Natalia Kukulska jest znaną, polską piosenkarką, autorką tekstów oraz producentką muzyczną. Popularność przyniosły jej szczególnie pierwsze utwory, które podbiły serca młodych Polaków wesoło nucących słynne „Puszek okruszek”. Jej kariera nabrała tempa i na przestrzeni 34 lat wydała aż 14 płyt wliczając w to najnowszą – „Czułe Struny”. Tym razem na warsztat Kukulska wzięła ikonę polskiej muzyki klasycznej Fryderyka Chopina.
Płyta zawiera 10 utworów z tekstami takich artystów jak: Mela Koteluk, Gaba Kulka, Bovska czy Kayah. Sama wokalistka również jest autorką kilku teksów. Utwory wykonane są przez słynną nie tylko w Polsce, Sinfonie Varsowie. Absolutnym fenomenem jest fakt, że do aranżacji i dyrygentury zaproszono aż 5 osób! W teledyskach dostępnych w Internecie zobaczyć można między innymi Adama Sztabę odpowiedzialnego za aranżację „Zezowatego Szczęścia” oraz „Tu i Teraz”. Najpopularniejszy utwór, noszący ten sam tytuł co cała płyta, zaaranżował Paweł Tomaszewski.
Czym zaskakuje Kukulska?
Artystka podjęła się niełatwego zadania odczarowania muzyki Fryderyka Chopina. Mazurki, polonezy, etiudy czy nokturny to raczej utwory, od których stroni polski słuchacz, przyzwyczajony, że to są one długie i niełatwe w odbiorze. Aranżując je na nowo, dodając słowa a zarazem lekkości fortepianowemu brzmieniu Kukulska pokazuje, że muzykę klasyczną kocha każdy, chociaż nie zawsze o tym wie. Piosenkarka stała się swego rodzaju ambasadorką Chopina. Wychodzi do odbiorców z muzyką na wysokim poziomie, ale równocześnie przyjemną w odbiorze. Jak sama przyznaje w wywiadzie z Karolem Paciorkiem, bała się tego projektu i miała świadomość jak wiele rzeczy może pójść nie tak.
Obraz w muzyce
Warte uwagi są również powstałe teledyski wyróżniające się estetyką. Oglądając „Czułe struny” podglądamy prace wykonawców. „Zezowane Szczęście” zabiera nas do minimalistycznych wnętrz, a zabawa optyką podkreśla „zezowatość” utworu. Pierwsza na płycie Etiuda E-dur Z wyjątkiem nas zabiera obrazem do kwitnącego sadu niszczonego przez koparki, a wymowna spadająca z bloku suknia może być interpretowana jako przemijające piękno i jego kruchość na świecie pełnym zapracowanych i niezdolnych do dostrzegania delikatności ludzi.
Muzyka w sieci
Premiera albumu przypadła na rok 2020, co skutecznie uniemożliwiło artystom dawanie koncertów na żywo. Jednak Natalia Kukulska zdecydowała się na ukłon w stronę swoich fanów i 23 października 2020 roku na jej kanale w serwisie YouTube opublikowała zapis z koncertu. Podczas 50 min można nie tylko wysłuchać fenomenalnych aranżacji i czarującego głosu, ale również zachwycić się niecodziennymi i oryginalnymi strojami autorki.
Natalia Kukulska jest czasem lekceważona jako dojrzała artystka. Płytą „Czułe struny” pokazała swój doskonały warsztat. Oklaski należą się też za zaangażowanie, słynnych w świecie muzyki, artystów.
Polska choć lubi szczycić się Chopinem – Polakiem – czasem zapomina o edukacji swoich obywateli w zakresie jego twórczości. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że Chopin ogółowi społeczeństwa w kraju nad Wisłą znany jest tylko z nazwiska. Takie projekty mogą pozytywnie wpłynąć na świadomość Polaków ocieplając wizerunek wielkiego kompozytora. Muzyka klasyczna nie jest i nie musi być rozrywką dla starszych ludzi szukających chwili spokoju przy dźwiękach fortepianu. Klasyka jest w nas głęboko zakorzeniona i choć czasem sami nie potrafimy odnaleźć swoich czułych strun, to z pewnością poszukiwania „naszych melodii” mogą przynieść wiele niespodzianek.
Zdjęcia:Empik.com, Jazzsoul.pl