Fryderyki rozdane!

Wczorajsza noc była pełna wrażeń dla pasjonatów muzyki. Po raz dwudziesty siódmy przyznano prestiżowe nagrody ,,Fryderyk”, które uhonorowały najlepszych artystów w polskiej branży muzycznej. Jak w skrócie przebiegało rozdanie i kto triumfował w różnych kategoriach?

Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu poprowadzili prezenter Marcin Prokop, dziennikarka Gabi Drzewiecka, dziennikarz Robert Karpowicz i piosenkarka Maria Żak, znana jako Mery Spolsky. Miastem, które tej nocy stało się muzyczną stolicą Polski, został Szczecin. Galę uświetniły występy artystów i artystek takich jak Sanah, Kayah, Sobel, a także licznie nagrodzonego Krzysztofa Zalewskiego. Najważniejsze muzyczne nagrody w Polsce przyznano w aż dziewiętnastu kategoriach muzyki rozrywkowej i w trzech dotyczących muzyki jazzowej.

Występ Kayah i Viki Gabor
Występ Kayah i Viki Gabor, fot. Sebastian Wołosz, zródło: polskatimes.pl

Zdecydowanym zwyciężcą gali okazał się Krzysztof Zalewski. Zdobył trzy statuetki w kategoriach Autor Roku, Album Roku Pop Alternatywny i Teledysk Roku. Podczas odbierania swojej nagrody, muzyk wyznał, że z racji otrzymania takiego wyróżnienia, musi coś powiedzieć. Pozdrowił publiczność zdaniem ,,Ci, co tak mówią chyba mają rację, pięć gwiazdek, trzy gwiazdki i Konfederację”, na co zgromadzone tłumy zareagowały oklaskami.

Jeden z ważniejszych Fryderyków w kategorii Fonograficzny Debiut Roku trafił do Maty, który otrzymał nagrodę także za Album Roku Hip-Hop. Młody artysta najpierw szturmem podbił słuchaczy utworem ,,Patointeligencja”, a w jednym z ostatnich utworów, ,,Patoreakcja”, w niekonwencjonalny sposób pozdrawia Prezesa TVP, Jacka Kurskiego.

fot. Sebastian Wołosz, zródło: polskatimes.pl
fot. Sebastian Wołosz, zródło: polskatimes.pl

Fryderyka w kategorii Album Roku Pop odebrała Sanah, która w ciągu minionych miesięcy wydała płytę ,,Królowa Dram”. Kompozytorką roku została Hania Rani, a w kategoriach jazzowych triumfowali Dominik Wania (Jazzowy Artysta Roku i Album Roku Jazz) i Michał Tomaszczyk (jazzowy debiutant).

Chłopaki, nie teraz, gram w grę

Całkiem lekceważącym podejściem do rozdania Fryderyków popisał się Taco Hemingway, który został nagrodzony w kategorii Utwór Roku. Jego numer Polskie Tango również nie odnosi się pozytywnie do sytuacji panującej w Polsce, szczególnie odwołując się do społecznych aspektów. Na swoim Instagramie muzyk napisał, że nie mógł pojawić się na gali, ponieważ wcześniej umówił się z kolegami na mecz.

Taco Hemingway
Zródło: instagram Taco Hemingway

Bo do Tanga trzeba dwojga

Akademia Fonograficzna przyznała także trzy wyjątkowe wyróżnienia, Złote Fryderyki, w kategoriach muzyka rozrywkowa, jazzowa i poważna. Złotą statuetkę za muzykę jazzową otrzymał Adam Makowicz, za muzykę poważną Jadwiga Rappe i Jan Łukaszewski, a w kategorii muzyki rozrywkowej uhonorowano zmarłego Krzysztofa Krawczyka. Nie obyło się bez wzruszającego wspomnienia, a samą nagrodę złożono na ręce wdowy, Ewy Krawczyk.

Uroczysta gala jak co roku przyciągnęła uwagę muzyków, dziennikarzy i wybitnych artystów z polskiej sceny. Pomimo różnic, najważniejszym aspektem ubiegłego wieczoru była muzyka, która już niejednokrotnie udowodniła, że potrafi zjednoczyć.

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe