Jo Nesbo i jego kryminały z klasą

Dla wielu z nas wakacje stanowią czas, kiedy to w ferworze pracy całorocznej możemy pozwolić sobie na chwilę wytchnienia. Zastanawiamy się jakie aktywności wybrać, by nasz umysł i ciało mogły się zrelaksować. Dziś przychodzimy z taką propozycją rozrywki, która sprawdzi się absolutnie w każdej sytuacji, bez względu na otoczenie czy pogodę. Jest nią niezawodna książka. W zależności od gustu literatura daje nam możliwość rozwoju, ćwiczenia wyobraźni, poszerzania wachlarzu słownictwa czy po prostu przeniesienia się na moment do fikcyjnego świata. To ostatnie z pewnością zapewnią nam kryminały spod ręki jednego z najlepszych pisarzy tego gatunku – Jo Nesbo.

Kim jest Jo Nesbo?

Norweski autor wielu bestsellerowych książek o tematyce kryminalnej to właściwie człowiek orkiestra. W młodości przez chwilę trenował piłkę nożną, by później porzucić ją dla ekonomii i takie też wykształcenie zdobył. Nesbo jest także muzykiem poprockowym i na swoim koncie ma solową płytę. W większości jednak oddał się pisaniu kryminałów, które pokochali wszyscy fani “gęsiej skórki” na całym świecie. Sukces tego pisarza liczony jest w ilości przyznanych nagród, ponad 40 milionów sprzedanych egzemplarzy książek czy ilości języków, na które przetłumaczone są powieści, określane z resztą mianem kryminałów z klasą.

Jo Nesbo

Seria z Harrym Holem

Ciężko nie zgodzić się z ogromnym talentem Jo Nesbo do budowania napięcia i powodowania dreszczyku emocji, które pojawiają się już od pierwszej strony. Można tego doświadczyć w każdej z powieści, ale na szczególną uwagę zasługuje seria z Harrym Holem. To nadzwyczaj ciekawa postać, której losy i trudne przeżycia możemy obserwować przez 12 części cyklu. Ten wysoki, postawny mężczyzna jest zbuntowanym policjantem, chadzającym własnymi ścieżkami, z własnym kręgosłupem moralnym. Złożoność jego charakteru sprawia, że ani na chwilę nie oderwiemy wzroku od historii bohatera, a zdarza się wręcz tak, że z zaciekłością książkowego maniaka śledzi się jego losy.

Harry - bohater (nie)idealny

Od młodego wieku doświadczony przez życie, za sprawą trudnej sytuacji rodzinnej. Nie jest więc to bohater szczęściarz, któremu udaje się wszystko a przestępcy sami wpadają w jego ręce. To człowiek z wadami, borykający się z uzależnieniem od alkoholu i papierosów, który często nie słucha swoich zwierzchników, tylko podejmuje ryzykowne decyzje bez względu na konsekwencje. Bohater zyskuje sympatię czytelnika właśnie za sprawą dużej odwagi, pewności siebie, talentu do rozwiązywania zagadek kryminalnych, ale i za sprawą człowieczeństwa w takim sensie, że odbiorca będąc pośrednio świadkiem jego zmagań z trudami życia, nieidealnym charakterem widzi Harrego Hole bardziej namacalnym i takim, od którego można się nauczyć stawiać czoła przeciwnościom, które przecież dotyczą każdego z nas. 

Pole popisu dla wyobraźni

12 części cyklu opowiadają pojedynczo o jakimś momencie egzystencji, w którym właśnie znajduje się niepokorny policjant. Tutaj zagadki kryminalne często mają wpływ, a nawet łączą się z jego życiem osobistym, co czyni lekturę bardziej złożoną, wielowątkową, ale to sprawia tylko, że jeszcze mocniej wciągamy się w czytanie, analizując przy tym przyswajaną treść i próbując rozgryźć daną nam tajemnicę. Zanurzamy się w mroczny klimat intryg skłaniających do myślenia, dzięki czemu nasza wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach. Poczynając czytać od pierwszej części cyklu książek nim się obejrzymy dotrzemy do dotychczas ostatniej części przygód Harrego Hole, wydanej dwa lata temu i z utęsknieniem będziemy wspominać perypetie tej nieszablonowej postaci, pozostającej w myślach przez długi czas.

Powieści Jo Nesbo, a zwłaszcza seria epizodów nietuzinkowego policjanta z przeszłością przekona do czytania każdego- czy to fana kryminałów czy czytelników, którzy do tej pory od tego gatunku stronili. Warto pobudzić wyobraźnię, doznać dreszczyku emocji, pozwolić sobie na chwilę zatracenia w świecie pełnym zapytań, sekretów, intryg. Jo Nesbo i jego powieści nie pozwolą nam się nudzić a może i… zasnąć?

fot. The Guardian, Steve Bisgrove, jonesbo.com

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe