Klub 27 – historia Janis Joplin

“Królowa hipisów”; balansująca na granicy soulu i bluesa; niedoceniana; w dzieciństwie gnębiona z powodu nadmiernych kilogramów i trądziku; jej utwory stały się klasykami rocka psychodelicznego – niepowtarzalna Janis Joplin.

Janis Joplin urodziła się w Port Arthur w Stanach Zjednoczonych. Była najstarsza z trójki rodzeństwa.  Jej dzieciństwo oraz dorastanie przebiegało pośród kpin rówieśników z powodu zbędnych kilogramów oraz problemów z cerą, co skutkowało niską samooceną.

Pierwsze muzyczne inspiracje

Jej pierwszą pasją było malowanie, jednak jako nastolatka zainteresowała się twórczością artystów afroamerykańskiego bluesa, takich jak Bessie Smith oraz Leadbelly.  To właśnie ta muzyka zainspirowała Janis do rozpoczęcia kariery muzycznej. Dołączyła do lokalnego chóru i zaczęła wsłuchiwać się w bluesowy świat. Poświęcała dużo czasu Big Mama Thornton oraz Odetta Holmes.

Podróż, która ukształtowała Janis Joplin

Po ukończeniu szkoły średniej w 1960 r. udała się na studia w Beaumont na Lamar State College of Technology, a następnie przeniosła się na Uniwersystet Teksańśki w Austin. Nauki nie ukończyła. Po tym, jak na jednym z obozów została wybrana na najbrzydszą osobę pośród uczestników, uciekła do San Francisco. Rozpoczęła trzyletnią podróż po świecie, podczas której poznała wielu fascynujących ludzi – o czym można posłuchać w jej utworach, oraz miała pierwsze kontakty z twardymi narkotykami, z którymi już nie potrafiła się rozstać.

Krótka, ale imponująca kariera

Kariera Janis Joplin zaczęła, się, gdy dołączyła do mało znanego zespołu bluesrockowego Big Brother and the Holding Company. Wspólnie wydali dwa albumy. W 1968 roku Janis rozstała się z zespołem i zaczęła karierę solową. Dołączyło do niej kilku muzyków i stworzyli grupę Kozmic Blues Band.  Wydali razem dwa albumy, z czego drugi już po śmierci artystki.

W 1969 roku Janis wystąpiła na festiwalu Woodstock. Ten festiwal zmienił muzyczną scenę i inspiruje plenerowe festiwale aż do dzisiaj. Janis wystąpiła między 2 a 3 w nocy i zaśpiewała między innymi: “Summertime”, „Kozmic Blues” czy „Piece of My Heart”. 

Kolejna członkini klubu 27

4 października 1970 roku w pokoju numer 105 w Hotelu Landmark w Hollywood znaleziono martwe ciało artystki. Powodem śmierci było ostre zatrucie heroinowo-morfinowe. Janis Joplin odeszła w wieku 27 lat, wpisując się tym samym do “klubu 27”.

Po artystce zostały cztery albumy studyjne. Dwa pierwsze nagrała z grupą Big Brother and the Holding Company. Pozostałe wydała solowo, z czego ostatni został wydany po jej śmierci. Poza albumami studyjnymi istnieją również utwory studyjne i albumy kompilacyjne. Również kilka koncertów Janis zostało profesjonalnie nagranych oraz wydanych.

Wsłuchując się w utwory Janis Joplin, nie sposób się nie wzruszyć. Zniewalający głos, który czaruje w każdej sekundzie, dostarcza ogromny ładunek emocjonalny. Janis zostawiła coś więcej poza inspiracją dla kolejnych pokoleń. Każdy z jej utworów to odrębne przeżycie, które można przeżywać w nieskończoność, doszukując się nowych szczegółów i dźwięków, które sprawiają, że skóra na rękach staje, oczy zaczynają błyszczeć, a ciało przeszywa dreszcz. Ta magia nie gaśnie, choćbyśmy przesłuchali utwory i sto razy.

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe