzyli się w fazie grupowej LE z późniejszym finalistą – Bayerem Leverkusen, a także z Karabachem Agdam i BK Hacken. Molde zanotowało w grupie dwie wygrane z Hacken oraz remis z Karabachem, co sprawiło, że spadło do Ligi Konferencji. Tam Norwegom udało się pokonać Legię Warszawa (6:2 w dwumeczu), a następnie odpaść w ćwierćfinale z Club Brugge (2:4 w dwumeczu).
Z Jagiellonią Molde zagra 7 listopada w Białymstoku. Wcześniej Norwegowie grali tylko ze wspomnianą Legią – czterokrotnie. Bilans 5-krotnych mistrzów kraju z naszymi drużynami to jedno zwycięstwo, dwa remisy i jedna porażka.
Oprócz zespołu mistrza Polski Norwegowie zagrają z Larne FC, KAA Gent, APOELem Nikozja, HJK Helsinki i Mladą Boleslav.
Våre motstandere i @europacnfleague er nå klare! 🔵🏆
🇧🇪 KAA Gent
🇨🇾 APOEL FC
🇫🇮 HJK Helsinki
🇨🇿 FK Mladá Boleslav
🇵🇱 Jagiellonia Białystok
🇬🇧 Larne FC pic.twitter.com/Msa4dlszsL— Molde Fotballklubb (@Molde_FK) August 30, 2024
Temu Panu warto się przyjrzeć:
Mamy polski akcent w zespole Molde, więc wybór musiał paść tu właśnie na niego. Albert Posiadała do ekipy Niebiesko-Białych trafił w lutym tego roku, przenosząc się do Norwegii z Radomiaka Radom za kwotę 500 tysięcy euro.
Det ender med en kjedelig kveld i Stavanger. pic.twitter.com/SeEr9aWNCC
— Molde Fotballklubb (@Molde_FK) July 28, 2024
21-letni bramkarz jest w obecnym sezonie podstawowym golkiperem Molde, dla którego zagrał w pięciu meczach eliminacji Ligi Europy oraz w 12 spotkaniach ligowych. Łącznie siedem razy notował czyste konto.
Trener:
W momencie pisania tego tekstu, Erling Moe poprowadził już Molde w 260 meczach. 54-latek jest szkoleniowcem Niebiesko-Białych nieprzerwanie od 2018 roku, choć zaczynał jako trener tymczasowy. Był też tymczasowym opiekunem zespołu w 2015 roku, zanim zdecydowano się zatrudnić Ole Gunnara Solskjaera.
✍️🏼✔️ Erling Moe renovó su contrato como entrenador de @Molde_FK hasta 2026. pic.twitter.com/18wzXAlPLM
— Fútbol Noruego (@NoruegArg) September 16, 2024
Erling Moe z Molde zdobył dwa mistrzostwa Norwegii, a także dwa puchary kraju. Jako piłkarz skończył karierę w wieku 26 lat – występował tylko w jednym zespole, Traeff, którego później został szkoleniowcem. Co ciekawe, Moe przyznał, że prywatnie jest kibicem występującego aktualnie w angielskiej Championship Coventry City.
Ulubionym ustawieniem 54-latka jest formacja 3-5-2 w fazie ofensywnej oraz 5-3-2 w fazie defensywnej.
FK Mlada Boleslav
Kłamstwem byłoby napisanie, że to jeden z groźniejszych rywali Jagiellonii. Mlada Boleslav pochodzi z niewielkiego miasta o tej samej nazwie, które jest zamieszkane przez nieco ponad 40 tysięcy mieszkańców. Miasto najbardziej rozpoznawalne jest z tego, że jest siedzibą koncernu Škoda Auto.
Kończąc wywód geograficzno-samochodowy, przechodzimy do wątku sportowego. Osiągnięcia Mlady Boleslav do najwybitniejszych nie należą – klub dwukrotnie triumfował w Pucharze Czech i było to stosunkowo dawno temu – w 2011 i 2016 roku. W eliminacjach Ligi Konferencji Czesi znaleźli się za sprawą zajęcia 5. miejsca w lidze i wygranej mistrza, Sparty Praga, w krajowym pucharze.
Ścieżkę kwalifikacyjną do Ligi Konferencji zespół z Lokotrans Areny miał stosunkowo przyjemną – w pokonanym polu Błękitno-Biali zostawili FK TransINVEST (Litwa), Hapoel Beer Szewa (Izrael) i Paksi FC (Węgry). W lidze z kolei Czesi grają w kratkę – ich aktualny bilans to 3 wygrane i 4 porażki.
Z Jagiellonią Mlada Boleslav zmierzy się u siebie 12 grudnia w przedostatniej kolejce fazy ligowej. Warto nadmienić, że to pierwszy sezon tego klubu okraszony jesienią w pucharach – podobnie jak w przypadku „Jagi”. Oprócz zespołu mistrza Polski Czesi zagrają z FC Noah, FC Lugano, Vitorią Guimaraes, Realem Betis i Molde FK.
PODZIM V EVROPĚ🍂🗓️
Ligovou fázi @europacnfleague zahájíme výpravou do Arménie🇦🇲#FKMB #fkmladaboleslav #UECL pic.twitter.com/olk43yr1aE
— FK Mladá Boleslav (@fkmladaboleslav) September 1, 2024
Temu Panu warto się przyjrzeć:
Największą gwiazdą czeskiego zespołu jest 24-letni skrzydłowy, Vasil Kusej. Czech jest liderem swojej drużyny w klasyfikacji kanadyjskiej – zdobył po dwa gole w lidze i eliminacjach Ligi Konferencji, a także dorzucił kolejno pięć i dwie asysty.
Takhle dnes řídil Vasil Kušej děkovačku po postupu Mladé Boleslavi do EKL.
S takovou energií a nadšením by se v žádném kotli neztratil. 🔥 pic.twitter.com/g0tXrXT8ax
— Sporťák (@SportakCZ) August 29, 2024
Nie sprawdziłem tego w Football Managerze, ale przypisałbym mu charakter „napastnik-wędrowniczek” – w seniorskiej karierze Kusej zwiedził już pięć klubów. Głównie tułał się po wypożyczeniach z Dynama Drezno do FC Wacker, Usti nad Labem i 1. SK Prostejov. Do aktualnego klubu trafił w styczniu 2023 roku, a dobra postawa pozwoliła mu już 10 miesięcy później zadebiutować w reprezentacji Czech.
Kuseja charakteryzuje przede wszystkim doskonała dynamika, co w połączeniu z jego wzrostem (168 cm) pozwala dobrze odskakiwać od rywali. Pozostaje mieć nadzieję, że jego rodak, Michal Sacek, poradzi sobie i zaznaczy swoją dominację warunkami fizycznymi.
Trener:
24 sierpnia w Mladzie Boleslav doszło do zmiany na stanowisku trenerskim. Davida Holoubka zastąpił 48-letni Szwed, Andreas Brännström. Były szkoleniowiec AIK-u Solna i Mjallby AIF poprowadził zespół w dwóch meczach ligowych i jednym pucharowym, notując dwa zwycięstwa i porażkę.
Brännström nie ma większych sukcesów jako trener, a największą ciekawostką jest fakt, iż w 17 spotkaniach był asystentem Jensa Gustafssona (ex-Pogoń Szczecin) w Hajduku Split. Ulubioną formacją Szweda jest ustawienie 3-5-2 lub 3-4-3.
***
Na dniach pojawi się także tekst o rywalach Legii Warszawa. Czekajcie!
***
Tekst powstał we współpracy Igora Borowskiego z Dominikiem Stachowiakiem.
Czytaj też:
Projekt: #LetsBaRock, czyli jak Orliński i Dębicz interpretują barok