Wizyta w Gdańsku

Gdańsk odwiedziłam w zeszłym roku, ale to właśnie do tego miasta najczęściej wracam w myślach. To istna mieszanka nowego ze starym. Miasto oddane historii, które od wielu lat nie ustaje w ciągłej pogoni za postępem. Czym tak zachwycił mnie Gdańsk?

To jedno z najstarszych miast w Polsce. Było świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych i posiada niezwykle cenny dorobek zabytkowy. Tu formalnie rozegrały się sceny rozpoczynające II wojnę światową, robotnicy pracujący w Stoczni Gdańskiej strajkowali w imię poprawy codziennego życia, a także powstał związek Solidarność.

Ja jednak Gdańsk przede wszystkim cenię za jego oderwaną od rzeczywistości atmosferę. Brzmi oklepanie, jakby brakowało mi pozytywnych słów o tym mieście. Jednak kto był, ten na pewno wie o czym mówię. Stara, ceglana zabudowa połączona z modernistycznymi, przeszklonymi elementami tworzy spójną panoramę miasta. Wszystko idealnie do siebie pasuje. Gdańsk wygląda jak wyjęty z obrazka. Jakby nigdy nie płynął w nim czas.

Stare Miasto

Według mnie Gdańsk posiada najpiękniejsze Stare Miasto ze wszystkich polskich miast. Chce się po nim krążyć bez końca. Ciągle wracać do uliczek, z których się przyszło. Szczególną uwagę przyciąga XV-wieczny Ratusz Miasta. Kolejną atrakcją turystyczną, jaką napotkamy pośród kolorowych kamienic jest Fontanna Neptuna. Najlepiej prezentuje się podświetlona wieczorem. Ciężko przejść obok obojętnie.

Długie Pobrzeże

Ogromnym atutem Gdańska jest piękne, Długie Pobrzeże – kolejne miejsce godne polecenia na przyjemny spacer i pyszny posiłek. Jest to deptak biegnący wzdłuż Motławy, przy którym znajduje się ciąg kawiarenek, restauracji oraz pubów. Gdańsk jako miasto handlowe, od wielu lat dbał o ciągły rozwój i rozbudowę portu. Świetnie oddaje to architektura tego miejsca. Kto nie kojarzy Gdańska ze słynnym Żurawiem? To największy i najstarszy średniowieczny dźwig portowy wywodzący się z XV wieku. Służył do przeładunku towarów, stawiania masztów oraz pełnił funkcję bramy miejskiej.  Pobrzeże do dziś tętni życiem i oddaje niezmienny klimat portowego miasta.

Ul. Długa i Długi Targ

Kiedyś przez ul. Długą przebiegała Droga Królewska. Był to szlak, który przebywał władca witany przez mieszkańców po wjeździe do miasta. Na ulicy znajdują się najpiękniejsze kamienice w mieście. To właśnie w nich mieszkali najbogatsi w mieście. Za ul. Długą znajduje się Długi Targ. Do dziś organizowane są tu jarmarki i rozstawiane są stoiska, na których możemy kupić rozmaite regionalne produkty, rękodzieło oraz wiele innych rzeczy.

Plaża

Duże, rozwinięte miasto posiada również dostęp do morza. Co za tym idzie, w Gdańsku odpoczniemy i miło spędzimy popołudnie nie tylko w parku, ale również na piaszczystej plaży. Kąpiel w promieniach słońca, a później w słonym morzu. Następnie dla odzyskania sił obiad w jednej z restauracji w centrum i nie ciągnący się godzinami w korkach powrót do domu. Brzmi jak dzień idealny.

Ciekawostki o Gdańsku:

  1. Gdańsk razem z Sopotem i Gdynią wchodzi w skład Trójmiasta.
  2. Pochodzenie nazwy miasta jest nieznane.
  3. Miasto zaczęło tworzyć się w X wieku.
  4. Przez 150 lat w mieście panowali Krzyżacy.
  5. Pomorze powróciło do Polski po podpisaniu w Gdańsku pokoju wieczystego z Krzyżakami w 1466 roku.
  6. W XVII wieku Gdańsk stanowił największy ośrodek Rzeczypospolitej.
  7. Gdańsk posiadał status Wolnego Miasta w latach 1920-1939.
  8. W wyniku II wojny światowej zniszczone zostało 90% zabytków śródmieścia Gdańska.
  9. Podczas wydarzeń grudnia 70 strajkowali stoczniowcy Stoczni Gdańskiej.
  10. W Gdańsku powstała „Solidarność” – pierwszy związek niezależny od komunistycznej władzy.

 

Fot.: Onet, mygdansk, Polska.travel

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe