Grammy 2025 – poznaliśmy zwycięzców 67. Gali

67. Gala Nagród Grammy już za nami. W tym roku została ona zdominowała przez Kendricka Lamara oraz Beyoncé. Artystka uzyskała największą liczbę nominacji – spośród jedenastu, okazała się najlepsza w trzech z nich. Z kolei amerykański raper zdobył aż pięć nagród, będąc nominowanym w siedmiu kategoriach. Kto jeszcze znalazł się w gronie zwycięzców na najważniejszej muzycznej gali w roku?

Najbardziej docenionym solowym występem pop okazało się “Espresso” Sabriny Carpenter. Oprócz tego jej album “Short n’ Sweet” zwyciężył w kategorii najlepszy popowy album wokalny. Z kolei statuetka najlepszej nowej artystki powędrowała do Chappell Roan, która po odebraniu nagrody wygłosiła chwytającą za serce przemowę dotyczącą problemu ubezpieczeń zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych.

Odbiorcy z pewnością nie byli zaskoczeni wygraną w kategorii najlepszy duet popowy, którym zostali okrzyknięci Bruno Mars oraz Lady Gaga, za utwór “Die With A Smile”. Sporym zaskoczeniem było natomiast nieprzyznanie przez The Recording Academy nagrody Taylor Swift oraz Billie Eilish, które w tym roku królowały nie tylko w radiu. Świadczyć o tym mogą liczby nominacji (Taylor sześć, Billie siedem) oraz obecność m.in. “BIRDS OF A FEATHER” na igrzyskach olimpijskich i wielu reklamach telewizyjnych.

W kategorii najlepszy album muzyka taneczna/elektroniczna zwycięzcą został okrzyknięty BRAT, autorstwa Charli XCX. Oprócz tego artystka otrzymała również nagrodę za najlepsze nagranie pop/dance piosenki Von Dutch. Były to pierwsze statuetki Grammy 33-letniej artystki. 

Poza hitami radiowymi, teledyskami i remixami przyznano również nagrody w kategoriach Najlepsza:

  • ilustracyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnych,
  • ilustracyjna ścieżka muzyczna w grze komputerowej lub innych formach wizualnych,
  • piosenka napisana specjalnie dla formy wizualnej.

 

Pomimo wyrównanej konkurencji, zwycięzca w każdej kategorii mógł być tylko jeden. Za ilustracyjną ścieżkę muzyczną w formach wizualnych, statuetkę otrzymał soundtrack do filmu “Diuna: Część Druga” autorstwa Hansa Zimmera. Nagrodę za ścieżkę muzyczną w grze komputerowej lub innych formatach zdobyło “Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord”. Natomiast za najlepszą piosenkę napisaną na potrzeby formy wizualnej otrzymał film “Jon Batiste: Amerykańska symfonia” za utwór „It Never Went Away”. 

Podsumowanie

Kategorie nagród Grammy można opisywać w nieskończoność – jest ich w końcu dziewięćdziesiąt cztery. Powyżej wymieniłam tylko te, które uznałam za najciekawsze i warte uwagi. Jeśli interesuje was pełna lista nominowanych i nagrodzonych, to znajdziecie ją tutaj:

 

Czytaj też: https://flesz.amu.edu.pl/aktualnosci/teo-sensacyjnym-uczestnikiem-preselekcji-recenzje-flesza-3/

Obserwuj nas na YT! https://www.youtube.com/@makingofFlesz

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe