Najpiękniejsze miejsca stolicy Włoch – mini przewodnik po Rzymie

Ciao! Studenckie wakacje powoli dobiegają końca, ale wrzesień to nadal świetny czas, aby nieco pozwiedzać. Niedawno miałam okazję spędzić tydzień w „Wiecznym Mieście”, a dziś przychodzę do Was z propozycją kilku miejsc, które warto zobaczyć podczas takiej wycieczki.

Rzym co roku przyciąga rzesze turystów i muszę przyznać, że wcale się temu nie dziwię. Na każdym kroku można było zaobserwować antyczne budowle, rzeźby czy rozległe place. Miasto to słynie ze sporej liczby kościołów (ponad 900) i fontann, których jest więcej niż 2000, a każda  z nich ma wyjątkowe i niepowtarzalne elementy. Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale mieszkańcy tego  miasta mają specyficzny sposób jazdy samochodem – zdawać by się mogło, że nie wiedzą, dokąd tak właściwie chcą dojechać, przez co często z trwogą obserwowałam przejeżdżające obok mnie samochody. W całym Rzymie znajdują się także kraniki z bieżącą wodą, które są świetnym rozwiązaniem podczas upałów – wystarczy zabrać ze sobą butelkę, by móc ją uzupełnić na ulicy. „Wieczne Miasto” zdecydowanie było jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie miałam okazję odwiedzić i już za chwilę przekonacie się dlaczego.

Koloseum

Obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Rzymu. Najsłynniejsza budowla, będąca symbolem miasta i jego kultury. Amfiteatr Flawiuszów, bo tak brzmi właściwa nazwa Koloseum, wzniesiony został w I wieku n.e. przez cesarzy Wespazjana i Tytusa. Niegdyś odbywały się w nim walki gladiatorów i igrzyska. Mimo upływu czasu, budynek nadal zachowany jest w dobrym stanie. Ponadto, znajduje się on na liście UNESCO, a w 2007 roku został uznany za jeden z nowych Siedmiu Cudów Świata. Jak na symbol przystało, wzór Koloseum zaobserwować można na licznych pamiątkach – magnesach, pocztówkach, torbach, puzzlach, figurkach, koszulkach… Można tak wymieniać bez końca. Wnętrze Amfiteatru zrobiło na mnie ogromne wrażenie przede wszystkim swoją majestatycznością, ale także historią. Zarówno za dnia, jak i w nocy, Koloseum prezentuje się wręcz niesamowicie.

Koszt biletu: 4 euro (2 euro bilet ulgowy dla obywateli UE w wieku 18-25 lat + 2 euro opłaty rezerwacyjnej, ponieważ, ze względu na pandemię, bilety można kupić tylko za pośrednictwem internetu), obowiązkowy Green Pass

koloseum

Forum Romanum

Inaczej Rynek Rzymski, będący najstarszym placem miejskim – odbywały się na nim liczne uroczystości religijne, towarzyskie i publiczne. Powstał w VI wieku p.n.e., jednak przez wiele lat na jego terenie znajdowało się bagno. Dopiero 200 lat później, po zbudowaniu kanału odwadniającego, zaczęto dbać o Plac, którego pozostałości możemy podziwiać do dziś. Obecnie cały czas prowadzone są prace wykopaliskowe i konserwacje zabytków, mające pomóc jeszcze lepiej poznać starożytny Rzym. Na terenie Forum Romanum znajdują się m.in. Świątynie (np. Saturna, Westy), Bazyliki (np. Emiliusza) czy Łuki triumfalne (np. Septymiusza Sewera czy Augusta).

Koszt biletu: kupując bilet do Koloseum, otrzymujemy także możliwość wejścia na Wzgórze Palatyn i Forum Romanum; obowiązkowy Green Pass

Forum

Wzgórze Palatyn

Według legendy, to na Palatynie Romulus miał w 753 roku p.n.e. założyć miasto, które nazwał na swoją cześć. Zwiedzanie Wzgórza zajmuje więcej czasu niż chodzenie po Koloseum, ponieważ jest to ogromny teren, gdzie znajdują się m.in. Ogrody Farnese, skąd rozciąga się zachwycająca rzymska panorama. Warto spojrzeć także na Stadion Palatyński i Dom Liwii oraz Domus Augustana, które zachowały się w bardzo dobrym stanie aż do dziś. Na terenie Palatynu znaleźć można także kraniki z wodą, dzięki którym upał nie doskwiera aż tak bardzo.

Koszt biletu: kupując bilet do Koloseum, otrzymujemy także możliwość wejścia na Wzgórze Palatyn i Forum Romanum; obowiązkowy Green Pass

Palatyn

Plac Wenecki i Ołtarz Ojczyzny

Vittoriano zdecydowanie wywarło na mnie największe wrażenie. Ogromna biała budowla znajduje się w pobliżu Koloseum i zachwyca swoim wyglądem. Na przodzie budynku umieszczono konny posąg pierwszego króla Zjednoczonych Włoch – Wiktora Emanuela II. Na szczycie zaobserwować można dwa rydwany, będące dobrym punktem orientacyjnym w mieście. Do wejścia prowadzi sporo schodów, jednak zdecydowanie warto poświęcić chwilę na wspinaczkę, ponieważ widok na Plac Wenecki jest niesamowity. Dodatkowo mamy możliwość obejść budynek dookoła, a nawet zwiedzić niektóre pomieszczenia Muzeum Zjednoczenia Włoch.

Koszt biletu: wejście bezpłatne, obowiązkowy Green Pass

plac

Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie

Na Placu znajduje się Fontana della Barcaccia, która wyróżnia się swoim kształtem – została zaprojektowana na kształt połowicznie zatopionej łodzi. Uwagę przyciągają także liczne posągi oraz wiele ekskluzywnych butików. Schody Hiszpańskie prowadzą do Kościoła św. Trójcy, spod którego rozciąga się widok na pełne uroku rzymskie uliczki. Dla niektórych zaskoczeniem może okazać się fakt, że schody przez cały dzień są strzeżone przez Carabinieri (włoską żandarmerię), którzy pilnują, aby nikt na nich nie siadał (za niedostosowywanie się do poleceń grozi aż 400 euro mandatu!). Ponadto, odbywają siętam pokazy mody znanych projektantów.

schody

Fontanna di Trevi

Najbardziej okazała i zdecydowanie najsłynniejsza rzymska fontanna. Zbudowano ją w 1435 roku  z inicjatywy papieża Klemensa XII. Jej forma przypomina fasadę budynku, a front ozdobiony jest rożnymi postaciami – znajdziemy tu m.in. posągi Okeanosa czy trytonów (pół ludzi, pół ryb). Niestety, niezależnie od pory dnia (lub nocy), miejsce to jest oblegane przez turystów, w związku    z czym zrobienie pamiątkowego zdjęcia bywa utrudnione. Istnieje także legenda, według której stojąc tyłem do fontanny i wrzucając przez prawe ramię określoną ilość monet, coś nam się przydarzy – jedna moneta oznacza powrót do Rzymu, dwie wróżą romans, natomiast trzy gwarantują ślub. Pieniądze wyławiane są przez władze miasta i przeznaczane na utrzymanie zabytków oraz pomoc osobom potrzebującym.

fontanna

Watykan

Mówi się, że nie odwiedzić Watykanu, będąc w Rzymie, to grzech – jest to najważniejsze miejsce dla katolików. Architektura wywiera niesamowite wrażenie. Plac św. Piotra ma ogromny rozmiar  i otoczony jest posągami 140 świętych. Za centralny obiekt uznaje się Bazylikę, będącą największym kościołem w Europie. To właśnie tutaj znajduje się balkon, skąd nowo wybrany papież pokazuje się wiernym. Warto także zarezerwować czas na wejście do Muzeów Watykańskich, w których znajduje się ogrom dzieł sztuki gromadzonych przez lata (np. rzeźba Grupa Laokoona, obrazy Leonardo da Vinci lub Caravaggio, a także prawdziwa mumia). Eksponowane jest również imponujących rozmiarów płótno Jana Matejki, ukazujące Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Najważniejszym punktem zdecydowanie była Kaplica Sykstyńska       z freskami Michała Anioła, w której to jednak nie można robić zdjęć.

Koszt biletu: wejście do Bazyliki św. Piotra jest bezpłatne, natomiast bilet do Muzeów Watykańskich kosztuje 8 euro (bilet ulgowy dla obywateli UE w wieku 18-25 lat); obowiązkowy Green Pass i schludny strój, ponieważ są to obiekty sakralne

watykan

Atrakcji w Rzymie jest mnóstwo – na każdym rogu czeka coś imponującego, więc nie sposób opisać wszystkie miejsca. Muszę wspomnieć o jedzeniu, za którym zdecydowanie tęsknię najbardziej. Myślę, że każdy powinien choć raz spróbować prawdziwej włoskiej pizzy, makaronu    i lodów. Uwierzcie mi… nie pożałujecie! Będąc dłużej w Rzymie można wybrać się pociągiem nad morze, aby nieco odpocząć od miejskiego zgiełku (szczególnie polecam Nettuno, nazwane na cześć Neptuna). Lecąc do „Wiecznego Miasta” pamiętajcie, aby zaopatrzyć się w krem z filtrem i butelkę, ponieważ włoskie słońce bywa męczące. Nie pozostaje nic innego, tylko spakować walizkę i życzyć buon viaggio amico mio!

Zdjęcia: Kamil Reslerowski oraz archiwum prywatne

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe