Warszawa – dlaczego każdy powinien ją zobaczyć

Przez dwadzieścia lat mojego życia odwiedziłam Warszawę cztery razy. Opuszczając stolicę po każdej wizycie czułam niedosyt. Kilkudniowa wycieczka to zdecydowanie za mało, aby zaczerpnąć prawdziwej energii tego miasta, które dziś jest pełne życia na każdym kroku.

Warszawa stanowi centrum życia naszego społeczeństwa. Jest to ważny ośrodek kulturalny, naukowy, polityczny oraz gospodarczy. Najczęstszym powodem wycieczek do Warszawy są wydarzenia historyczne, które rozgrywały się w mieście na łamach II wojny światowej. Nasza stolica niesie na swoich barkach mrożącą krew w żyłach historię pełną terroru i dramatu wielu rodzin. II wojna światowa doprowadziła do niemal całkowitego zrównania miasta z ziemią. Dziś, odbudowana Warszawa pamięta o swoich losach i szerzy świadomość o przepełnionych grozą czasach.

Muzeum Powstania Warszawskiego

To miejsce poświęcone Bohaterom Powstania Warszawskiego – zwyczajnym mieszkańcom miasta, którzy postanowili zawalczyć o swoją wolność. Eksponaty wystawione na terenie obiektu przybliżają nam realia, w jakich żyli zarówno powstańcy, jak i zwykli cywile. Od przedmiotów codziennego użytku, po drobną broń i narzędzia używane do akcji dywersyjnych, aż do samolotów, które ratowały życie mieszkańców Warszawy, dostarczając im niezbędnego ekwipunku. Pokonując trasę muzeum, poznajemy losy Warszawiaków niemal dzień po dniu. Miejsce posiada niesamowity klimat, który wprawia w zadumę i pozwala poczuć swego rodzaju więź z Bohaterami.

Stare Miasto i Zamek Królewski

Piękne, ciasne uliczki z brukowanej kostki w starej zabudowie. Oczywiście, tak jak większość Warszawy, Stare Miasto zostało odbudowane po wojnie. To miejsce idealnie sprawdzi się na spacer i dobry obiad. Atmosfera jaką tworzą kolorowe kamienice wprawia w cudowny nastrój, a jeszcze bardziej polepszają go cudowne zapachy docierające do nas z eleganckich restauracji umieszczonych na każdym kroku. Obok znajduje się Zamek Królewski – budowla w stylu barokowo-klasycystycznym, w której niegdyś stacjonowali władcy Polski. Dziś wszyscy mamy możliwość zwiedzenia obiektu i odkrycia tajemnic komnat zamkowych.

Łazienki Królewskie

Pałac na wodzie i rozległe, hipnotyzujące ogrody to miejsce, w którym latem rezydował Stanisław August Poniatowski. Gdy dopisywała pogoda, organizował tu swoje słynne obiady czwartkowe. Dziś możemy wybrać się do ogrodów, aby spędzić chwilę wśród zieleni, wyciszyć się i odpocząć lub zwiedzić zabytki architektoniczne wzniesione w stylu klasycystycznym (chyba moim ulubionym). Dodatkową atrakcję stanowią… pawie. Przy odrobinie szczęścia uda Ci się zobaczyć te niesamowite ptaki. Dużo łatwiej jest jednak spotkać wiewiórkę, która mi osobiście przyniosła dużo więcej radości. Zwierzątka są bardzo oswojone z obecnością ludzi i chętnie przyjmują prezenty w postaci orzechów.

Pałac Kultury i Nauki

Symbol miasta usytuowany w samym centrum Warszawy. Najwyższy budynek zarówno w stolicy jak i w całej Polsce. Wzniesiony w latach 50 XX wieku „dar narodów radzieckich dla narodu polskiego” przez wielu kojarzony jest wyłącznie z komunizmem. Dla mnie jest to przede wszystkim architektoniczny majstersztyk i ważny element historii naszego państwa.

Oczywiście to jedynie garstka miejsc i obiektów wartych uwagi, które znajdują się w Warszawie. Wymienione powyżej są jednak moimi faworytami i polecam zwrócić na nie szczególną uwagę. Ja z pewnością jeszcze do nich wrócę. Nasza stolica to nie tylko zabytki, ale też nowoczesne biurowce, ogromne korporacje i liczne siedziby rządowe. Za dnia Warszawa tętni życiem, ale w nocy wcale nie kładzie się do łóżka… W centrum znajdziemy wiele pubów i klubów, w których nigdy nie zabraknie dobrej zabawy.

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe