Poznańska lokomotywa w drodze po tytuł mistrzowski

Bieżący sezon PKO BP Ekstraklasy dla kibiców Lecha Poznań jest ważny z dwóch powodów. W stolicy Wielkopolski od kilku lat daje się wyczuć napiętą atmosferę związaną z chęcią sięgnięcia po mistrzostwo kraju. Ostatni raz sztuka ta udała się Kolejorzowi w 2015r, a więc aż 6 sezonów temu. W dodatku 5 z ostatnich 6 pucharów trafiło do gabloty największego rywala – Legii Warszawa, co dodatkowo podgrzewa i tak już gorącą atmosferę.

Letnie okienko transferowe Lecha Poznań

Zbliżający się rok 2022 oznacza obchody setnej rocznicy utworzenia klubu. Wydaje się, że dodatkowa presja z tego wynikająca, znacząco wpłynęła zarówno na postawę właścicieli, jak i piłkarzy. Drużyna 7-krotnego Mistrza Polski wyraźnie zaznaczyła swoją obecność na rynku transferowym, ściągając kilku klasowych zawodników – zakontraktowano między innymi Pedro Rebocho, Barrego Douglasa, Adriela Ba Loua czy Artura Sobiecha. Mimo że rok temu klub opuścił Jakub Moder, a latem Tymoteusz Puchacz, to ekipa Macieja Skorży dokonała bardzo mądrej selekcji. Z klubem pożegnało się kilku graczy, takich jak Sykora czy Johannsson, którzy kompletnie zawiedli oczekiwania kibiców. Finalnie z kadrą, w której na każdą pozycję klub z Bułgarskiej ma co najmniej dwóch zawodników,  można było optymistycznie wejść w obecnie rozgrywany sezon 2021/2022.

Chwiejna, pierwsza faza sezonu

Niestety rozgrywki nie rozpoczęły się po myśli Poznaniaków, gdyż jedynie bezbramkowo zremisowali oni na własnym stadionie z beniaminkiem – Radomiakiem Radom. Mimo niesatysfakcjonującego początku dało się dostrzec nowe rozwiązania taktyczne i dobre przygotowanie zarówno motoryczne jak i techniczne. Gdy po zwycięstwie nad Górnikiem Zabrze w drugiej serii gier poznańska lokomotywa wystartowała, to Lech rozegrał 8 kolejnych spotkań bez porażki, notując przy tym takie występy jak pogrom 5-0 w meczu z  Wisłą Kraków.

Charakterystyka sztabu trenerskiego i zawodników

Walnie do tak dobrych wyników i świetnej postawy drużyny przyczynił się sztab i trener Marcin Skorża. Przywrócił on do składu João Amarala, odsuniętego kompletnie od pierwszej drużyny przez poprzedniego trenera. Portugalczyk z miejsca stał się kluczową postacią w tworzeniu akcji ofensywnych notując jak do tej pory 7 goli i 5 asyst. W wysokiej formie jest cały tercet ofensywny. Świetne liczby zapewniają Ishak (9 goli, 2 asysty) i wielka gwiazda Lecha oraz nadzieja reprezentacji Polski, 19letni Jakub Kamiński (5 goli 4 asysty). Na razie bez oszałamiających wyników ale z piękną grą oswaja kibiców prawy napastnik, Ba Loua. Zawodnik kilka razy pokazał na jakim poziomie jest jego wyszkolenie techniczne. Piłkarz często wykorzystuje szeroki przegląd pola i umiejętności dryblingu w budowaniu ataku. Poza świetną grą ofensywną, wielu kibiców Lecha uśmiecha się spoglądając w szeregi obronne swojego klubu.

Minusy w grze poznańskiej drużyny

Przypadłością i niemal znakiem rozpoznawczym Kolejorza w poprzednim sezonie było notoryczne, bezsensowne tracenie punktów po golach przeciwników w ostatnich minutach meczu. Problem ten został skutecznie rozwiązany. Przebudowano formację defensywną, do której zawitali piłkarze z większym doświadczeniem i umiejętnościami zdobytymi w rozgrywkach międzynarodowych. Na ten moment Lech stracił jedynie 8 bramek w 16 rozegranych meczach, co jest wyraźnie najlepszym wynikiem w całej lidze. Słowa uznania do stolicy Wielkopolski spływają z wielu regionów Polski, jednak nawet tak świetnie prowadzona drużyna ma swoje problemy. W przypadku Lecha Poznań jest to gra przeciwko zespołom, które bardzo nisko się ustawiają i grają z kontrataku. Taka taktyka, mimo że nieprzyjemna dla oka, jest skuteczna. Piłkarze Skorży bowiem tracili punkty niemal tylko wtedy, gdy przeciwnik właśnie w ten sposób grał. Tak było zarówno w Białymstoku, Mielcu jak i Łęcznej. Remedium na ten problem widzi trener Maciej Skorża  „Mogliśmy troszkę szybciej grać piłką i częściej szukać przestrzeni”- mówił szkoleniowiec w wywiadzie po meczu z Jagiellonią. Wydaje się więc, że w końcu w Lechu jest ktoś, kto wie, jak na bieżąco neutralizować pojawiające się problemy i swoje założenia wprowadzać sukcesywnie w życie.

Obecna sytuacja w tabeli

28.11.2021 roku w 16. kolejce Lech odniósł ważne zwycięstwo nad lokalnym rywalem, Wartą Poznań. Dzięki tej wygranej przewaga nad drugą w tabeli Pogonią Szczecin powiększa się do 3 oczek. Kolejorz tylko raz odniósł porażkę i 5 razy remisował w 16 spotkaniach, wygrywając przy tym 10 meczy. Obecnie Lech Poznań z 35 punktami na swoim koncie przewodzi w ligowej tabeli i jest na najlepszej drodze do tak bardzo wyczekiwanego przez kibiców sukcesu.