Od eksperymentu po globalną aferę. Recenzja filmu ,,Ikar”

“Ikar” reżyserii Bryana Fogela, to dokument, który zaczyna się jako eksperyment, by skończyć jako międzynarodowa afera. To wyjątkowe dzieło odkrywa sportowe oszustwa oraz ukazuje konsekwencje związane ze skandalem.

Eksperyment reżysera

Bryan Fogel – reżyser filmu i amator kolarstwa przeprowadza dziennikarstwo wcieleniowe – chce sprawdzić, czy doping u sportowców rzeczywiście działa i jak go skutecznie zamaskować. W ramach eksperymentu decyduje się na stosowanie zakazanych substancji pod nadzorem specjalistów. Pomoc oferuje mu Grigorij Rodczenkow, szef rosyjskiego laboratorium antydopingowego.

Początkowo ich współpraca jest próbą ukazania niedoskonałości systemu antydopingowego. Jednak w miarę postępów eksperymentu na jaw wychodzą szokujące fakty o wzmożonym unikaniu dopingu w Rosji. Informacja ta zmienia dynamikę filmu z osobistego projektu w globalną historię o oszustwach i polityce antydopingowej na wschodzie.

Zmiana głównego bohatera

Film płynnie przechodzi od zwykłego dokumentu do wciągającej historii jednej z największych afer w międzynarodowym sporcie. Tajemnice wyjawione przez Grigorija rzucają nowe światło na proceder, który przez lata zapewniał Rosji dominację w zawodach sportowych na różnym szczeblu (w szczególności na igrzyskach olimpijskich). Rodczenkow, który jest kluczowym świadkiem, został głównym bohaterem filmu. Jego szczerość, przemyślenia, rozterki i strach o życie wprowadzają napięcie i dodają „Ikarowi” ludzkiego wymiaru.

Bryan Fogel w dokumencie
fot. kadr z filmu „Ikar”

Czym zachwycił film?

“Ikar” zachwyca przede wszystkim rozbudowaną dynamiką, precyzyjnym montażem ukazującym ważne szczegóły i reakcją na sytuację. Obraz skutecznie przedstawia skomplikowane procesy związane z dopingiem w przystępny sposób dzięki dostosowanym obrazom i wyjaśnieniom. Sytuacja ukazana jest w filmie bez niedociągnięć i niedomówień, a relacja między reżyserem a Grigorijem buduje emocjonalność. Fogel doskonale przeplata historię bohatera z aferą na skalę światową.

Podsumowanie

Dokument jest niezwykle poruszający. Ukazuje złą stronę sportowej rywalizacji, o której do pewnego momentu mało kto wiedział. Oprócz tego widzimy odwagę Grigorija, który pozwolił nam dowiedzieć się więcej o dopingu, przez co jego życie zmieniło się o 180 stopni. “Ikar” jest warty obejrzenia, o czym też świadczą nagrody, które film otrzymał. Na jego konto trafił m.in. Oscar, za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny oraz nagroda Critics’ Choice Documentary za najlepszy sportowy film dokumentalny. W dodatku udało mu się zdobyć wiele nominacji m.in. do nagród Emmy i BAFTA.

Czytaj też: https://flesz.amu.edu.pl/aktualnosci/bayern-monachium-podsumowanie-pierwszej-polowy-sezonu/

Obserwuj nas na YT! https://www.youtube.com/@makingofFlesz

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe