Dzień Matki w fleszowym wydaniu! [NIESPODZIANKA DLA WIDZÓW]

Członkowie naszej redakcji kochają swoje Mamy na zabój – chcieliśmy więc stworzyć dla nich coś, do czego będą mogły wracać. Tak powstała playlista „Fleszowe Mamy wybierają” z ulubionymi piosenkami naszych Mam, wybranymi przez nie osobiście. Nie zapomnijcie dziś o życzeniach, bo Dzień Matki naprawdę ładne i ważne święto! Jeżeli zastanawiacie się jak napisać życzenia od serca, zapraszamy do poradnika Zofii – o tutaj. Kochajmy nasze Mamy z całą mocą…

…i słuchajmy razem nowej, fleszowej playlisty, która trafi w serce każdej Mamy. W każdym razie w serca naszych trafiła!

Początki Dnia Matki na świecie

Źródeł święta należy dopatrywać się w wielu kulturach. Na przykład w starożytnym Egipcie, gdzie ludzie czcili boginię Izydę. Ta była ucieleśnieniem doskonałej matki i żony. Izyda była matką Horusa, co znaczy – matką samego króla. W starożytnym Egipcie matka była kobietą szczególnie szanowaną. Nieco inaczej świętowanie Dnia Matki przedstawia się w starożytnym Rzymie. Rzymianie oddawali cześć bogini Cybele, a uroczystości trwały trzy dni. Nazwano je Hilariami czyli Świętem Radości. Bardzo prawdopodobne, że Hilaria wypadały właśnie w maju. Jak większość świąt pogańskich i rzymskie Hilaria stały się „inspiracją”, by stworzyć święto Matki Boga. Po latach dzień utrwaliło się, że Dzień Matki jest tym, podczas którego ludzie powinni odbyć się podróż do rodzinnej parafii. A to wszystko po to, aby oddać cześć Matce Boga, jak i własnej.

Tradycja Święta Matki była zapomniana na długi czas. Jej powrót plasuje się dopieiro na XVII wieczną Anglię i Szkocję.  Wówczas powrócono do oddawania czci matkom pod nazwą „Niedziela u Matki”( „Mothering Sunday” ), a obchodzono je w 4 niedzielę Wielkiego Postu. Podczas ówczesnego Dnia Matki dzieci składały mamom podarunki – głównie kwiaty i słodycze, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Święto przetrwało do ok. XIX w. a obchodzenie go powróciło po zakończeniu II wojny światowej.

Historia święta w Polsce

W Polsce historia tego dnia związana jest z Krakowem, gdzie w 1914 roku święto to było obchodzone po raz pierwszy. Od tamtego czasu w Polsce obchodzimy je co roku 26 maja. W Polsce święto nie jest narodowym, z czego wynika, że nie jest dniem wolnym. Nawet jeżeli wypada w „dzień roboczy”. 26 maja nasze mamy są obdarowywane kwiatami, bombonierkami, laurkami oraz innymi upominkami.

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe