Dziś pączki nie mają kalorii – Tłusty Czwartek

Najsłodszy dzień w roku? Każdemu chyba przychodzi na myśl Tłusty Czwartek. Jest to ostatni dzień karnawału, stąd rozpusta przed Wielkim Postem. Każdego roku wypada w inny dzień, ponieważ jest świętem zależnym od Wielkanocy. W tym roku jest to 11 lutego. Większość Polaków świętuje, zajadając się pączkami i faworkami, jednak czy każdy zna genezę Tłustego Czwartku?

Przyjęło się, że jeśli ktoś w Tłusty Czwartek w ogóle nie zje pączka, nie będzie się mu wiodło. W Tłusty Czwartek statystyczny Polak zjada 2,5 pączka, co łącznie daje około 100 milionów pączków, zjedzonych przez Polaków. Dawniej, przyrządzając pączki, nadziewało się niektóre migdałem lub orzechem włoskim. Wierzono, że ten, kto na taki trafi, będzie mieć w życiu szczęście.

Bliny, babałuchy czy kreple

Dawniej był to zwyczaj pogański i świętowano zakończenie zimy, a nadejście wiosny. Jednakże nie zawsze było tak słodko! Pierwsze pączki nadziewane były słoniną, podawane z mięsem i zapijane wódką. Pączki swoje słodkie oblicze, zapożyczone z kuchni arabskiej, zyskały dopiero w XVI wieku. Po uzyskaniu okrągłości oraz puszystości, za sprawą drożdży, uzyskały jeszcze nazwy: bliny, babałuchy czy kreple. Zwyczaj jedzenia pączków w Tłusty Czwartek pojawił się w Polsce w XVII wieku, jednak zwykłe to było dla miast i dworów. Na wsiach dopiero XX wiek przyniósł pączkową rozpustę. „W tłusty czwartek należy zjeść tyle tłustości, ale razu kot ogonem ruszy” – taką zasadę wyznawali dawniej Polacy, którzy hucznie świętowali ostatni tydzień karnawału, rozpoczynający się tłustym czwartkiem.

Co kraj, to inny pączek

Dziś już, pączek pączkowi nierówny. Aktualnie jest wiele rodzajów tych słodkości. W każdym kraju, a nawet regionie przyjęta jest inna pączkowa tradycja. Dzięki tak dużej różnorodności kultur i tradycji, fani słodkości mogą zajadać się niezliczonymi rodzajami tych przekąsek.

Polskie pączki

Powszechnie znany tradycyjny pączek, uformowany jest z ciasta drożdżowego i usmażony na głębokim oleju. Przyjmuje ciemno lub jasno-złoty kolor i nadziewany jest marmoladą lub konfiturą. To również zależy od regionu, ponieważ np. tradycyjne Warszawskie pączki charakteryzują się różaną konfiturą, a z kolei region Kujaw i Pomorza słynie z pączków nadzianych śliwkową konfiturą. Bez problemu znajdziemy także pączki z nadzieniem czekoladowym, budyniowym, adwokatowym,  kokosowym, a właściwie z każdym jaki sobie wymyślimy. Jednak ta tradycja nadziewania jest stosunkowo niedawna. Taki pączek oprószony jest cukrem pudrem lub oblany lukrem i posypany kandyzowaną skórką pomarańczową. Okrągły, puszysty, słodki, z nadzieniem rozpływającym się w ustach –idealny, tradycyjny pączek!

Pączki berlińskie

Z jasną obręczą, posypane cukrem pudrem, nadziewane toffi, marmoladą lub czekoladą.

Donuty

Pączki amerykańskie, z dziurką pośrodku oblane polewą z dodatkiem posypki.

Pączki angielskie

Serowe oponki, posypane cukrem pudrem. Lekko spłaszczone, z dziurką pośrodku i bez nadzienia.

Gniazdka

Pączki wiedeńskie bądź hiszpańskie, wykonane są z parzonego ciasta ptysiowego z dużą ilością lukru.

Lokma

Pączki tureckie, to małe kuleczki, obtoczone w miodzie lub w cukrowym syropie, mogą być oprószone posiekanymi orzechami.

Sufganijot

Pączki izraelskie wyrabiane są z drożdżowego ciasta i smażone na głębokim oleju, nadziewane od góry, stąd na górze zawsze znajdzie się odrobina dżemu. Na koniec zwieńczone cukrem pudrem.

Oliebollen

Holenderskie kulki z lekkiego ciasta drożdżowego i smażone na głębokim tłuszczu. Mniej słodkie od polskich wypieków. Jasnobrązowe, a w środku z różnymi dodatkami. Zajadane w Sylwestra i Nowy Rok.

Zeppole i Bombolini

Dwa rodzaje pączków włoskich. Pierwsze są z ciasta ptysiowego, podawane z kremem budyniowym i obsypane cukrem pudrem lub zwykłym cukrem. Przygotowywane są z okazji Dnia Ojca oraz Dnia św. Józefa. Bombolini z kolei, przypominają berlińskie, wypełnione crème patissiere, czyli rodzajem waniliowego kremu budyniowego, czasem z dodatkiem czekolady. 

Polscy cukiernicy do Tłustego Czwartku przygotowują się już przynajmniej tydzień prędzej. Tradycyjny pączek powinien być usmażony na smalcu, oblany lukrem i wypełniony konfiturą

Bardzo ważnym aspektem jest posiadanie dobrych surowców, czyli mleka, drożdży, mąki i żółtek, ponieważ tylko to może zagwarantować najwyższą jakość pączków. Każdy zakład cukierniczy posiada własne, strzeżone receptury, dlatego z każdej cukierni pączki smakują inaczej. W dzisiejszych, ciężkich czasach dla branży cukierniczej, warto wesprzeć swoją ulubioną cukiernię i kupić sobie kilka pączków. W ten dzień nie ma co sobie żałować! 🙂

źródła zdjęć i informacji: pexels, wszystkiegoslodkiego.pl, pysznosci.pl, szefsmaku.pl, carolchanning.net, christinascucina.com, tureckisklep.pl, justapinch.com, today.com

Udostępnij!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on pocket

Podobne posty

Skontaktuj się z nami!

Kto pyta nie błądzi

flesz.wnpid@gmail.com

Zapisz się do newslettera Flesza

Bądź na bieżąco z nowościami w akademickim świecie i otrzymuj od nas podsumowania tygodnia!

* Pole obowiązkowe