Michael Jackson – Król Popu cz.1

Piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, tancerz. Człowiek, który otrzymał tytuł „Króla Popu” – Michael Jackson prawdziwie szczęśliwy był tylko wtedy, gdy mógł dzielić się swoją sztuką z fanami.

Lata 90 również okazały się łaskawe dla artysty. W 1991 roku ukazał się album „Dangerous”. Produkcja tej płyty kosztowała 10 milionów dolarów, a trasa koncertowa związana z jej promocją trwała 2 lata. Dwa lata później artysta otrzymał honorową nagrodę Grammy „Żyjąca Legenda”.

W 1995 roku ukazała się kolejna płyta „HIStory”. Z promocją tej płyty Jackson zawitał między innymi do Polski. Jego koncert obejrzało 120 tysięcy widzów. W 2000 roku Michael odebrał specjalną „Światową Nagrodę Muzyczną – Artysta Millenium”, a rok później wydał swój ostatni album „Invincible”.

Młodość Michaela

Jaskson urodził się w afrykańsko-amerykańskiej rodzinie klasy robotniczej 29 sierpnia 1958 roku. Był siódmym dzieckiem Josepha i Katherine Jacksonów. Matka grała na klarnecie i fortepianie, ojciec był emerytowanym bokserem i operatorem dźwigu, dodatkowo grał na gitarze w miejscowym zespole.

Joseph założył zespół, w którego skład wchodzili jego starsi synowie: Jackie, Tito i Jermaine. Był ich trenerem i managerem. Michael dołączył do The Jackson Brothers w 1964 roku. Band wziął udział w lokalnym konkursie młodych talentów. Jego wygrana otworzyła Jacksonom drzwi do kariery.

 

W 1968 zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Motown. Popularność, jaką zyskał zespół, skłoniła ich do zmiany nazwy na The Jackson 5, by była łatwiejsza do zapamiętania. Jacksonowie zyskali rozgłos oraz pierwsze miejsce listy przebojów piosenkami: ABC, The Love You Save, I Want You Back oraz I’ll Be There.

Wkrótce Michael podjął decyzje o projekcie solowym, zgrało się to z jego występem w „Czarnoksiężniku z krainy Ozz”, w którym zagrał stracha na wróble. Mimo że film nie uzyskał pozytywnych opinii, otworzył szerzej drzwi do solowej kariery Jacsona, dzięki poznaniu na planie kompozytora muzyki Quincy’ego Jonesa. Wyprodukował on później 3 albumy Michaela.

 

Relacja z ojcem

W domu Jacksonów nigdy nie było luksusów, jednak z pozoru tworzyli kochającą się, uzdolnioną muzycznie rodzinę. Szczególnie uzdolnieni byli Jermaine, Michael oraz Janet. Ojciec nie wierzył jednak w zdolności Michaela. Dopiero gdy matka przyszłego króla popu zapewniła, że chłopiec ma talent, Joseph zgodził się go posłuchać. Z czasem ojciec przekonał się do talentu Michaela, jednak ciągle powtarzał mu, że jest leniwy i nigdy nie uda mu się osiągnąć sukcesu.

Popularność oraz nieludzka dyscyplina, jaką ojciec sprawował nad muzykiem i jego rodzeństwem sprawiła, że król popu został pozbawiony dzieciństwa. Zarwane noce i próby od razu po szkole wpływały bardzo negatywnie na kondycję psychiczną oraz fizyczną Jacksona, co odbiło się później w dorosłym życiu. Do tego dochodziła również przemoc fizyczna.

Michael doznawał jej częściej niż bracia, ponieważ to on był główną postacią w zespole. Reszta była zmuszana, by tańczyć tak samo, jak on, co przyczyniło się do tego, że rodzeństwo zaczęło się odwracać od Michaela, winiąc go za gniew ojca. Oprócz przemocy fizycznej król Popu był także obiektem drwin. Młodzieńczy trądzik oraz duży nos stawały się częstym tematem żartów Josepha. W późniejszym czasie Jackson miał problemy z pewnością siebie oraz jak nie raz wspominał: „nie lubi luster i nie lubi się w nich oglądać”. Pewny siebie czuł się wyłącznie na scenie, wykonując napisane przez siebie piosenki oraz tańcząc. Wtedy mógł być w końcu sobą.

Kariera solowa

Wielka solowa kariera Michaela zaczęła się, kiedy album „Off The Wall” sprzedał się w ponad 20 milionach egzemplarzy. Za te płytę Jackson zdobył również swoje pierwsze nagrody: American Music Awards oraz Billboard Awards („najlepszy czarnoskóry artysta i album”), jak również nagrodę Grammy za najlepszy męski wokal.

W 1982 roku artysta wydał „Thriller” – najbardziej dochodowy album w historii fonografii, który sprzedał się w 109 milionach egzemplarzy. To właśnie ta płyta sprawiła, że Michael stał się ikoną światowej popkultury. Tylko w USA „Thriller” aż 28 razy zyskał status platynowej płyty, a specyficzny krok taneczny „moonwalk” wymyślony specjalnie do piosenki „Billie Jean” stał się znakiem firmowym artysty. W 1987 roku artysta wydał album „Bad”, który sprzedał się w 26 milionach egzemplarzy.

 

Lata 90 również okazały się łaskawe dla artysty. W 1991 roku ukazał się album „Dangerous”. Produkcja tej płyty kosztowała 10 milionów dolarów, a trasa koncertowa związana z jej promocją trwała 2 lata. Dwa lata później artysta otrzymał honorową nagrodę Grammy „Żyjąca Legenda”.

W 1995 roku ukazała się kolejna płyta „HIStory”. Z promocją tej płyty Jackson zawitał między innymi do Polski. Jego koncert obejrzało 120 tysięcy widzów. W 2000 roku Michael odebrał specjalną „Światową Nagrodę Muzyczną – Artysta Millenium„, a rok później wydał swój ostatni album „Invincible”.

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe